خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت معارف از مسدود ماندن حدود ۴۰۰ مکتب در کشور نگرانی کرد

وزارت معارف از مسدود ماندن حدود ۴۰۰ مکتب در کشور نگرانی کرد

Apr 17, 2019 - 17:01

کابل(پژواک، ۲۸ حمل ۹۸): وزارت معارف با نگرانی از مسدود بودن حدود ۴۰۰ مکتب در سرتاسر کشور می گوید که اگر این مشکلات برداشته نشود، سکتور معارف ضربه عظیم خواهد دید.

همچنان وزارت تحصیلات عالی معیارهای تحصیلی در پوهنتون های خصوصی را قناعت بخش ندانسته هشدار داد، تا زمانی که این نهادها خود را با معیارهای جهانی همسان نسازند برای محصلین شان سند فراغت داده نخواهد شد.

با این حال، «برنامه حسابدهی حکومت به ملت» در (۲۱ حمل) به اساس حکم رئيس جمهور آغاز و در پنجم ثور سال روان خاتمه مى يابد.

تا به حال وزارت های صنعت و تجارت، اقتصاد، مالیه، انرژی و آب، شهرسازی و اراضی، ترانسپورت، مخابرات و تکنالوژی معلوماتی؛ ارشاد، حج و اوقاف، امور سرحدات و قبایل، اطلاعات و فرهنگ، اداره ملی تدارکات، اداره ملی احصائیه و معلومات، اداره انکشاف زون پایتخت، ریاست انسجام کوچی ها و اداره ملی ستندرد (انسا)، اداره ترافیک و اداراه تنظیم خدمات مخابراتی (اترا)، گزارش کارکردهای یک ساله و پلان های سال روان شان را با رسانه ها شریک ساخته اند.

وزارت معارف

محمد میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف؛ امروز (چهارشنبه) در هفتمین روز برنامه یادشده در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، حملات بالای مکاتب را یک چالش عمده عنوان کرده، گفت که در حال حاضر حدود ۴۰۰ مکتب در سرتاسر کشور به دلیل ناامنی مسدود اند.

وی، از بازشدن ۳۳۳ مکتب در سال ۱۳۹۷ خبر داده، افزود که تلاش ها جریان دارد تا مکاتب مسدود شده به همکاری نیروهای امنیتی، بزرگان قومی و مردم محل باز شود.

موصوف می گوید که درجریان امسال ۱۴۰ مکتب ارتقا داده می شوند و ۱۱۷۰ صنف آموزش محلی و تسریعی، جهت سهولت دسترسی دانش آموزان به خدمات تعلیمی، در بخش های دور دست  کشور ایجاد می گردد.

او تصریح کرد: «در سال روان ۲۷۰۰ مکتب  از سوی وزارت انکشاف دهات و ۳۰۰ مکتب از طریق وزارت شهرسازی و اراضی، اعمار می گردد و همچنان ۵۰۰ مکتب ترمیم و بازسازی می گردد، ۱۲۹۰ مکتب با لابراتوار و کمپیوتر تجهیز و ۲۰۰ مکتب از سوی وزارت مخابرات، به انترنت وصل خواهند شد.»

بلخی، با بیان این که ۲۲۸ هزار معلم در سکتور معارف ایفای وظیفه می کنند، افزود که از این جمع ۲۰۰ هزار آن در سکتور دولتی و ۲۸ هزار دیگر در سکتور خصوصی مصروف تدریس اند، اما هنوزهم حدود ۶۰ هزار معلم کمبود است.

سرپرست وزارت معارف گفت که تا پنج سال آینده تمامی معلمان غیر مسلکی، مطابق معیارهای وزارت معارف ارتقای ظرفیت می یابند و برای رفع کمبود معلم، روند استخدام ۱۱هزار معلم ریزرف در رشته های مورد نیاز، جریان دارد.

وی، اصلاحات بنیادی در ساختار این وزارت را از اهداف کلیدی دهه معارف عنوان کرد و گفت که طرح دهه معارف بر اساس پیشنهاد وزارت معارف از طرف رئیس جمهور کشور مورد تائید قرار گرفته است و در سال ۱۳۹۸ تعلیمی سند ستراتیژی ده ساله معارف به هدف تسهیل و تطبیق عملی ماموریت ومسوولیت های وزارت معارف به نیازهای شاگردان، سواد آموزان، معلمان، بهبود نصاب تعلیمی و ارتقای نقش مکاتب، طرح و تطبیق می گردد.

وزارت تحصیلات عالی

داکتر نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی در «برنامه حسابدهی حکومت به ملت»، از ارزیابی پوهنتون های خصوصی خبر داده، گفت که تاکنون بیش از ۲۰ پوهنتون خصوصی را ارزیابی کرده و این ارزیابی ادامه دارد.

وی، معیارهای تحصیلی درپوهنتون های خصوصی را قناعت بخش ندانسته هشدار داد تا زمانی که این نهادها خود را با معیارهای جهانی همسان نسازند برای محصلین شان سند فراغت داده نخواهد شد.

موصوف، ایجاد ۴۳ برنامه ماستری و۳ برنامه دکتورا در پوهنتون های دولتی و۳۳ برنامه ماستری در پوهنتون های خصوصی و اعزام ۷۰۰ تن از استادان و کارمندان برای اشتراک در برنامه های ماستری و دکتورا در خارج از کشور را از دستآوردهای عمده این وزارت در سال ۱۳۹۷ عنوان کرد.

عمری می گوید که با تعدیل قانون تحصیلات عالی مشکل ۲۴۰۰ تن از استادان دارای رتبه پوهیالی مرفوع گردیده، ۱۵ سند تقنینی مورد تعدیل و بازنگری قرار گرفته و اولین سیستم آموزشی آنلاین آغاز به فعالیت کرده است.

به گفته وی، وزارت تحصیلات عالی با ایجاد سیستم های جدید در روند توزیع وامتحان بورسیه ها، شفافیت کامل را تامین کرده و امتحان بورسیه ها را آنلاین ساخته، بهترین های کانکور سالهای ۱۳۹۶ و۱۳۹۷ را به بورسیه چین فرستاده و۱۵۵۱ تن را درمقاطع مختلف به ۴۱ کشور جهان به بورسیه های تحصیلی اعزام کرده است.

اکادمی علوم افغانستان

داکتر احمد شاه عمر وردک معاون علمی اکادمی علوم افغانستان در «برنامه حسابدهی حکومت به ملت»، از ناامنی در کشور نگرانی کرده می گوید: «ضمن این که بودجه کافی در دسترس نداریم، محققان ما با چالش های زیاد مواجه می باشند و در ساحه که می روند با تهدیدات امنیتی روبرو اند.»

وی، از تائید و تصویب ۳۶ عنوان پروژه علمی-تحقیقی در بخش های علوم طبیعی، بشری واسلامی خبر داده می گوید که با نظر داشت ضرورت¬های عینی جامعه در عرصه¬های مختلف علمی و تحقیقاتی، پلان ده ساله را ساخته است که در آن حدود یک هزار پروژه علمی – تحقیقی، در رشته مختلف علوم با طرح مسایل تحقیق، تصویب نموده وکار آن را آغاز کرده است.

موصوف، انجام تحقیقات علمی در عرصه های مختلف علوم و انسجام این تحقیقات جهت بهبود وضع اجتماعی، غنامندی فرهنگی، رشد اقتصادی، ارزیابی منابع و ذخایر طبیعی و طرق استفاده مؤثر از آنها، بهبود رشد کمی و کیفی سطح علم و دانش و تقویه فرهنگ دینی و اسلامی درکشور، از اهداف عمدۀ اکادمی علوم عنوان کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement