خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صادرات هرات سال آینده به ۶۰۰ میلیون دالر خواهد رسید

صادرات هرات سال آینده به ۶۰۰ میلیون دالر خواهد رسید

Apr 18, 2019 - 16:52

هرات(پژواک، ۲۹ حمل۹۸ ): مسئولان محلی ولایت هرات می‌گویند که تا سال آینده، تلاش می‌کنند که صادرات هرات را به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر امریکایی در سال برسانند.

بابر عنایت رئیس صنعت و تجارت هرات، امروز در نشستی که به منظور بررسی ظرفیت های صادراتی، چالش ها و فرصت ها برای اقلام تجارتی در این ولایت برگزار شده بود، گفت که در این ولایت ظرفیت‌های بلند اقتصادی برای افزایش صادرات کالاهای صنعتی، دستی، زراعتی و مالداری به گونه چشمگیری قابل دسترس است؛ اما مستلزم حمایت دولت می باشد.

وی افزود که در سال گذشته میزان صادرات ولایت هرات ۶۴ میلیون بود؛ اما تلاش می گردد که تا سال آینده این میزان صادرات به ۶۰۰ میلیون دالر افزایش یابد.

موصوف گفت که با استفاده از سهولت های ایجادشده برای صادرات اقلام تولیدی هرات، ازطریق دهلیز هوایی، راه لاجورد و بندر چابهار، آنان امیدواراند که میزان صادرات تا سال آینده، به ۶۰۰ میلیون دالر امریکایی افزایش پیدا کند.

او گفت: «ما برای افزایش صادرات، یک پلان مشخصی را روی دست گرفتیم و برای صادرات زون خاص اقلام تولیدی هرات ایجاد کردیم و تا ۲۰ روز آینده، یک دفتر خاص در گمرک هرات ایجاد می شود و هنگامی که موترهای صادراتی اقلام تولیدی هرات می خواهند به خارج از کشور بروند، معطل نخواهند شد.»

در این نشست، مسئولان سکتور خصوصی در راستای چگونگی حل مشکلات صادرکنندگان و افزایش صادرات به کشورهای خارجی صحبت کردند.

صادرکنندگان هرات، از حکومت می‌خواهند که در راستای حل مشکلات در بخش صادرات اقدام صورت گیرد.

آغاز عملی دهلیزهای هوایی و حمایت بیشتر از صادرکنندگان، از خواسته‌های اصلی صادرکنندگان می باشد.

غلام رسول فایق رئیس اتحادیه صادر کننده گان قالین، در این نشست از دولت خواست که تسهیلات بیشتری برای صادرات کالاهای تولیدی آنان فراهم سازد.

او افزود: «اگر دولت این سهولت ها را فراهم سازد، ما می توانیم میزان صادرات خود را به مراتب از اکنون افزایش دهیم.»

در همین حال سعد خطیبی رئیس اتاق تجارت و صنایع ولایت هرات، از فرصت های پیش آمده برای صادرات اقلام تولیدی هرات استقبال نموده گفت که با ساخت مراکز پروسس و بسته بندی در هرات، اموال تجارتی صادرات این ولایت، در سال‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزودد: «تا سال آینده اگر حمایت های دولت باشد و در بخش های صادراتی سرمایه گذاری صورت گیرد، میزان صادرات این ولایت افزایش چشمگیری خواهد یافت.»

امیدواری ها برای افزایش میزان صارات هرات، در حالی است که در سال گذشته افتتاح راه لاجورد یا مسیر وصل افغانستان از طریق کشورهای ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و ترکیه به کشورهای اروپایی و استفاده از بندر چابهار، از اقدامات حکومت برای رشد اقتصادی و کاهش وابستگی در بخش ترانزیت به کشور پاکستان بوده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement