خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۱۲ پروژه عمرانی به هزینۀ ۴۰ میلیون افغانی در سمنگان آغاز شد

بازسازى

آرشيف

۱۲ پروژه عمرانی به هزینۀ ۴۰ میلیون افغانی در سمنگان آغاز شد

Apr 18, 2019 - 16:36

سمنگان(پژواک، ۲۹ حمل ۹۸): وزارت انرژی و آب، ۱۲ پروژه عمرانی به هزینه ۴۰ میلیون افغانی را، به هدف جلوگیری از خطرات سیل بر صدها منزل رهایشی و هزاران جریب زمین زراعتی در ولایت سمنگان، آغازکرد.

محمدگل خلمی سرپرست وزارت انرژی و آب، قبل از ظهر امروز؛ حین بازدید از جریان کار چندین پروژه عمرانی و آغاز کار ۱۲ پروژه عام المنفعه  در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان، گفت که این ۱۲ پروژه عام المنفعه؛ شامل گابیون کاری بیش از دو کیلومتر دیوار استنادی به منظور تحکیمات سواحل دریا در مسیر دریایی ایبک خلم، عملی می گردد.

وی افزود که شش پروژه آن در شش نقطه آسیب پذیر شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان و شش پروژه دیگر آن، در شش نقطه آسیب پذیر ولسوالی خلم ولایت بلخ تطبیق خواهد شد، که با تطبیق آن صدها منزل رهایشی و هزاران جریب زمین زراعتی از خطرات سیلاب محفوظ می گردد.

موصوف گفت که این پروژه ها کار محوری بوده و کار آن با ۱۲ شورای انکشافی قریه جات قرارداد شده، که با ۲۳ میلیون افغانی بیش از ۷۵۰۰ تخته گابیون خریداری شده و ۱۷ میلیون افغانی دیگر آن برای هزاران کارگر در مدت سه ماه پرداخت می شود.

همچنان سرپرست وزارت انرژی و آب، در جریان این سفر پروژه سربندکانال جوی ژوندون ایبک را که به هزینه ۱۸ میلیون افغانی از سوی این وزارت تکمیل شده بود، افتتاح نموده و به بهره برداری سپرد.

رحمت الله سیفی رئیس حوزه دریایی خلم ایبک گفت که این سربندکانال، در یک سال گذشته به شکل اساسی و پخته اعمار شده که با بهره برداری آن، مشکلات آب بیش از پنج هزار جریب زمین زراعتی مرفوع شده و ۱۸۰۰ فامیل از مزایایی آن مستفید شده اند.

علاوه بر آن، خلمی در این سفر از چگونگی کار پروژه تمدید لین برق شهر ایبک که به کمک مالی کشور آلمان جریان دارد، دیدن نمود.

در این دیدار، سید کریم یوسفی رئیس برشنا سمنگان گفت که کار پروژه تمدید لین برق شهر ایبک و ولسوالی فیروزنخجیر ولایت سمنگان، به هزینه ۱۲ میلیون یورو که از سوی کشور آلمان پرداخت می شود، ۹۰ درصد تمام شده و تا یک ماه آینده به بهره برداری سپرده خواهد شد.

وی افزود که با تکمیل و بهره برداری این دو پروژه، بیش از ۲۵۰۰ فامیل از انرژی برق مستفید خواهند شد.

همچنان قابل یادآوری است که در این سفر، مسئولین محلی ولایت سمنگان نیز حضور داشته و پیشنهاد احداث بند آب کلی و قشنگ دره را که قبلاً سروی و دیزاین شده بود، نمودند که با تاسیس آن مشکلات حدود ۱۵ هزار هکتار زمین زراعتی در شهر ایبک، ولسوالی حضرت سلطان و ولسوالی خلم ولایت بلخ بر طرف خواهد شد.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement