خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان: حکومت افغانستان و حلقات مخفى، براى تلاش هاى صلح مانع ايجاد کردند

طالبان: حکومت افغانستان و حلقات مخفى، براى تلاش هاى صلح مانع ايجاد کردند

Apr 19, 2019 - 16:55

کابل (پژواک، ٣٠ حمل ٩٨): طالبان، کارکردهای حکومت افغانستان در قبال کنفرانس قطر را نکوهش نموده، مى گويند که آنها در پروسۀ صلح تا آخرين حد نرمش نشان دادند؛ اما حکومت و حلقات مخفى، براى اين تلاش ها مانع ايجاد کردند.

قرار بود که نشست بين الافغانى صلح، به اشتراک برخى سياسيون افغان و نماينده گان طالبان  در بيستم و بيست و يکم اپريل در دوحه پايتخت قطر برگزار شود.

 حکومت افغانستان، فهرست ٢٥٠ نفرى اشتراک کننده گان اين نشست را منتشر کرد؛ اما با انتقاد برخى ها رو به رو شد.

ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان، با نشر اعلاميه اى گفته است که در نشست بين الافغانى مسکو، تصميم اتخاذ شد که نشست مشابه در دوحه نيز برگزار شود.

به گفته او، طالبان نه تنها که در اين مورد بر وعده و موقف خود ايستادگى دارند، بل توافق کردند که تعداد اشتراک کنندگان نشست قطر، چند برابر بیش تر از اشتراک کنندگان نشست مسکو باشد.

او افزوده است قرار بود که  اشتراک کننده گان نشست دوحه، در قبال قضيه نظريات شخصى شان را ابراز کنند؛ اما مقام هاى حکومت تلاش نمودند که اين نشست، نشست مذاکرات حکومت افغانستان و امارت اسلامى باشد.

همچنان او گفته است که تنظيم کننده گان نشست دوحه و کشور قطر گفته بودند که اشتراک افراد در اين نشست به گونه شخصى است؛ اما محمد اشرف غنى رييس جمهور و محمدعمر داوودزى رييس دارالانشاى شوراى عالى صلح بار، بار می گفتند که گویا افراد دلخواه ایشان، به نمایندگی از حکومت اشتراک می کنند. 

ذبيح الله مجاهد نوشته است که سپس مقام هاى حکومت، نشست هاى مرموز را در ارگ آغاز کردند، مسايلى چون خط هاى سرخ  و شرايط را مطرح کردند و مدعى شدند که اين کنفرانس از سوى آنها رهبرى مى شود.

او افزوده است: «چنان لیستی اشتراک کنندگان را آماده و نشر کردند که نه با حال و محل کنفرانس قطر تناسب داشت و نه هم امکان پذیرش آن بود. عجب تر از همه اینکه لیست خود را پیش از شریک ساختن، تفاهم و موافقه با منتظمین کنفرانس، به نشر سپردند و قصداً بی نظمی را ایجاد کردند.»

مجاهد گفته که اين در حالى است که  موقف  طالبان روشن است و در روند مذاکرات، نخست بُعد خارجی معضل کشور حل می گردد که عبارت از خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان است و مذاکره با حکومت در اين راستا ضیاع وقت است.

منبع افزوده است: «اما باز هم بیش از ۳۰ تن از اعضای شورای صلح و دیگران، ماموران اداره کابل را در لیست اشتراک کنندگان پذیرفتیم و در مجموع بخش اعظم لیست اشتراک کنندگان کنفرانس را، اعضا و حامیان کنونی و پیشین اداره کابل تشکیل می دادند که به گونه شخصی اشتراک می کردند؛ از سوی دیگر از طرف امارت اسلامی قرار بود که تنها ۲۵ نفر شرکت نمایند؛ اما باز هم مقامات اداره کابل، بر لیست غیر متوازن ۲۵۰ نفری خود اصرار و پافشاری می کرد که هرگز کار مناسب نبود. »  

او گفته است که  طالبان در روند صلح از حوصله کار گرفته اند، اعضاى دفتر  سياسى و تيم گفتگو کننده شب و روز زحمت کشيده، حوصله مندی نشان داده اند و تا حد آخر در موقف خود نرمش اختیار کرده اند.

او در ادامه نوشته است: «اما چون مقامات اداره کابل و حلقات مخفی، در برابر این تلاش صلح خواهانه مانع ایجاد کردند، مسئولیتش به آن ها راجع می شود. »

در اعلامیه در مورد حلقات مخفی وضاحت داده نشده است.

طالبان از تمامى کسانى که در  پروسۀ صلح همکارى و تلاش کرده اند، سپاسگزارى نموده و گفته اند: «ما از زحمات همۀ شان قدردانی می کنیم و برای شان حوصله بلند در راه تلاش های بعدی مسئلت می نمایيم. »

اين در حالى است که  حکومت افغانستان، ضمن تاکيد بر ادامۀ تلاش هاى صلح گفته است که حکومت قطر، به دليلى نشست دوحه را لغو کرد که خواسته حکومت افغانستان در مورد فهرست اشتراک کننده گان اين نشست را عملى کرده نتوانست.

در اعلاميه ارگ آمده است که حکومت و مردم افغانستان، براى صلح باعزت متعهداند و در آينده نيز مانند گذشته براى رسيدن به اين  خواست برحق مردم، تلاش هاى خود را بيشتر و سريع مى سازند.

همچنان زلمى خليلزاد نماينده ايالات متحدۀ امريکا براى صلح افغانستان، تاخير در نشست دوحه را تاسف بار خوانده و گفته است که در حل مشکلات در اين راستا، آماده هر گونه همکارى مى باشد.

 خليلزاد در صفحۀ تويتر خود نوشته است: «ما با همه طرف ها در تماس هستيم و مى خواهيم که همه طرف ها تعهدى براى صلح داشته باشند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement