خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از نیم مکاتب هلمند ساختمان ندارد

بیش از نیم مکاتب هلمند ساختمان ندارد

Apr 20, 2019 - 14:17

 

لشکرگاه (پژواک،۳۱حمل ۹۸): مسئولین ریاست معارف هلمند میگویند که از جمع چهارصد مکتب در این ولایت، ۲۷۴ آن فاقد ساختمان میباشد و متعلمین، از این ناحیه با مشکلات زیاد مواجه اند.

داوودشاه صفاری رییس معارف هلمند، به تاریخ ۳۱حمل، به آژانس خبری پژواک گفت که با گذشت چندسال، هنوز هم صدها مکتب دراین ولایت ساختمان ندارد.

نامبرده گفت که درهلمند ۴۲۱ مکتب موجود است که ۲۷۴ باب فاقد ساختمان بوده و ۹۶ باب آن در منازل کرایی فعالیت دارد.

صفاری افزود که مشکل متذکره را با وزارت معارف درمیان گذاشته و مسئولین تعهد سپرده اند که در جریان سال روان، به حدود صد مکتب ساختمان اعمار خواهد شد.

موصوف گفت: "برای امسال پلان گرفتیم، مکاتبى که ساختمان ندارد، تا اعمار شدن ساختمان، خیمه در اختیار آن قرار میدهیم."

نامبرده این را نیز اذعان نمود که دراین ولایت، به سبب ناامنی ها ۷۶ مکتب هنوز هم به روی متعلمین مسدود است که باعث محروم شدن هزاران دانش آموز از مکتب شده است.

 نقیب الله دانش آموز مکتب آدم خان ولسوالی گرشک، نیز به پژواک گفت که مکتب آنها ساختمان ندارد.

نامبرده افزود: "هنگامیکه باد، باران و یا جنگ باشد، رخصت می باشیم، به کرات چنین واقع میشود که در یک سال برای چند ماه به مکتب نرویم."

حبیب الرحمن استاد مکتب انجنیرعبدالمتین درلشکرگاه، به پژواک گفت که در این ولایت شمار زیادى مکاتب فاقد ساختمان است.

نامبرده افزود: "مشکلات فراگیراست، معاشات ما کم است و امتیازات دیگر نیز برای ما داده نمیشود، که به همه این موارد، باید توجه صورت گیرد."

از جانب دیگر عبدالجلیل مجددی یکتن از فعالان مدنی درهلمند، به پژواک گفت که نبود ساختمان مکاتب بر روند تعلیمی دانش آموزان اثر ناگوار گذاشته است.

وی افزود: "در قدم نخست نیاز مکاتب ساختمان است، اگر فاقد ساختمان باشد، با مشکلات متعدد امنیتی مواجه میشوند و شاگردان نیز در آن به گونه لازم درس نمی خوانند."

قابل ذکراست که هلمند، از جمله ولایت های ناامن کشور است که ساکنین آن، ضمن معارف در عرصه های دیگر نیز با مشکلات زیاد مواجه اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement