خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"خبرنگاران تحقيقى در افغانستان مصئون نيستند"

"خبرنگاران تحقيقى در افغانستان مصئون نيستند"

Apr 20, 2019 - 16:17

کابل (پژواک، ۳۱حمل ۹۸): نهادهای حامی از خبرنگاران، ضمن نگرانی از افزایش خشونت در برابر خبرنگاران می گویند که خبرنگاران تحقيقى در افغانستان، مصئون نيستند و شصت درصد خشونت‌ ها زمانی صورت می ‌گیرد که خبرنگاران، طالب معلومات می ‌شوند.

دومین کنفرانس "خبرنگاری تحقیقی افغانستان"، به ابتکار مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک به همکاری اداره انترنیوز در کابل برگزار شد.

در این کنفرانس، در کنار خبرنگاران تحقیقی کابل، ده‌ها خبرنگار این عرصه از ولایت‌های مختلف کشور نیز دعوت شده بودند، در کنار خبرنگاران، شماری از مسئولان رسانه‌هاى کشور نیز در این برنامه حضور داشتند و در مورد مشکلات، راه‌ حل‌ها و چگونگی دوام گزارشات تحقیقی در رسانه ها به بحث پرداختند.

صدیق الله توحیدی رییس اجرایی کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران که در این نشست حضور داشت، گفت که بعد از سال ۲۰۱۴میلادی تاکنون، چالش ‌هاى بی شمار فرا راه خبرنگاران وجود داشته و با گذشت زمان محدودیت ‌ها بر خبرنگاران، افزایش یافته و آنان از مصؤنیت کاری شان اطمینان ندارند.

به گفته وی، کار خبرنگاری، بخصوص خبرنگاری تحقیقی خیلی دشوار است، خبرنگاران در این عرصه با تهدیدات بلند امنیتى مواجه هستند، عدم دسترسی به اطلاعات، قانون گریزی، عدم ارایه آمار و ارقام از جمله چالش های عمده فرا راه این بخش است.

توحیدی گفت: "کار خبرنگاری تحقیقی در افغانستان دشوار و هزینه ‌بر است؛ زیرا هر گزارش تحقیقی مبنی بر افشای فساد می‌ باشد."

وی تصریح کرد: " تهیه گزارش تحقیقی، بعد از توشیح قانون حق دسترسی به اطلاعات آغاز شد؛ اما به خاطر تهدیدات جانی و نبود منابع، رسانه ‌های کمتر برای تحقیق علاقه ‌مندی نشان داده اند."

توحیدی، با بيان اينکه عدم مصئونیت و تهدیدهای امنیتی، بزرگترین مانع کار گزارش‌گران تحقیقی و سایر خبرنگاران اند،  افزود: "خبرنگاران تحقيقى از مصئونیت کاری شان اطمینان ندارند."

او گفت: "شصت درصد خشونت‌ ها زمانی صورت می ‌گیرد که خبرنگار طالب معلومات می‌شود، اکثر خبرنگاران هنگام مراجعه برای کسب اطلاعات مورد توهین، خشونت و حتا تهدید قرار گرفته اند، و مقام ‌های دولتی قانون دسترسی به اطلاعات را مورد تطبیق قرار نداده ‌اند."

وی با ابراز نگرانى خاطر نشان ساخت که برخى اوقات، خبرنگاران تحقیقی به دلیل خصومت ها نمی توانند گزارشات شان را مستند سازی کنند.

سید فاضل سانچارکی معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، سخنران ديگر اين نشست گفت: "شکی نیست که مراجع اطلاع ‌دهی حکومت مشکلات جدی دارند؛ اما حکومت ارادۀ قوی دارد که اطلاعات را در دسترس مردم قرار دهد."

وی پذيرفت که در نهادهای دولتی ظرفیت لازم وجود ندارد؛ اما تلاش‌ها جریان دارد تا مراجع اطلاع‌رسانی حکومت مدرن و معیاری شود.

موصوف دربخشى ازصحبت هايش گفت: "ما در بخش اطلاع رسانی ۶۰ اداره را مورد ارزیابی قرار داده ایم و از این میان، فقط سه تا چهار اداره در این خصوص پاسخگو بوده اند و  گزارش ارزیابی را به کمیته دولتداری باز ارگ ریاست جمهوری گزارش فرستاده ایم."

اين مقام بلند پايۀ وزارت اطلاعات و فرهنگ، به بُعد ديگراين موضوع اشاره نموده و گفت که عدم آگاهی خبرنگاران  از نحوۀ کسب اطلاعات، در برخی موارد سبب بروز مشکل شده و نیاز است تا برنامه های آموزشی بیشتر برای کارمندان دولتی و خبرنگاران راه اندازی شود.

سانچارکی درادامه افزود که در برخی موارد گزارش ‌هايی منتشر می ‌شود که پیچیده است و اتهاماتی را ایجاد می‌ کند؛ خبرنگاران باید از نشر چنین گزارشات خوداری نمایند.

در همین حال، زهرا موسوی عضو کمیسیون دسترسی به اطلاعات، در نشست امروز گفت که با وجود قانون دسترسی به اطلاعات، هنوز هم فرهنگ محرمیت اطلاعات در ادارات حکومتی پابرجا است.

وی افزود: "ادارات حکومتی، خود را مالک اطلاعات می ‌دانند و این مساله همواره در تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات مشکل ایجاد می‌کند؛ در حالیکه مالک اطلاعات مردم است و باید اطلاعات به موقع در اختیار آنان قرار داده شود."

از سویی هم شماری دیگر از خبرنگاران تحقیقی، نبود دسترسی به اطلاعات را از دیگر مشکلات فرا راه خبرنگاران این عرصه عنوان کرده و بیان داشتند که نهادهای دولتی، در بسیاری موارد، از ارائه‌ معلومات خودداری می‌ کنند.

 این خبرنگاران اذعان کردند که بسیاری از اداره‌ های مهم حکومتی، هنوز از قانون دسترسی شهروندان به اطلاعات آگاهی لازم ندارند.

جاوید روستاپور یکتن از خبرنگاران تحقیقی، نداشتن دسترسی به اطلاعات، عدم دسترسی به اسناد و منابع، تهدید، اخطار و انواع خشونت از سوی مسئولان وزورمندان، بی خبری مسئولان از قانون حق دسترسی به اطلاعات، نبود حمایت های مالی و تخنیکی از سوی مسئولان رسانه، نبود فرصت های آموزشی و حمایوی و نداشتن بیمه و مصئونیت شغلی را، از چالش های عمدۀ فرا راه خبرنگاری تحقیقی عنوان کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement