خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در سال روان ٤٨ کيلومتر مربع ساحات از وجود ماين و مهمات پاک کارى شده است"

"در سال روان ٤٨ کيلومتر مربع ساحات از وجود ماين و مهمات پاک کارى شده است"

Apr 20, 2019 - 16:02

کابل (پژواک،٣١ حمل ٩٨): وزارت دولت در امور رسيدگى به حوادث ميگويد که در سال روان ٤٨ کيلومتر مربع ساحات از وجود ماين و مهمات منفجر ناشده پاک کارى گرديده، ده ها پروژه در محلات اضطرارى تطبيق و پلان استراتيژيک پنجساله برنامه هاى کاهش دهى خطرات و حوادث طبيعى، نهايى خواهد شد.

نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور رسیده گی به حوادث، اين مطلب را امروز(٣١ حمل) در برنامه «حسابدهی حکومت به ملت» که به تاريخ ٢١ حمل آغاز يافته است، در مورد کارکردهاى آن وزارت در سال ١٣٩٧ و برنامه کارى سال روان به رسانه ها گزارش مى داد، اظهارکرد.

وى افزود که به هدف وقایه وکاهش دهی خطرات ناشی از حوادث، اطلس آسیب پذیری ولایات و ولسوالی ها دربرابر سیلابها و برفکوچ ها تهیه گردیده، پیش بینی وضعیت جوی به گونۀ هفته وار انجام می شود و برای کمیسیون های ولایتی مبارزه با حوادث، رهنمود فعالیت های آنان به هدف کاهش آسیب پذیری، ترتیب شده است.

وی با اشاره به کارهاى انجام شدۀ اين وزارت درسال گذشته گفت که بربنیاد برنامه مقابله با خشکسالی، تهیه وتوزیع بیش از ۱۳ هزار تُن خوراکه حیوانی به ۸ ولایت، تهیه آب آشامیدنی برای ۹۰۰ هزار فامیل، عرضه خدمات صحی برای ۴۰۰ هزار نفر در بیست ولایت و تهیه وتوزیع بیش از ۹۲ هزار تُن گندم برای ۳۴ ولایت، در سال ۱۳۹۷ صورت گرفته است.

 افزون برآن وى خاطرنشان کرد که  سال گذشته در همکاری با موسسات ماین روبی، ۶۲ کیلومتر مربع ساحات ملوث با ماین، پاک کاری شده است و در این عرصه، حمایت جامعه جهانی برای تداوم این برنامه ها نیز جلب گریده است.

 اين مقام بلندپايۀ اين وزارت، ترتیب پروفایل خطرات وحوادث طبیعی، تطبیق۴۵ پروژه کوچک اضطراری در محلات آسیب دیده، پاکسازی ۴۸ کیلومتر مربع ساحات ماین و مهمات منفجر ناشده، نهائی سازی سند پلان استراتیژیک پنج ساله مدیریت حوادث و نظارت ازتطبیق پروژه ها و برنامه های کاهش دهی خطرات و حوادث طبیعی؛ برنامه های وزارت دولت در امور رسیده گی به حوادث را ازبرنامه هاى اين وزارت برای سال ۱۳۹۸ خواند.

به همين گونه وزير دولت در اموررسيدگى به حوادث؛ همچنان  تطبيق ٢١ پروژه کاهش خطر به ارزش بيش از ٦١ ميليون افغانى، مقاوم سازى ٩٨ منزل مسکونى و تهیه پروفايل آسیب پذیری و مقاوم سازى دو مکتب در برابر زلزله در ولايات بلخ و کابل، بازسازى و توسعه ٢٥ کيلومتر شبکه هاى آبرسانى و ساخت سه هزارمتر مربع ديوار محافظتى در برابر سيلاب و ساخت دو هزار متر مکعب بندهاى آب گردان در ولايات بدخشان، تخار، لوگر، بلخ، سمنگان، پروان، باميان، دايکندى، پکتيکا، لغمان و ننگرهار به کمک سازمان غذايى ملل متحد را، از عمده ترين کارکردهاى آن وزارت در سال ١٣٩٧ عنوان کرد.

همچنان او گفت که  در سالروان، براى ٢٤٧ تن  از خانواده هاى شهدا و ٢٩٩ تن زخمى شده از اثر سيلاب ها در ٢٣ ولايت، پول نقد کمک شده است.  

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking