خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زورمندان در ارزگان هزاران جریب زمین دولتی را فروخته اند

زورمندان در ارزگان هزاران جریب زمین دولتی را فروخته اند

Apr 20, 2019 - 20:39

ترینکوت (پژواک، ٣۱حمل ۹۸): زورمندان محلی در ترینکوت مرکز ارزگان، هزاران جریب زمین دولتی را بر مردم عادی فروخته اند.

چندی پیش، هیئت اداره مستقل اراضی، در جریان سفر به شهر ترینکوت مرکز ارزگان، بیش از هفده هزار جریب زمین دولتی را تثبیت نمود که بخش اعظم آن از سوی مردم غصب شده و در آن منازل رهایشی و تاسیسات تجارتی را اعمار نموده اند.

افراد متذکره اذعان میکنند که زمین ها را در بدل پول بدست آورده و قباله ها نیز به دست دارند.

مناطق شهیدان تپه و خیرو کاریز مربوط شهر ترینکوت ساحات اند که مردم در آن منازل و تاسیسات تجارتی را اعمار کرده اند.

حاجی ابراهیم جان که تازه در این منطقه کار اعمار چهار باب دکان را آغاز نموده، به آژانس خبری پژواک گفت که آنها زمین های متذکره را از مردم عادی خریداری نموده و قباله ها نیز بدست دارند.

موصوف میگوید، در صورتیکه دولت این مناطق را ملکیت خود می پندارد، چرا از هژده سال گذشته بدینسو جلو اعمار منازل خودسرانه را در آن نگرفت.

نامبرده افزود: ((سه سال پیش در همین منطقه خانه اعمار کردم، اکنون دکان می سازم، ولی تاکنون هیچ ارگان دولتی از من نپرسیده، بدون شک که زمین مردم عادی است.))

محمد رسولی در جوار شفاخانه ولایتی، در تپه شهیدان بر یک زمین دولتی خانه را اعمار میکند.

موصوف به آژانس پژواک گفت که زمین را از نزد باشنده منطقه گرم آب خریداری نموده و آنها قباله را در اختیار دارند.

اما فرد مذکور میگوید که فروشنده، در قباله ضمانت اشخاص شخصی را نموده و ضمانت دولتی ندارد.

در مناطق متذکره، نه تنها افراد عادی خانه اعمار نموده، بلکه تاسیسات دولتی چون شفاخانه ولایتی، پوهنتون، میدان ورزشی، ساختمان های پنج ریاست  و شمار زیاد ساختمان های دیگر دولتی نیز اعمار شده اند.

فعالان مدنی بر دولت انتقاد میکنند که از هژده سال گذشته بدینسو؛ از اعمار منازل شخصی بر زمین های دولتی جلوگیری نکرده و اکنون ناگزیر به درد سر برایش مبدل شده است.

جاوید خپلواک یکتن از فعالان مدنی میگوید، اگر سال های پیش در خیرو کاریز و تپه شهیدان جلو غصب زمین ها گرفته میشد، اکنون منازل زیاد بر آن اعمار نمیشد.

شورای ولایتی این ولایت نیز میپذیرد که از سال های گذشته بدینسو، هزاران جریب زمین دولتی این ولایت توسط زورمندان بر مردم فروخته شده است.

محمد کریم کریمی معاون شورای ولایتی، به پژواک گفت که عدم تطبیق ماسترپلان در ارزگان سبب شده تا تمام شهر غیرپلانی اعمار شود و زمین های دولتی با زمین های شخصی خلط شوند.

کریمی میگوید، درصورتیکه ماستر پلان به گونه درست تطبیق میشد؛ در حال حاضر میان مردم و دولت مشکل وجود نمی داشت.

عبدالکریم خادمزی منشی شورای متذکره، به آژانس خبری پژواک گفت که زورمندان محلی هزاران جریب زمین دولت را از چند سال گذشته بدینسو غصب نموده و بخش اعظم آن را بر مردم عادی فروخته اند.

نامبرده میگوید، اگر دولت خواستار استرداد زمین هایش است، باید غاصبین کلان را گرفتار نماید و همرای شان برخورد قانونی انجام دهد.

اسدالله سعید والی ارزگان، به پژواک گفت که چندی پیش، اداره مستقل اراضی این را تثبیت نمود که مناطق شهیدان و خیرو کاریز هر دو ملکیت دولتی است و به ۱۷ هزار جریب مساحت بالغ میشود.

سعید میگوید که قبل از این معلوم نبود که زمین ها دولتی اند و یا ملکیت مردم، ولی بعد از این همه زمین های دولتی را قبضه مردم عادی نجات خواهند داد.

والی ارزگان میپذیرد که منطقه تپه شهیدان که برای اعمار تاسیسات دولتی مختص شده، مردم بر آن مسکن اعمار نموده، از اقدام قانونی علیه آنان یاددهانی کرد.

به قول موصوف، در مورد یک کمیسیون توظیف گردیده و امر اجراآت به آن صادر شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement