خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

آمر اداره آستراس آقینه فاریاب متهم به فساد و زورگویی شد

آمر اداره آستراس آقینه فاریاب متهم به فساد و زورگویی شد

Apr 21, 2019 - 15:03

میمنه(پژواک، اول ثور ۹۸): شماری از کارمندان اداره آستراس بندر آقینه ولایت فاریاب، آمر این اداره را متهم به فساد و زورگویی نموده، مدعی اند که به طور میانگین، ماهانه حدود چهار میلیون افغانی عواید این بندر، به جیب این شخص می رود.

سمیع الله کارمند اداره آستراس بندر آقینه که با شماری دیگر از مامورین، غرض شکایت به مقام ولایت آمده است، به آژانس پژواک گفت که حبیب الله از هفده سال به این سو که به حیث آمر اداره آستراس بندر آقنه ایفای وظیفه می کند، پول های زیادی را حیف و میل کرده است.

موصوف افزود، با آن که تا به حال چندین مکتوب سبکدوشی و بازداشت حبیب الله آمر اداره آستراس بندر تجارتی آقینه به ارگان های عدلی و قضایی مواصلت ورزیده است؛ اما هیچ نهادی قادر به گرفتاری این شخص نشده است.

او علاوه کرد که آمر اداره آستراس بندر تجارتی آقینه، به خاطر خریداری ۵۰۰ جریب زمین، ۱۳ میلیون افغانی و ۳۹۲ هزار دالر امریکایی را از اداره آستراس بندر حیرتان که اداره مافوقش می باشد، بیرون و حیف و میل کرده است.

وی خاطر نشان کرد که حبیب الله، هیچ برنامه اى جهت ارتقای آستراس ندارد و بدون آن که مسئولین ذیصلاح را در جریان بگذارد، در یک ماه سه هفته در ترکمنستان می باشد و زمانی هم که به وظیفه برگردد، کارمندان را توهین، تحقیر، لت و کوب و گاهاً از کار برکنار می کند.

سمیع الله گفت که به طور میانگین، عواید یک ماهه اداره آستراس در بندرآقینه، به چهار میلیون افغانی می رسد؛ اما تمامی این پول ها به جیب حبیب الله آمر اداره می ریزد.

به گفته او، اداره آستراس دو سال قبل از بدنه وزارت تجارت جدا و به وزارت مالیه ملحق شده است؛ اما برای بهبود وضعیت تا به حال هیچ کاری نکرده است، که با این رویکرد ۱۰۶ کارمند رسمی و حدود ۲۰۰ کارگر تحت فشار روحی و فزیکی آمر اداره قرار دارند.

موصوف هشدار داد که اگر حکومت در این راستا بی پروایی اختیار کند، جلو حیف و میل، استفاده جویی و زورگویی حبیب الله آمر اداره آستراس بندر آقینه را نگیرد و او را به ارگان های عدلی و قضایی نسپارد، اداره آستراس از هم می پاشد.

محمد نسیم یکی دیگر از کارمندان آستراس گفت: «ما همه کارمندان اداره آستراس بندر آقنه، از برخورد نادرست، توهین و تحقیر، حیف و میل حبیب الله به ستوه ایم و هیچ مرجعی نیست که به داد ما برسد.»

به گفته او، بیش از ده مکتوب از مراجع مختلف غرض مواخذه و سبکدوشی حبیب الله آمر اداره مواصلت ورزیده؛ اما همه ارگان های مسئول سکوت اختیار کرده، اجراآت نمی کنند.

خانم دُرتاج خالقی ولسوال خانچارباغ تائید می کند که شکایت های زیادی از آمر اداره آستراس آقنه وجود دارد.

به گفته وی، حبیب الله آمر اداره آستراس آقنه، افزون بر اینکه متهم به فساد می باشد، گزارش هايی نیز نقل می گردد که این شخص همه روزه با معاون و کارمندان زیردستش، بر سر تقسیم عواید مشاجره لفظی و درگیری فزیکی دارند و حتی گاهاً دست به سلاح می برند.

خالقی تصریح نمود: «من در مدت بیش از یک سال که به صفت ولسوال ایفای خدمت می کنم، موفق نشده ام برای هماهنگی امور حکومتداری خوب، حتی برای یک روز هم که شده حبیب الله آمر آستراس بندر آقنه را در جلسه حاضر کنم.»

موصوف افزود که برای جلب و گرفتاری اش تا به حال چندین مکتوب مواصلت ورزیده است؛ اما ارگان های ذیربط به خصوص قوماندانی امنیه خانچارباغ، به دستگیری وی اقدام نمی کند.

به گفته دُرتاج، حبیب الله در ماه سه هفته در ترکمنستان و مصروف تجارتش می باشد.

اما حبیب الله آمر آستراس بندر آقینه، اتهامات علیه خودش را رد نموده می گوید کارمندانی که ادعای فساد، حیف و میل و بدرفتاری می کنند، خود آن ها «خائن، مجرم و مفسد» اند و زمانی که معاملات و خیانت شان مورد پیگرد قرار می گیرد، دسیسه سازی می کنند.

موصوف گفت: «یکی از مدعیان، کارمند خط آهن است که ۷۴ واگون اموال تجارتی را با تاجران معامله نموده و وقتی قضیه را تعقیب نمودم، او با من سر خصومت گرفت و به یخنم  دست انداخت.»

وی در رابطه به بیرون کردن ۱۳ میلیون افغانی و ۳۹۲ هزار دالر امریکایی از اداره آستراس حیرتان به خاطر خریداری ۵۰۰ جریب زمین و نپرداختن پول آن به شاروالی آقنه گفت: «پول زمین در نزدم موجود است و تا زمانی که شاروالی آقنه، محدوده زمین را مشخص و تسلیم نکند، نمی توانم پول را تحویل کنم؛ زیرا بخشی از زمین که به آستراس اختصاص داده شده بود، دوباره به گمرک و ارگان های دیگر توزیع شده است.»

حبیب الله سفرهای متعدد به ترکمنستان را می پذیرد؛ اما می گوید که تمامی این سفرها به خاطر حل مشکلات تاجران صورت می گیرد.

در همین حال، انجنیر بصیر عظیمی شاروال آقنه تائید کرد که از حدود پنج سال به این سو، اداره آستراس پول زمین هايی را که برای شان سپرده شده نمی پردازد.

وی افزود: «ما مکاتیب متعدد فرستادیم تا پول استحصال گردد؛ اما اجراآت صورت نگرفت، در نهایت اداره شاروالی مجبور شد از جمع ۵۰۰ جریب زمین، حدود ۱۵۰ جریب آن را به گمرک و مواد نفتی توزیع نماید و این اداره، پول ۳۵۰ جریب زمین را که در قیدش می باشد، تا به حال نپرداخته است.

برخی منابع معتبر و موثق دولتی که نمی خواهند نام شان افشا شود، تایید می کنند که در اداره آستراس آقنه؛ فساد گسترده، حیف و میل، کشیده گی بین کارمندان وجود دارد.

آنان می گویند که آستراس یک تصدی است؛ عاید خوبی دارد، همه عواید آن حیف و میل می شود.

یک منبع معتبر دیگر گفت که چند مکتوب برای جلب آمر آستراس به قوماندانی امنیه خانچارباغ مواصلت کرد؛ اما قوماندان امنیه، به دلیلى که دو عضو خانواده اش بدون حضور در آستراس معاش دریافت می کنند و خودش نیز امتیاز می گیرد اقدام ننمود.

اما سمونوال خدایداد قوماندان امنیه ولسوالی خانچارباغ، با رد این ادعاها گفت هر باری که مکتوبی به ارتباط حبیب الله مواصلت ورزیده، اجراآت خود را داشته است.

وی در مورد اینکه چرا او را گرفتار نکرده استگ چيزى نگفت.

موصوف اذعان داشت که به تازه گی برادرش در بندر آقنه گماشته شده است؛ اما تا به حال معاش نگرفته است.

در مکتوب شماره ۶۲۱ مورخ ۲۵/۲/۱۳۹۷ ریاست خدمات بندری حیرتان (آستراس) عنوانی آمریت بندر آُقنه صادر شده آمده است: «به تعقیب مکاتیب قبلی خویش ارقام است پول و اسعاری که از دارایی ریاست اداره خدمات بندری آستراس حیرتان به حساب بندر آقینه طبق احکام مقامات ذیصلاح وقت وزارت تجارت و صنایع طور قرضه انتقال گردیده است و ضمناً هدایت داده شده بود که پول قرضه داده شده به اسرع وقت به حساب اداره خدمات بندری حیرتان تادیه گردد پول مقروضیت که به وقت زمان انتقال نگردیده، بلکه چندین سال سپری شده با وجودیکه هیآت تفتیش ادارده امور ریاست جمهوری همه ساله جهت بررسی و تفتیش اعزام می شود و هر سال تفتیش می شود تاکید شان همین است که پول قرضه داده شده دوباره حصول گردد در صورت عدم تادیه عاملین به دستگاه های عدلی و قضایی معرفی شوند قسمی که دیدده میشود در قبال مکاتیب ارسالی نهایت بی اعتنایی بنظر می رسد با آنهم یکبار دیگر در جلسه فیصله شده پول بخاطر خریداری زمین طور قرضه اخذ نموده بودند اما زمین خریداری نگردیده آمر آقینه و عده سپرده بود که پول را در دوقسط معینه انتقال میدهد موعد معینه تکمیل گردیده تا اکنون اجراآت صورت نگرفته عاجل تا یک ماه ۱۳ میلیون افغانی و ۳۹۲ هزار دالر در پشتنی بانک تحویل گردد در غیر آن مسئولیت به دوش خود تان بوده به ارگان های عدلی و قضایی معرفی خواهید شد.»

در عین حال، در مکتوب ۱۰۸۵ مورخ ۰۲/۱۱/۱۳۹۷ که به آمریت آستراس آقنه صادر شده؛ حبیب الله آمر آستراس را بر اساس مکتوب ۱۶۵۷ مورخ ۰۴/۰۹/۱۳۹۷ ریاست څارنوالی مبارزه علیه جرایم امنیت داخلی و خارجی ولایت بلخ، تحت پیگرد ارگان های عدلی و قضایی دانسته، سراج الدین معاون اداره یادشده را سرپرست معرفی کرده است.

و همچنان مکتوب ۳۴۰ مورخ ۰۹/۱۱/۱۳۹۷ از آستراس حیرتان به مقام ولایت فاریاب صادر شده است، که حبیب الله را به حیف و میل عواید دولت، تخلفات وظیفوی، حضور نداشتن بالای وظیفه، شکایت کارمندان، برخورد ناسالم با مراجعین متهم نموده و نگاشته شده است که موارد تذکر یافته به موجب مکتوب نمبر ۲۹۷۸ مورخ ۰۲/۱۱/۱۳۹۷ به څارنوالی مبارزه علیه امنیت داخلی و خارجی زون شمال اصدار شده، سراج الدین معاون اداره آستراس آقنه، به حیث سرپرست معرفی است و با وجودی که حبیب الله مسئولیت وظیفوی نداشته، ۵۵ عراده وسایط حامل اموال را بدون طی مراحل اصولی، اجازه خروج از بندر داده و پول وسایط را حیف و میل نموده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement