خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

پنجمین نمایشگاه تولیدات داخلی "کاروان راه لاجورد" در هرات گشایش یافت

پنجمین نمایشگاه تولیدات داخلی "کاروان راه لاجورد" در هرات گشایش یافت

Apr 21, 2019 - 15:31

هرات(پژواک، اول ثور ۹۸): مقام ها در پنجمین نمایشگاه تولیدات داخلی "کاروان راه لاجورد" در هرات، بر حمایت از تولیدات داخلی تاکید کرده، صنعت کاران را تضمین کنندۀ اقتصاد آینده کشور عنوان کردند.

این نمایشگاه، امروز با حضور حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور، عبدالقیوم رحیمی والی ولایت هرات، نرگس نهان سرپرست وزارت معادن وصنایع، باحضور جمعی از صاحبان صنایع و تجار ملی در پارک ترقی شهر هرات گشایش یافت، که ۱۴۰ غرفه برای انواع صنایع تولیدات داخلی و ۷۰ غرفه برای صنایع تولیدی و دستی زنان اختصاص یافته است.

داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی کشور، در مراسم افتتاح نمایشگاه کاروان راه لاجورد گفت که صنعت کاران، تضمین کننده اقتصاد آینده کشور اند .

موصوف افزود: «امنیت و اقتصاد لازم و ملزوم یک دیگراند، امروزه یگانه مشکل بزرگ که افغانستان با آن مواجه است، اقتصاد است و اگر کمک های خارجی بند شود، مشکلات فزایندۀ رونما می گردد و به همین هدف، امروز ما اینجا آمده ایم تا از صنعتکاران و سرمایه گذاران تقدیر کنیم و از فعالیت های شان بازدید کنیم، مشکلات را بشنویم و به آن رسیده گی کنیم.»

وی راه اندازی همچو نمایشگاه ها را در رونق اقتصادی کشور مهم دانسته، گفت: «من افتخار می کنم که امروز تولیدات افغانی ما را در این نمایشگاه می بینم.»

در عین حال، عبدالقیوم رحیمی والی هرات، با تاکید برحمایت از تولیدات داخلی، راه اندازی این نمایشگاه را گامی بزرگ در جهت معرفی صنایع و پیشرفت های اقتصادی حوزه غرب دانست.

موصوف افزود: «نمایشگاه ها طریقه بازاریابی و معرفی کردن است، من فکر نمی کنم که در تمام افغانستان چنین نمایشگاه دایر شده باشد، در مورد سیستم دمپینگ کار می کنیم و به یکبارگی نمی شود که مرز را بند کنیم، لیکن ستراتیژی هايی وجود دارد که آهسته آهسته دمپینگ را کم کنیم.»

حمید الله خادم رئیس اتاق صنایع و برگزار کننده این نمایشگاه گفت که در این نمایشگاه، بیش از ۲۱۰ غرفه از انواع صنایع و تولیدات داخلی به نمایش گذاشته شده است.

موصوف با بیان اینکه از مجموع ۲۱۰غرفه، ۷۰غرفه به صنایع تولیدی و دستی زنان اختصاص یافته است، افزود که چندین غرفه به صنعت کاران ولایات قندهار، بلخ و کابل نیز اختصاص داده شده است.

خادم تصریح نمود که در این نمایشگاه، تولیدات شرکت های سوپر کولا، پامیر کولا، ادویه جات طبی با وسایل طبی، قالین، آهن، پلاستیک، سنگ مرمر، مواد غذایی، خشت، کاشی وغیره به نمایش گذاشته شده است.

در همین حال، شماری از غرفه داران از عدم توجه دولت به صنعت کاران شاکی بوده وخواهان جلوگیری از ورود جنس های خارجی به کشور شدند.

زمری صاحب زاده نماینده مجتمع شرکت های پامیر کولا، به آژانس خبری پژواک گفت: «دولت ۴۰ درصد هم به تجار و صنعتگر کمک نمی کند، روز به روز تعرفه های تازه وضع می کند، مشکلات امنیتی که داشتیم و داریم، تازه گمرک را می خواهد به اسلام قلعه انتقال دهد؛ یعنی کیک ونوشیدنی های خارجی بیشتر به هرات سرازیر می شود، ما اصلاً از سوی دولت مرکزی حمایت نمی شویم.»

نفس گل جامی یک تن ازصنعتکاران که غرفه اى در این نمایشگاه دارد گفت: «حمایتی که دولت از زنان صنعت گر نموده، اندک بوده و ما نیاز به حمایت بیشتر داریم، تا زنان بتوانند از لحاظ اقتصادی رشد کنند.»

او برگزاری همچو نمایشگاه را در بازاریابی تولیدات زنان موثر خواند.

قابل یادآوری است که نمایشگاه کاروان راه لاجورد، به مدت شش روز در پارک ترقی هرات به روی بازدید کننده گان باز است .

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement