خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«فرصت به دست آمده صلح را ضايع نکنيد»

«فرصت به دست آمده صلح را ضايع نکنيد»

Apr 22, 2019 - 16:00

کابل (پژواک،۲ ثور ۹۸): نماينده گان برخى حرکت هاى سياسى در یک نشست در کابل، تاکيد نمودند که فرصت به دست آمدۀ صلح، بايد ضايع نشود و پروسۀ صلح در گرو حکومت و برخى حلقات غيرحکومتى نباشد.

اين نشست، امروز از سوى شورای راه نجات افغانستان، در کابل تدوير شده بود.

شورای راه نجات افغانستان، جرگه مشورتی صلح را سبوتاژ کردن پروسه صلح خواند و ضمن تاکید بر راه اندازی نشست بین الافغانی در قطر، از رییس جمهور خواست تا برای آوردن صلح در کشور قربانی بدهد.

سید اکبر آغا رهبر شورای عالی راه نجات افغانستان، امروز در نشستی که با حضور ده ها تن از اعضای این شورا در کابل تدویر شده بود، در اشاره به لويه جرگه مشورتى صلح که قرار است در نهم ثور در کابل برگزار شود، گفت: «این جرگه به هدف سبوتاژ کردن پروسه صلح خواسته شده، گزارش هايى وجود دارد که رییس جمهور در صدد تمدید میعاد کارش است.»

اين درحالى است که ستره محکمه افغانستان، ديروز اعلام کرد که بنا بر تاخير در انتخابات و با درنظرداشت اين چنين تاخير در کار رييس جمهور پيشين، محمد اشرف غنى مى تواند تا تعيين رييس جمهور جديد به کارش ادامه دهد.

قرار است انتخابات رياست جمهورى در ٦ميزان سال روان برگزار شود.

با اين حال، سید اکبرآغا گفت که برگزاری انتخابات برای آوردن صلح کمک نمی کند؛ اما تامین صلح به برگزاری انتخابات کمک می کند و به این پروسه مشروعیت می بخشد.

موصوف افزود: «وقتی که مردم همه روزه برای آوردن صلح قربانی می دهند، باید رییس جمهورهم قربانی بدهد و بر ادامه کارش که آن هم چند روز باقی مانده، تاکید نکند.»

او در مورد نشست بین الافغانی قطر نيز صحبت کرد.

قرار بود اين نشست با اشتراک سیاسیون افغان و طالبان، به تاریخ ٢٠ و ٢١ اپریل در دوحه قطر برگزار گردد.

اما انتشار لیست ٢٥٠ نفر شرکت کننده در این کنفرانس از سوی حکومت، با انتقاد برخى ها رو به رو شد و سرانجام حکومت افغانستان اعلام کرد که کشور قطر، فهرست ديگرى فرستاده که قابل قبول حکومت نمى باشد.

حکومت افغانستان گفته است که قطر پس از آن که خواست حکومت افغانستان در پيوند به اين فهرست را پذيرفته نتوانست، نشست قطر را لغو اعلام کرده است.

سيداکبرآغا، تهيه ليست ٢٥٠ نفرى يادشده را نيز تلاش حکومت براى سبوتاژ کردن صلح خواند و گفت که حکومت برعلاوه فهرست بزرگ، در صدد رهبری این نشست بود که از سوی طالبان با آن مخالفت شد و حکومت قطر این نشست را لغو کرد.

در قطعنامه شورای راه نجات آمده است: «سبوتاژ کردن گفتگو های صلح در کشور جفا با ملت است.»

در بخشی دیگر این قطعنامه، برگزاری جرگه مشورتی صلح در این شرایط حساس از سوی حکومت، یک اقدام ضد صلح خوانده شده و گفته شده است که با وجود تحریم این جرگه از سوی برخی سیاسیون و تاکید حکومت بر برگزاری آن، حکومت درصدد مصرف پول بیت المال برای کمپاین های انتخاباتی اش می باشد که مردم اجازه آنرا نخواهند داد.

شورا از طرف های دخیل می خواهد که هر چه عاجل زمینه برگزاری نشست بین الافغانی قطر را برگزار کنند.

همچنان در قطعنامه آمده است که این شورا در برابر سبوتاژ کردن پروسه صلح و ایجاد موانع در این راستا خاموش نخواهد ماند.

عبدالحکیم نورزی معاون پیشین شورای امنیت ملی و رییس حزب تحریک ملی مردم که در این نشست حضور داشت، نیز برگزاری جرگه مشورتی صلح و ترتیب فهرست ۲۵۰ نفری را سبوتاژ کردن پروسه صلح در کشور خواند و گفت: «حاکمان ارگ صلح نمی خواهند، آنها صلحی را می خواهند که در آن قدرت آنها حفظ باشد.»

وی افزود که جرگه مشورتی صلح، جنبه قانونى ندارد.

فضل هادی وزین عضو رهبری شورای عالی راه نجات افغانستان و معاون اول گلبدین حکمتیار در تکت انتخاباتى ریاست جمهوری نيز در اين نشست صحبت نموده گفت: «بعد از چهل سال، فرصت طلایی برای صلح به وجود آمده و نباید این فرصت را از دست بدهیم، همه اطراف ذیدخل پی برده اند که قضیه افغانستان با جنگ حل نمی شود.»

او افزود که نشست قطر که برای مردم افغانستان امیدوار کننده بود، بنا بر بعضی اشتباهات حکومت لغو شد.

وی در اشاره به برگزاری جرگه مشورتی صلح و ترتیب فهرست ۲۵۰ نفری افزود: «یا حکومت اراده سیاسی ندارد و یا در پی اهداف خاص است، پروسه صلح باید از گروگان حکومت و غیر حکومتی ها کشیده شود.»

موصوف در اشاره به عملیات بهاری حکومت و گروه طالبان گفت: «عملیات نظامی جز تباهی چیزی دیگرى را در پی ندارد، باید متوقف شود و زمینه آتش بس فراهم شود.»

وزین افزود که باید حکومت، سیاسیون و مردم عام به گونۀ مشترک تلاش کنند تا فرصت بدست آمده صلح ضایع نشود.

وی همچنان از رییس جمهور خواست تا به خاطر دست يافتن دوباره به کرسى رياست جمهورى، مردم را قربانی چوکی خود نسازد و در راه صلح سنگ اندازی نکند.

موصوف از گروه طالبان نیز خواست تا بد را با بد پاسخ ندهند و انعطاف داشته باشند.

داکتر انوارالحق احدی رییس جبهه ملی نوین که در این نشست حضور داشت گفت: «اکثریت طرفدار تامين صلح است، موقف امریکا و طالبان در این پروسه مثبت است؛ اما موقف حکومت مثبت نیست، امیدوار هستیم که موقف شان مثبت باشد و فرصت بدست آمده ضایع نشود.»

موصوف به برگزاری هر چه زودتر نشست بین الافغانی در قطر تاکيد کرد و آن را براى رسيدن به صلح مهم خواند. وی همچنان گفت که نباید پروسه صلح قربانی انتخابات شود.

سردار محمد نادر نعیم عضو شورای عالی صلح که در این نشست حضور داشت گفت که نباید برای طالبان خطوط سرخ تعیین شود.

وی افزود که همواره همه روی دستاوردهای ۱۸ ساله کشور تاکید دارند؛ اما بر مواردی که در این مدت از دست داده ایم کسی صحبت نمی کند.

او گفت: «اگر صلح می خواهیم باید از خود آغاز کنیم، عمل و حرف خود را تغيیر بدهیم، وقتی که کسی را تروریست و دشمن خطاب می کنیم، ما را به صلح پایدار نمی رساند، ما باید به خاطر حسن نیت در گفتار و عمل خود تغیرات بیاوریم.»

او آنچه اخیرا در راستای صلح صورت گرفته را مایوس کننده دانسته افزود که نباید فرصتی که بعد از چهل سال به دست آمده است ضایع شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement