خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"آب میان افغانستان و کشورهای همسایه، به جاى تقابل باید وسیلۀ همکاری باشد"

"آب میان افغانستان و کشورهای همسایه، به جاى تقابل باید وسیلۀ همکاری باشد"

Apr 22, 2019 - 18:32

کابل (پژواک، ۲ثور ۹۸): افغانستان مصمم است تا در عرصۀ آب نیز با کشورهای همسایه روابط حسنه داشته باشد و آب میان افغانستان و کشورهای همسایه، باید وسیلۀ همکاری باشد نه تقابل.

این اظهارات را ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز درکابل در سیمینار آموزشی دو روزه تحت نام (آب های فرامرزی و حقوق آب) ابراز داشت.

سیمنیار مشابه، نخست در اوایل سال ۲۰۱۸ دایر شده بود.

ادریس زمان گفت که سیمینارهای متذکره، برای ارتقای ظرفیت های تخصصی کارمندان این وزارت و ادارات ذیربط دیگر راه اندازی میشوند تا مسایل مربوط به ديپلماسی و حقوق آب را طور درست به پیش ببرند.

زمان علاوه کرد: "ما با در نظرداشت منافع ملی و اقتصاد پایدار می خواهیم تا با کشورهای همسایه مان روابط دوستانه داشتم باشیم؛ طور اخص درعرصه آب، مصمم استیم تا آب ذریعه همکاری میان ما و همسایه ها باشد، نه وسیله تقابل."

به قول وی، بهبود روابط با کشورهای همسایه و تقویت روحیه همکاری، از اولویت های سیاست خارجی حکومت افغانستان است.

به قول موصوف، با در نظرداشت ساختار جغرافیایی کشور، آب موجود در مناطق مرزی، سبب شده تا افغانستان با کشورهای همسایه یکنوع تعامل داشته باشد.

موصوف گفت که افغانستان درحال حاضر، راجع به آب دریای هلمند با ایران قرارداد رسمی دارد.

وی علاوه کرد که افغانستان درخصوص آب با ازبکستان کمیته هماهنگی دارد و تلاش ها جریان دارد تا کمیته های مشابه با ترکمنستان و تاجکستان نیز ایجاد شود.

اما موصوف نگفت که افغانستان در خصوص آب با پاکستان، چگونه تعامل دارد.

پیری مایاودون نماینده اتحادیه اروپا درافغانستان، در نشست امروزی اذعان کرد که نظر به تغییر اقلیمی درجهان، آب ارزش استراتیژيک را کسب نموده؛ بنا براین نیاز است تا ظرفیت های لازم در خصوص ديپلماسی وحقوق آب بلند برده شود.

موصوف گفت: "آب اهمیت حیاتی دارد، همچنان صلح و امنیت کشورها، ضمن فکتورهای دیگر، آب مرزی فکتور دیگر آن می باشد؛ اگر ما در پرتو قوانین ملی و جهانی از آب استفاده درست نماییم، نیاز است تا آموزش مسلکی داشته باشیم."

خان محمد تکل معاون بخش آب وزارت آب و انرژی افغانستان گفت با وجودیکه در داخل کشور برای مهارکردن آب قوانین لازم تدوین شده؛ اما برخی کشورهای همسایه، از حقابه تعیین شده بیشتر تقاضا دارند.

نامبرده از کدام کشور نام نبرد، ولی گفت که جنگ های چهاردهه درکشور سبب شده تا برخی کشورهای همسایه، در بسا  عرصه ها نقش افغانستان را درچارچوب همکاری های تعریف شده، مدنظر نگیرد.

بر بنیاد برخی آمارها، افغانستان طورمیانگین ۷۰ میلیارد مترمکعب آب سالانه دارد؛ اما هشتاد درصد آن به کشورهای همسایه جریان دارد.

حکومت افغانستان، از حدود یک ونیم دهه بدینسو، در صدد مهارکردن آب کشور می باشد و نگرانی ها نیز وجود دارد که کشورهای همسایه طور اخص پاکستان و ایران، این کار را به ضرر شان می پندارند.

قرار گزارش ها، حسن روحانی رییس جمهور ایران در نشست آلودگی هوا که به شمول افغانستان، نمایندگان ۳۴ کشورجهان در آن اشتراک ورزیده بودند، بر اعمار برخی بندها در افغانستان انتقاد کرد و گفت که برای ایران قابل تحمل نیست که در برابر اعمار بندهای نظیر کجکی، کمال خان، سلما در افغانستان که ولایت های خراسان، سیستان و بلوچستان ایران را آسیب می زند، خاموشی اختیار نماید.

اما حکومت افغانستان میگوید که اعماربندها حق افغانستان است و برای کشورهای همسایه تهدید نیست و افغانستان با درنظر داشت  منافع ملی و کنوانسیون های جهانی، آبش را کنترول میکند.

همچنان گزارش هايی نیز موجود است که بانک جهانی درسال ۲۰۱۴ میلادی، نمایندهای کابل و اسلام آباد را برای اشتراک در یک نشست، به دبی دعوت نمود که هیئت افغانستان در نشست متذکره پیشنهاد نمود تا بانک جهانی درخصوص اعمار بند ساگی و شال در کنر کمک نماید، ولی هیئت پاکستانی با اعمار این بندها مخالفت ورزید؛ بنا براین، بانک جهانی ازکمک دراین عرصه شانه خالی کرد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement