خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

از هر چهار مکتب در غور یک مکتب دارای ساختمان است

از هر چهار مکتب در غور یک مکتب دارای ساختمان است

Apr 22, 2019 - 16:20

فیروزکوه(پژواک، ۲ ثور ۹۸): دانش آموزان ۶۰۰ مکتب در غور، در حالی به دلیل نبود ساختمان و صنف های درسی مناسب، در فضای باز بدون کدام چتر زیر آفتاب سوزان درس می خوانند که تنها بیش از ۲۰۰ مکتب دراين ولايت دارای ساختمان است.

احمد صابر نوری رئیس معارف غور می پذیرد که مشکلات در عرصه معارف در غور بیداد می کند و آن طوری که باید برای رفع معضل دانش آموزان و آموزگاران رسیده گی صورت می گرفت، صورت نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد از این که پروسه تدارکات اندکی زمان گیر می باشد، کتاب به موقع به دسترس دانش آموزان قرار نمی گیرد و این یک مشکل سرتاسری در کشور می باشد.

نوری تصریح نمود که از جمع ۸۲۰ مکتب فعال در این ولایت، حدود ۶۰۰ مکتب در مرکز و ولسوالی های غور فاقد ساختمان و امکانات درسی منظم اند.

موصوف علاوه کرد که در ولایت غور، هم اکنون بیش از ۱۹۵ هزار دانش آموز که نزدیک به ۷۹ هزار تن آنان را دختران تشکیل می دهند، مصروف فراگیری درس و تعلیم اند.

در همین حال، شماری از اعضای شورای ولایتی، فعالان جامعه مدنی و باشنده گان ولایت غور، از عدم توجه در عرصه معارف، این وضعیت را اسف ­بار خواندند.

آنان می گویند با آن که میلیون ها دالر برای بهبود وضعیت تعلیم و تربیه در کشور هزینه شده است؛ اما تاکنون معارف دچار مشکل می باشد و با گذشت حدود ۱۸ سال، در اکثر مکاتب غور دانش آموزان در گرما و سرما در فضای باز درس می خوانند.

عبدالحمید ناطقی عضو شورای ولایتی غور، با نگران کننده خواندن این وضعیت گفت: «با آن که میلیون ها دالر برای ساخت و ساز تعمیر مکاتب از سوی جامعه جهانی و دولت افغانستان به مصرف رسیده است؛ اما تاکنون مکان های آموزشی که در تحت حاکمیت حکومت فعالیت دارند، وضعیت اسف بار دارند.

با این حال، شمس الله دانش آموز صنف سوم لیسه «تیل بای نظر» ولسوالی دولتیار که با کاغذ سفید برای محافظت از نور به خود کلاه ساخته، گفت که درس خواندن در فضای باز آنان را بی طاقت کرده است.

موصوف افزود: «نشستن به روی زمین نمناک و بدون فرش آن هم در زیر شعاع مستقیم آفتاب ما را مریض کرده است.»

او علاوه کرد که دانش آموزان افزون بر نداشتن صنف های درسی از نبود کتاب نیز رنج می برند.

شمس الله دیگر متعلم لیسه تیل بای نظر گفت: «من به خاطری از کاغذ به خود کلاه ساختم که آفتاب ما را اذیت می کند، همین حالا هم روی اکثر شاگردان ترکیده است.»

شاگردان لیسه خدیجه الکبرا که دومین لیسه بزرگ اناث در داخل شهر فیروز کوه مرکز ولایت غور می باشد و حدود دوهزار شاگرد هم اکنون مصروف فراگیری درس درآن اند، از نبود صنوف درسی منظم، کمبود کتاب و نبود آب آشامیدنی صحی رنج می برند.

نیلبتون دانش آموز صنف پنجم لیسه خدیجه الکبرا گفت که آنان در روزهای بارانی زیر خیمه ها درس خوانده نمی توانند و از سوی دیگر نبود صنوف درسی منظم، کمبود کتاب و نبود آب آشامیدنی صحی از جمله مشکلاتی اند که با آن مواجه هستند.

موصوف افزود: «ما صنف نداریم، کتاب نداریم، آب درست برای خوردن نداریم  و در روزهای بارانی صنف های ما پر آب می شود و جای درس خواندن نداریم امیدواریم دولت برای رفع این معضلات توجه کند.»

با این حال، حضرت رحمانی و جمیله غیور دو تن از اساتید لیسه های یادشده می گویند که چندین بار جهت بازگو نمودن مشکلات شان به ریاست معارف مراجعه نموده اند؛ اما تا هنوز هیچ اقدام جهت رفع این چالش ها صورت نگرفته است.

حضرت رحمانی استاد لیسه تیل بای نظر ولسوالی دولتیار به پژواک گفت که تداوم درس خواندن شاگردان در فضای باز باعث دلسردی آنان به درس وتعلیم می شود.

به گفته او، اگر برای رفع این مشکلات توجه صورت نگیرد، دانش آموزان در زیر شعاع آفتاب و زمین نمناک مریض می شوند.

جمیله غیور یک تن از استادان لیسه خدیجه الکبرا فیروزکوه گفت: «ما مشکلات زیاد داریم تعداد شاگردان ما زیاد هستند و ما فقط پنج صنف درسی داریم.»

به گفته او، متباقی شاگردان که در صنف ها جا نمی شوند، در فضای باز زیر شعاع مستقیم آفتاب درس می خوانند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement