خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تاجران: در تورخم مشکل چهارساله وسایط باربری حل شد

تاجران: در تورخم مشکل چهارساله وسایط باربری حل شد

Apr 22, 2019 - 15:39

 

جلال آباد (پژواک، ۲ ثور۹۸): تاجران ننگرهار میگویند که از اثر تلاش های اداره ولایتی؛ مشکل چهار سالۀ موترهای باربری در شهرک تورخم حل شد.

آنها دو روز پیش در دفتر رسانه های این ولایت، با والی ننگرهار و اعضای شورای ولایتی، طی یک کنفرانس مشترک خبری یاددهانی کردند که بعد از رفع مشکل در برابر وسایط باربری کلان، قیم مواد خوراکی و غیرخوراکی کاهش یافته است.

حاجی تورملنگ رئيس صنایع و معادن ننگرهار گفت که ازچهار سال گذشته بدینسو، در شهرک تورخم با معضل متذکره مواجه بودند که با حل آن، جلو فساد گرفته شد و کرایه ها نازل گردیده و در نرخ های اموال نیز کاهش رونما شده است.

همچنان حاجی زلمی رئيس اتحادیه تاجران ولایت ننگرهار، تقاضا کرد که برای حل دایمی این مشکل باید سیستم ویژه ایجاد شود.

قرارمعلومات نامبرده، وسایط کلان باربری به سبب پرداخت پول به مسئولین شهرک گمرک و ضمناً عبور زودتر از گذرگاه تورخم، با تاخیر مواجه میشدند.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار گفت که درشهرک تورخم، اتحادیه های ترانسپورتی غیرقانونی، اشخاص، موارد قومی و برخی آدرس های دیگر، به عناوین مختلف از وسایط باربری پول اخذ می نمودند و سپس زمینه تردد به وسایط نقلیه فراهم میشد.

نامبرده افزود که خودسرهای متذکره، زمینه را برای تاخیر وسایط مساعد نموده بود که تاجران هر روز از این ناحیه صدها هزار افغانی خساره را متحمل میشدند.

وی علاوه نمود که اتحادیه هاى رانندگان را از بین برد، هنگام عبور وسایط کلان باربری از تردد وسایط که تحت نام برخی اشخاص و روابط قومی رفت و آمد داشتند، جلوگیری شد که درپی آن طی چند روز گذشته، زمینه برای تردد حدود ۴ هزار واسطه نقلیه مساعد شد و تاجران از ۱۳۵ الی ۱۵۰ میلیون افغانی مفاد کردند. 

والی ننگرهار گفت که دیشب در شهرک تورخم، زمینه همه جانبه برای تردد وسایط مساعد شد و هیچ موترباربری بدون عبور نمانده است.

اجمل عمرعضو شورای ولایتی گفت که درگذشته، از هر واسطه باربری، تا صدهزار افغانی به گونه غیرقانونی اخذ میشد.

موصوف تقاضا کرد تا مسئولین دخیل در فساد در شهرک تورخم، به څارنوالی معرفی شوند.

درعین حال عمرمومند، رئيس گمرک ننگرهارگفت که در سال مالی جاری، درامور داد و ستد، پنج درصد کاهش به عمل آمده؛ اما آنها عواید را به ۲۳.۵ درصد افزایش داده اند، که عوامل عمدۀ آن را جلوگیری از فساد در شهرک تورخم، حاکمیت قانون و شفافیت عنوان نمود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement