خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سه قوم بزرگ در غور ازاختلافات قومی دست برداشتند

سه قوم بزرگ در غور ازاختلافات قومی دست برداشتند

Apr 22, 2019 - 21:13

فیروزکوه(پژواک،۲ثور۹۸):مقام های محلی در ولایت غور می گویند که سه قوم بزرگ پس از۱۵ سال اختلافات قومی در این ولایت دست برداشتند و راه صلح را پیش گرفته اند.

قوم زی رضا، میری و تیمنی که اکثریت باشنده گان شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور را تشکیل می دهند، از ۱۵ سال به اینطرف به اثر اختلافات ذات البینی و درگیری های مسلحانه تلفات و خسارات هنگفت مالی را متحمل شده اند.

صبح امروز دو شنبه درحالی که جنرال احمد خان مشاور ریاست جمهوری در امور حل منازعات ، برخی از مقامات محلی، نماینده گان مردم در پارلمان و نهاد های مدنی حضور داشتند یکدیگر را به آغوش گرفتند و به اختلافات دیرینه  شان نقطه پایان گذاشته اند.

غلام ناصر خاضع والی غور گفت:"همپذیری سه قوم بزرگ در غور جشن خوشی، جشن مهر و محبت و هم دلی است و ما همپذیری اقوام بزرگ میری،زی رضا و تیمنی قدردانی مینمایم".

خاضع اطمینان داد که در رفع اختلافات و نزاکت های قومی سایر ولسوالی ها، تلاش می کند تا مردم در کنار یکدیگر زندگی نمایند.

جنرال احمد رحیمی مشاور رئیس جمهور در امور حل منازعات گفت:" قوت شما در وحدت شما است، اگر یک پارچه و یک دست باشید هیچ نیروی نمی تواند که در برابر شما استاد شود."

موصوف از مردم غور خواست که بر علیه دشمنان ضد صلح و آرامی افغانستان قرارگرفته و نگذارند که زندگی آرام آنها را ناآرام سازد.

از سویی هم کرام الدین رضا زاده به نماینده گی از قوم رضا، امان الله بیک به نماینده گی از قوم میری و فضل احمد خان به نماینده گی قوم تیمنی گفته اند که آنان به ارشادات الهی پابند بوده و به اختلافات قومی که در میان شان جریان دارد دست کشیدند و به ندا صلح لبیک گفته اند و آنها حمایت شان را از نظام فعلی و نیروهای امنیتی کشور نیز اعلام کرده اند.

اقوام یاد شده در اخیر قطعنامه‌ی سه ماده ای صادر کرده اند.

۱-- طرفین متعهد شدند، تا دیگر در مسیر شاهراه عمومی فیروزکوه-هرات کدام مزاحمت برای مسافرین به میان نیاید.

۲- بیجاشدگان طرفین به خانه های اصلی و زادگاه خود بدون تشویش بر گردند.

۳- اگر احتمالاً کدام حادثه‌ی رخ می دهد، عمل شخصی بوده طبق قانون با متخلف برخورد صورت گیرد.

قابل یاد آوریست که هرچند این سه قوم قبل ازاین نیز با یکدیگر پیمان آتش بس وصلح بسته بودند ولی پایدار نماند، اما این بار سران این سه قوم به این باوراند که این پیمان عملی خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan