خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت عدليه و لوى څارنوالى، گزارش سالانۀ کارى شان را ارايه کردند

وزارت عدليه و لوى څارنوالى، گزارش سالانۀ کارى شان را ارايه کردند

Apr 22, 2019 - 17:50

کابل (پژواک، ٢ ثور ٩٨): در سال گذشته، محاکمه ٦٧ مقام عالیرتبه حکومت از کارکردهاى مهم مرکز عدلى و قضايى مبارزه با فساد ادارى و جلوگيرى از غصب ۴۵ هزار جريب زمين، از کارکردهاى عمده وزارت عدليه مى باشد.

وزارت عدليه و لوى څارنوالى افغانستان، امروز گزارش هاى سالانه شان را در نشستى در کابل ارايه کردند.

فرید حمیدی لوی څارنوال، در نشست امروز که محمد اشرف غنى رييس جمهور کشور نيز حضور داشت، گفت که لوى څارنوالى در سال ١٣٩٧ بيش از ٤٢ هزار قضيه را بررسى و تحقيق نموده است.

به گفته او از جمله اين قضايا، بيش از ٢١ هزار در څارنوالى ملکى، بيش از ١٤٠٠٠ قضيه در څارنوالى­هاى عسکرى، نزديک به ٢٩٠٠ قضيه در څارنوالى اختصاصى عليه امنيت داخلى و خارجى، نزديک به ٣٤٠٠ قضيه در څارنوالى اختصاصى مواد مخدر و بيش از ٢٧٠٠ قضيه در څارنوالى منع خشونت عليه خانم ها مورد بررسى قرار گرفته است.

وى بدون ارايه جزييات گفت که در مرکز عدلى و قضايى مبارزه با فساد ادارى ٢١٢ تن به شمول هفت معين، شانزده جنرال و مقام هاى ديگر دولت مورد محکوميت قرار گرفته اند. 

حميدى افزود که در سال گذشته، بيش از ١٢٠٠ تن از اتباع افغانستان که در ايران، تاجکستان و روسيه زندانى شده بودند، به کشور برگردانده شده و در زندان­هاى کشور دوره مجازات شان را طى مى کنند.

وى گفت که څارنوالى های اختصاصی منع خشونت عليه زنان، در تمام ولايات ايجاد شده و در راس ٣٢ اين چنين څارنوالى زنان قراردارند.

او بدون ارايه جزييات گفت که در۵۷ ولسوالی که از سال ها به اين سو څارنوال نداشت، څارنوالى فعال شده است و اين روند ادامه دارد.

حمیدی گفت که در سال گذشته از جمله ۷۰۰۰ متهم فراری در همکاری نهادهای امنیتی بیش از ۷۰۰ تن دستگیر شده است.

وی گفت که در این سال ۵۰ قضیه مربوط به خبرنگاران بررسی و قاتلین دو تن از خبرنگاران محکوم به اعدام شده اند.

همچنان عبدالبصير انور وزير عدليه افغانستان، در نشست امروز گفت که اين وزارت در سال گذشته ۱۰۹ سند تقنینی چون قانون مبارزه، قانون معادن، منع شکنجه وغيره را طرح نموده و نهايى شده است.

موصوف گفت که در سال گذشته، اين وزارت از غصب بيش از ٤٥ هزار جريب زمين زراعتى و تجارتى در سراسر کشور جلوگيرى نموده است و بررسى غصب بيش از ١٠٠ هزار جريب ديگر در سطح کشور ادامه دارد.

وى افزود که ادارات حقوقى اين وزارت در سال گذشته بيش از ٢٣ هزار عريضه حقوقى شهروندان را ثبت نموده که از جمله نزديک به دو هزار رسيدگى شده و متباقى تحت بررسى قراردارند.

به گفته او اين وزارت در سال گذشته براى بيش از ٥١٠٠  نهاد اجتماعى و شش حزب، جواز فعاليت داده و جواز فعاليت بيش از ۱۶۰۰ نهاد اجتماعى را به دلیل تخلف و عدم فعاليت لغو نموده است.

وى افزود که وزارت عدليه در اين سال، نزديک به ٢٦٠٠ طفل متخلف از قانون را در مراکز اصلاح و تربيت تحت اصلاح قرار داده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement