خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"تمامی کارکنان سکتور خصوصی منجمله خبرنگاران از حقوق تقاعد برخوردار ميشوند"

"تمامی کارکنان سکتور خصوصی منجمله خبرنگاران از حقوق تقاعد برخوردار ميشوند"

Apr 23, 2019 - 16:44

کابل (پژواک، ۳ ثور ۹۸): وزارت کار می گوید که مقررۀ حقوق تقاعد کارکنان غیردولتی، تا شش ماه ديگر تصویب و تمامی کارکنان سکتور خصوصی منجمله خبرنگاران، شامل حق تقاعد می شوند؛ شوراى طبى افغانستان از ثبت و راجستر١٢ هزار داکتر طب درآن اداره خبر ميدهد.

«برنامه حسابدهی حکومت به ملت» در (۲۱ حمل) به اساس حکم رئيس جمهور آغاز و در پنجم ثور سال روان خاتمه مى يابد.

وزارت کار و امور اجتماعى

سید انور سادات سرپرست وزارت کار که روز سه شنبه در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت در برنامه "حسابدهی حکومت به ملت صحبت می کرد، از ایجاد شورای عالی کار، مقرره هاى حل اختلافات ناشی از کار و تنظیم حقوق تقاعد کارکنان ادارات غیر دولتی و خصوصی، به عنوان فعالیت های عمده سال گذشتۀ این وزارت یاد نمود.

وی افزود که مقررۀ حقوق تقاعد کارکنان ادارات غیر دولتی و خصوصی که در سه فصل و۲۲ ماده تدوین گردیده، در ماه ثور سال ۱۳۹۷ طی حکم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، نافذ شده است.

به گفته سادات: «این مقرره، اولین سند تقنینی در رابطه به حقوق تقاعد در نهادهای غیر دولتی به شمار می رود و برای مرحله انتقالی وعملی سازی این مقرره، حدود شش ماه دیگر زمان در نظر گرفته شده است.»

وی خاطرنشان ساخت که این مقرره، ادارات غیر دولتی یا خصوصی را مکلف می سازد که در بدل هرسال کار کارمند ادارات غیر دولتی، یک ماه معاش منحیث حقوق تقاعد، در حساب کارکن ذخیره نمایند.

افزون برآن، وزيرکار گفت که در سال ۱۳۹۷، تعداد ٢٧ هزار تن که ۵۰ درصد آن را عودت کننده گان تشکیل می دهند، آموزش های فنی- حرفه ای را فرا گرفته اند و زمینۀ آموزش فن وحرفه برای ۸۲۰۰ تن از این افراد، از سوی وزارت کار و امور اجتماعی و متباقی آن، از جانب انجوها فراهم گردیده است.

وى همچنان گفت که درسال گذشته، حدود ۴۵۰ هزار نفر حقوق مستمری معلولیت و حقوق تقاعد دریافت کرده اند.

"بازنگری پلان استراتیژیک برای سه سال آینده، سروی بازار کار، نهایی سازی زمینۀ اعزام ۲ هزار کارگر افغان به امارات متحدۀ عربی و آموزش ده هزار طفل بی سرپرست در پرورشگاه ها"، از مهمترین برنامه های این وزارت برای سال ۱۳۹۸ خوانده شد.

شورای طبی افغانستان:

معاون تخنيکى شورای طبی افغانستان، درنشست گزارشدهی امروز گفت که اين شورا دريک سال که ازتاسيس آن مى گذرد، توانسته ۴۹۰۰ تن از دوکتوران طب، را ثبت و راجستر نمايد.

دوکتورمحمد اقبال امان معاون تخنیکی اين شورا در ادامه صحبت هايش گفت که این شورا منحیث یک نهاد مستقل وظیفه دارد تا مصؤنیت مریضان را از طریق بهبود و ارتقای کیفیت خدمات صحی، دوکتوران طب و دندان و برنامه های آموزشی طبی، در کشور یقینی سازد.

وی از"تصویب قانون شورای طبی افغانستان، تدوین رهنمود ملی اخلاق طبابت، تدوین مسوده نهایی مقرره رسیدگی به شکایات و تخلفات طبی و ایجاد کمیته کاری بین الوزارتی برای تدوین اسناد حقوقی جهت رسیدگی به شکایات و تخلفات طبی"، بعنوان کارکرد هاى اين شورا درسال گذشته ياد کرد.

افزون برآن، ثبت و راجستر۴۹۰۰ تن از دوکتوران طب در ولایت های کابل، بلخ، هرات، ننگرهار، کنر و لغمان، ترتیب بروشرهای آگاهی عامه و برنامه آگاهی دهی در شفاخانه های دولتی و خصوصی در سطح مرکز و ولایت ها و پوهنتون طبی کابل؛ از دستاوردهاى شورای طبی افغانستان خوانده شد.

اين مقام بلند پايۀ شوراى طبى افغانستان، به برنامه هاى سال روان اين اداره اشاره نمود وافزود که نهایی سازی پلان ستراتیژیک شورای طبی افغانستان و تشریک پلان ستراتیژیک با ادارت زیربط و تمویل کننده گان داخلی و خارجی، امضای تفاهمنامه هاى همکاری با شورای طبی انگلستان،  شورای طبی استرالیا و   فدراسیون بین المللی تعلیمات طبی، از برنامه های این شورا برای سال ۱۳۹۸ مى باشد.

وی علاوه کرد که قرار است در سال ۱۳۹۸، حداقل ۱۲هزار تن از دوکتوران طب در ولایت های کابل، قندهار، بدخشان، کندز، فراه، هلمند، نیمروز و جوزجان، ثبت و راجستر شوند.

اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی:

ندیمه سحر رئیس اداره تعلیمات تخنیکی ومسلکی، افزايش تعداد مکاتب تخنیکی و مسلکی دولتی از ۴۲ باب به ۳۰۱ باب، شمار شاگردان از ۱۵ هزار تن به بیش از ۶۴ هزار تن و معلمان از ۲۶ هزار تن به بیش از ۴ هزار تن و تهيه نصاب تعليمى براى تمامى رشته هاى موجود را، ازکارهاى برجسته اين اداره درسال گذشته عنوان کرد.

خانم سحربا بيان اينکه درسال گذشته بیش از۳۰۰باب مکتب وانستیتيوت تخنیکی ومسلکی در  تمام کشور ایجاد شده، افزود که ازاين جمله ۱۲۹ باب مکتب وانستیتيوت براى ۳۳ مرکز شهری ولایات و ۱۷۲ مکتب و انستیتيوت در ۱۵۶ ولسوالی ایجاد گردیده است.

وى همچنان از ايجاد ١٠ باب مکتب برای اطفال با نیازهای خاص آنها درسال گذشته نيز خبرداد که شاگردان نابینا و ناشنوا را از صنف اول تا دوازدهم، آموزش می دهد.

رئیس اداره تعلیمات تخنیکی و مسلکی، دربخشى ازصحبت هايش به برنامه سال ١٣٩٨ نيز اشاره داشته وگفت که انکشاف و بازنگری ده رشتۀ نصاب تعلیمی، تألیف ۱۵۶ کتاب درسی و دیزاین ۶۹ عنوان کتاب و مواد ممد درسی، شامل پلان سال روان اين داره می باشد.

همچنان وى افزود که قرار است در سال روان  ۷۸ عنوان کتب درسی با تیراژ ۳۸۳۷۰۰ جلد و ۱۰۰۰ جلد کتب رهنمای معلم  نيز چاپ و توزیع گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement