خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"طالبان مسلح در امتداد شاهراۀ مزار- شبرغان از موترهای باربری مالیه میگیرند"

"طالبان مسلح در امتداد شاهراۀ مزار- شبرغان از موترهای باربری مالیه میگیرند"

Apr 23, 2019 - 19:11

مزارشریف (پژواک،۳ ثور ۹۸): تاجران ولایت بلخ میگویند که طالبان مسلح، در امتداد شاهراه مزار- شبرغان گمرک سیار فعال نموده و از وسایط باربری رونده در این مسیر، محصول اخذ میکنند.

آنها بر ادارات امنیتی انتقاد میکنند که با وجود چند بار تعهد، تا هنوز قادر به ارائه اطمینان در مورد وضعیت امنیتی این مسیر نشده اند.

منیرفرهاد مسئول مطبوعاتی مقام ولایت بلخ، موضوع ایجاد گمرک در امتداد شاهراه متذکره را رد میکند.

ذبیح الله کاکر معاون پیشین شورای ولایتی بلخ و یکتن از تاجران، به آژانس خبری پژواک گفت که طالبان مسلح در امتداد شاهراه مزار- شبرغان در منطقه زیکزیک ولسوالی چهاربولک، گمرک  فعال نموده و از وسایط باربری که در این مسیر تردد میکند، محصول میگیرند.

کاکر افزود که طالبان مسلح در مسیر شاهراه مزار – شبرغان، از تانکرهای انتقال دهنده تیل و نفت که از اندخوی و آقینه به مزارشریف می آیند، از فی تانکر ۱۸۰۰۰ افغانی محصول اخذ میکنند.

به قول وی، در صورتیکه کدام تانکر تیل از دادن محصول به طالبان ابا ورزد، طالبان مسلح آن را توقف داده، تیل آن را برای خود شان به فروش میرسانند.

این تاجر همچنان افزود که طالبان مسلح در امتداد شاهراه مزار- شبرغان، تانکرهايی که به وزارت های دفاع و امور داخله و نیروهای ناتو تیل اکمال میکنند، همه تیل آنها را تخلیه میکنند.

موصوف علاوه کرد که با این کار، طالبان مسیر بلخ – شبرغان از بابت مالی روبه تقویه شدن میباشند که جنگ ها نیز با آن شعله ور شده اند.

کاکر گفت: "اگر حکومت امنیت راه را تامین نکند؛ تاجران ناگزیر اند تا برای طالبان مالیه بپردازند و مردم عادی از این ناحیه متضرر میشوند؛ زیرا تاجران مصرف شان را بر قیم اجناس افزود میکنند."

به قول وی، از این شاهراه، هر روز میلیون ها افغانی به جیب طالبان می ریزد.

موصوف افزود که مسئولین گمرک طالبان، به تاجران هشدار داده اند که موترهای باربری بدون تادیه محصول از این مسیر را آتش خواهند زد.

نامبرده از مسئولین امنیتی خواست تا برای رفع این مشکل، گام های جدی بردارند.

محمد افضل حدید رییس شورای ولایتی بلخ، به پژواک گفت که مشکلات امنیتی در امتداد شاهراه مزار- شبرغان افزایش یافته است.

اما نامبرده از فعال شدن گمرک طالبان در این مسیر، ابراز بی خبری کرد و افزود که دراین خصوص معلومات ندارد.

به قول حدید، شاید در امتداد شاهراه متذکره همچو مشکلات موجود باشند؛ اما افزود که نامبرده درجریان نیست و نه هم درمورد به شورای ولایتی شکایت صورت گرفته است.

یکتن از انتقال دهندگان تیل به نام مستعارشعیب، به آژانس خبری پژواک  گفت که طالبان نزدیک به یک ماه، از هر موتر باربری محصول اخذ میکنند.

نامبرده افزود که وی در جریان یک هفته دو بار از اقینه به مزارشریف تیل انتقال میدهد و ناگزیر است که به طالبان و حکومت هر دو محصول بپردازد.

شعیب افزود که طی دو ماه گذشته، حدود ۱۰ واسطه باربری، از سوی طالبان یا حریق شده و یا با خود برده اند.

به قول وی، وسایط متذکره یا به ارگان های امنیتی تیل انتقال می دادند و برخی وسایط شخصی بودند؛ ولی به طالبان محصول تادیه نکرده بودند.

شعیب علاوه کرد که هر روز از این مسیر ده ها واسطه باربری رفت و آمد می نماید، طالبان از آنها محصول اخذ میکنند.

نامبرده این را نیز گفت که طالبان گمرک ثابت ندارند و طور سیار در امتداد شاهراه، گاه در یک منطقه و گاه در منطقه دیگر پوسته های تلاشی ایجاد نموده و محصول اخذ میکنند.

نصیراحمد قاسمی مدیر اجرایی اتاق تجارت بلخ نیز گفت که نگرانی های امنیتی اخیر در امتداد شاهراه متذکره، سبب کندی معاملات تجارتی شده است.

موصوف علاوه نمود که از دو ماه گذشته بدینسو، برخی اوقات درمسیر شاهراه متذکره موترهای تاجران توقف داده شده و یا حریق گردیده اند.

اما قاسمی افزود که آنها تاهنوز در مورد جمع آوری محصول از سوی طالبان، شکایت رسمی دریافت نکرده است.

موصوف گفت که تاجران چندین بار، از مسئولین امنیتی شمال خواستار تامین امنیت شاهراه مزار- شبرغان شده اند؛ ولی آنها در این راستا تاکنون اقدامات قناعت بخش انجام نداده اند.

به قول قاسمی، اگر مشکلات امنیتی درمسیر مزار- شبرغان رفع نشود؛ این امر بر معاملات تجارتی تاثیرخیلی ناگوار خواهد گذاشت.

نامبرده از مسئولین امنیتی خواست تا برای رفع مشکلات متذکره، اقدامات جدی را اتخاذ کنند.

درعین حال، منیرفرهاد مسئول مطبوعاتی مقام ولایت بلخ، موضوع ایجاد گمرک از سوی طالبان در مربوطات ولسوالی چهاربولک به امتداد شاهراه مزار- شبرغان، را رد نمود.

فرهاد گفت که طالبان مسلح، گاهگاه با استفاده از تاریکی شب، طور چریکی در امتداد شاهراه حضور می یابند؛ مناطق و وقت مشخص شان معلوم نیست.

موصوف افزود که تعداد طالبان مسلح، به پیمانه اى نیست که به گونه دوامدار در امتداد شاهراه حضور داشته باشند.

موصوف علاوه کرد که طالبان یک یا دوبار در مسیر این راه طور چریکی، موترها را توقف داده که به واکنش شدید نیروهای امنیتی مواجه شده اند.

به گفته فرهاد، برای دفع چالش های امنیتی در شاهراه مزار- شبرغان، پلان عملیات تصفیوی ترتیب شده و به زودی عملی خواهد شد.

به قول وی، پلان است تا غرض تامین امنیت در این شاهراه، قرارگاه ها و پوسته ها ایجاد شوند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز به پژواک تایید کرد که طالبان در امتداد این شاهراه، از موترهای باربری حامل اموال وارداتی، یک فیصد مالیه اخذ میکنند.

مجاهد علاوه کرد که طالبان در بدل اخذ مالیه، در مورد تامین موترهای متذکره با تاجران کمک می کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement