خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

غنی: هر چیزیکه قانون اساسی را کنار می گذارد، کودتا است و ملت آن را قبول ندارد

غنی: هر چیزیکه قانون اساسی را کنار می گذارد، کودتا است و ملت آن را قبول ندارد

Apr 23, 2019 - 21:00

کابل(پژواک،۳ثور۹۸):رئیس جمهور غنی صلح، لویه جرگه مشورتی و انتخابات ریاست جمهوری  را سه موضوع مهم در کشور خوانده می گوید که حضور فعال اعضای شورای ملی به ویژه ولسی جرگه در لویه جرگه مشورتی صلح، حتمی و ضروری می باشد.

در خبرنامه ای که از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس خبری پژواک رسیده،آمده است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی عصر امروز با نمایندگان جدید مردم در ولسی جرگه دیدار تعارفی کرد.

در این دیدار که در ارگ انجام شد، ابتدا فاروق وردک وزیر دولت در امور پارلمانی صحبت کرده گفت:" در ملاقات های متعدد که با وکلای جدید داشتم، دریافتم که همه شان اندیشه کار برای اهداف ملی را دارند و خواهان بازگشایی یک فصل جدید در شورای ملی کشور هستند."

بعداً عبدالقادر قلاتوال، داکتر خدیجه الهام، گل رحمان همدرد، انجنیر میر حیدر افضلی، شفیقه سخا یولچی، ملالی اسحاق زی، نیکبخت فهیمی، انجنیر هلمند هلمند، همایون شهیدزاده، استاد حنیف، استاد الفتی و عبدالشکور واقف حکیمی به نمایندگی از دیگران صحبت کردند.

آنان خواستار افتتاح پارلمان توسط رئیس جمهور، اعلان نتایج انتخابات ولسی جرگه در ولایات کابل و میدان وردک و کوچی ها گردیدند و گفتند که یکی از ویژه گی ها، تغییر نسلی وکلا در دورۀ ۱۷ می باشد.

همچنان آنان خواهان همکاری و همسویی میان سه قوۀ دولت شدند و از  برنامه های حکومت به ویژه برنامه های رئیس جمهور در خصوص صلح و سیاست اقتصادی، حمایت شان را ابراز داشتند.

وکلای مذکور گفتند که آنان از متن جامعه برخاسته اند و از قاطبۀ ملت نمایندگی می کنند.

سپس رئیس جمهور غنی گفت:" شش ماه در انتظار چنین روزی بودم و امروز پیکر دولت و ملت افغانستان تکمیل گردید."

غنی با بیان اینکه هر سه قوه دولت را به هر دو چشم به گونه مساوی می بینم، افزود که این آغاز کار است و با شما ملاقات های دوامدار خواهم داشت، زیرا مشوره های تان در مسایل ملی، مهم و حیاتی است.

رئیس جمهور افزود::" من آماده هستم که تا چند روز آینده شورای ملی را افتتاح نمائیم. وی خطاب به وکلای مذکور گفت که شما شرکای مردم سالاری هستید و ما و شما در تقابل نیستیم، بلکه شرکای تامین ثبات به اساس قانون اساسی و مردم سالاری، نماد حاکمیت قانون و حسابدهی دولت به ملت هستیم."

همچنان وی می گوید:"تالار ملت باید به میدان کشمکش مبدل نشود و هر مشکلی که داریم باید با تعیین جهت مشترک حل گردد. احترام میان قوۀ اجرائیه و مقننه لازم است و اصول و قواعد بازی را باید تعیین کنیم."

رئیس جمهور تصریح کرد که صلح، لویه جرگه مشورتی و انتخابات ریاست جمهوری سه موضوع مهم اند و حضور فعال اعضای شورای ملی به ویژه ولسی جرگه در لویه جرگه مشورتی صلح، حتمی و ضروری است.

وی اضافه کرد،هر چیزیکه قانون اساسی را کنار می گذارد، کودتا است و ملت آن را قبول ندارد.

غنی می افزاید که در این برهۀ تاریخی، فرصت ها و خطرات وجود دارد و فرصت های آن بیشتر از خطرات است، به شرط اینکه وحدت ملی، اتفاق سه قوه و منافع ملی را تعریف نموده و از آن با متانت دفاع کنیم.

رئیس جمهور غنی در اخیر صبحتهایش خاطر نشان نمود:" مطمئن هستم که با تکمیل شدن رکن سوم قوۀ سه گانه کشور، آواز مردم را به گوش ملت و شرکا و تمام مردم دنیا خواهید رساند."

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement