خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

واردات غيرقانونى از منطقۀ مرزى «ميلک» فراه ادامه دارد

واردات غيرقانونى از منطقۀ مرزى «ميلک» فراه ادامه دارد

Apr 23, 2019 - 11:54

فراه (پژواک،٣ ثور۹۸): واردات اموال به گونۀ غيرقانونى از طريق منطقۀ مرزى ميلکِ فراه به افغانستان، در حضور نيروهاى امنيتى در اين منطقه جريان دارد و سبب شده است که روزانه ميليون ها افغانى محصول گمرکی پرداخت نشود.

منطقۀ مرزى ميلک، در ١٣٣ کيلومترى غرب مرکز فراه در سرحد با ايران موقعيت دارد.

با آن که درحال حاضردرفراه، بندرشیخ ابونصرفراهی، بندررسمى براى واردات و صادرات ميان افغانستان و ايران مى باشد؛ اما منابع به آژانس خبرى پژواک مى گويند که برخى اموال به گونۀ قاچاقى وبدون پرداخت محصول گمرکی، از ايران وارد منطقه مرزى ميلک فراه مى شود.

 شیرخان راننده موتر باربری که اموال را از ميلک به مرکز فراه انتقال مى دهد، به آژانس خبری پژواک گفت که روزانه، حدود بيست موتراموال تجارتى چون سیخ گول، شیشه، سمنت، کاشی، سرامیک و مواد خوراکی، به شکل غيرقانونى از راه ميلک وارد کشور مى شود.

او مدعى است که موترهای خالی، وارد خاک ایران می شود و بعد از بارگيرى در کنار خط مرزى، دوباره در حضور نیروهای سرحدی کشور، وارد منطقۀ ميلک مى شود.

منبع خاطر نشان کرد که درمسيرى از ميلک تا شهر فراه، هيچ گونه ممانعت براى انتقال اين اموال وجود ندارد.

راننده گان مى گويند که دراين مسير، پوسته هاى نيروهاى امنيتى وجود ندارد؛ زيرا مناطق واقع دراين مسير، در کنترول و يا تحت نفوذ مخالفين مسلح دولت مى باشد.

به گفتۀ آنها، راننده گان، موترهاى حامل اموال وارد شده از طريق ميلک را از پسکوچه ها وارد شهر فراه مى کنند و تا حال با کدام ممانعتى رو به رو نشده اند.

همچنان نجیب الله یک تن ديگر از راننده گان موترهای باربری دراين مسير، نیز با تاييد گفته های شیرخان، گفت که اموال تجارتى به گونۀ علنی از ايران وارد ميلک می شود.

او در مورد اينکه نيروهاى امنيتى موظف در ميلک، از اموال وارداتى چه مقدار پول اخذ مى کنند؟ گفت: «حساب و کتاب بار را صاحب بار پاک می کند، ما راننده ها تنها آنرا بارگیری و در بدل کرایه به شهر فراه انتقال می دهيم.»

قاچاق گیچ کننده

یک تن از تاجران که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، بدون ارایه جزییات در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت: «معامله مرز میلک کمی گیچ کننده است، فردی به نام حاجی از تاجران همانجا از صد هزار تا ٢٨٠ هزار افغانی از هر موتر می گیرد و آنرا به ایران حواله می کند و در ضمن، بعضی نیروهای امنیتی که در آنجا حضور دارند، طبعاً حق مشخص خود را می گیرند.»

او نخواست که بيشتر در اين مورد صحبت کند.

دادالله قانع عضو شورای ولایتی فراه نیز وارد شدن اموال تجاری به شکل غیرقانونی از راه ميلک را تاييد نموده گفت که ادارۀ محلی فراه و مقام هاى امنیتی این ولایت، نتوانسته اند جلو آن را بگيرند.

به گفتۀ وی، درگذشته نيز مقدارى اموال تجارتى از طريق ميلک وارد کشور ميشد؛ اما اين واردات غيرقانونى از زمانى به اين سو، به گونۀ روزافزون بيشتر شده است که در ماه سنبلۀ گذشته، واردات چهار قلم جنس (مواد نفتی، آهن آلات، سمنت و محصولات گِلی) از ايران، از طريق بندر شیخ ابونصر فراهی ممنوع شده است.

موصوف گفت با آن که از ماه حوت سال گذشته به اين سو، به وارد کردن چهار قلم جنس يادشده از بندر شيخ ابونصر فراهى اجازه داده شده؛ اما روند واردات غيرقانونى از ميلک، از سوى برخی تاجران در حالى ادامه دارد که نيروهاى امنيتى سرحدى نيز در اين منطقۀ مرزى حضور دارند.

قانع افزود که به دليل عدم پرداخت محصول گمرکى، اموالى که ازطريق ميلک وارد کشور مى شود، روزانه حدود ده ميليون افغانى به دولت خساره وارد مى شود.  

او گفت نمى داند که اکنون اين پول به جيب کى ها مى رود.

قانع افزود که او و ديگر اعضاى شوراى ولايتى فراه، اين موضوع را با مرکز و حکومت محلى چندين بار شريک ساخته اند؛ اما تا حال براى جلوگيرى آن اقدام نشده است.

خان زمان امرخیل رییس گمرک فراه نیز وارد شدن برخی اموال از طریق میلک را تایید کرد و گفت که رياست گمرک، در منطقۀ ميلک کدام شعبه و کارمند ندارد؛ زيرا بندر رسمى، بندر شيخ ابونصر فراهى است.

او افزود که جلوگيرى از واردات اموال غيرقانونى از ميلک، وظيفه اين رياست نيست؛ اما اين مشکل را با مقام ها در کابل و مسئولان فراه شريک کرده است.

موصوف گفت که واردات غيرقانونى از راه ميلک، از حدود يک و نيم ماه به اين سو بيشتر شده است.

 درعين حال، محمدشعیب ثابت والی فراه نيز واردات برخى اقلام به گونۀ غيرقانونى از راه ميلک را تاييد کرد و بدون ارايه جزييات گفت که براى جلوگيرى آن، اقداماتى روى دست گرفته و به زودترين فرصت، عاملان آن به پنجۀ قانون سپرده خواهد شد.

ثابت خاطر نشان کرد که تا حال چندين مکتوب را به قول اردوی ٢٠٧ ظفر ارسال نموده؛ اما اقدامى براى دستگيرى افراد مورد نظر نشده است.

به گفته او، رفتن او و يا هيئتى از راه زمينى به ميلک، بنا به دلايل امنيتى ممکن نيست و قُول اردوى يادشده در راستاى انتقال او و يا هيئت از طريق هوا، همکارى نکرده است.

پژواک موضوع واردات و صادرات غيرقانونى از راه میلک را با سیدگل ضیا سخنگوی قُول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب کشور شریک کرد؛ زيرا نيروهاى سرحدى بندر ميلک مربوط لواى دوم اين قـوُل اردو مى شوند؛ اما ضيا تيليفون را قطع کرد و با تلاش هاى مجدد، حاضر به پاسخگويى نشد.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement