خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون حقوق بشر: در سال گذشته تلفات افراد ملکی ۱۹ درصد افزایش یافته است

کمیسیون حقوق بشر: در سال گذشته تلفات افراد ملکی ۱۹ درصد افزایش یافته است

Apr 23, 2019 - 17:46

کابل(پژواک، ۳ ثور ۹۸): کمیسیون مستقل حقوق بشر، با نگرانی از افزایش جنگ و ناامنی نسبت به سال های گذشته می گوید که تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با یک سال قبل آن، ۱۹ درصد افزایش یافته است.

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، امروز در یک نشست خبری و حین ارایه گزارش سالانه این کمیسیون در مورد تلفات افراد مُلکی در کابل گفت: «بر اساس یافته های ما در سال ۱۳۹۷ خورشیدی، بیش از ۱۱ هزار تن در اثر جنگ و ناامنی کشته و یا زخمی شده اند.»

به گفتۀ او، از مجموع ۱۱ هزار و ۲۱۲ تن ثبت شده در کمیسیون، ۳ هزار و ۳۲ تن کشته و ۸ هزار و ۱۸۰ تن دیگر زخمی شده اند و از مجموع رقم یادشده، ۷۷۹۰ تن مرد، ۹۳۳ تن زن و ۲۴۵۲ تن شان را اطفال تشکیل می دهند.

بر اساس معلومات کمیسیون مستقل حقوق بشر، این رقم در سال ۱۳۹۶ به ۹ هزار و ۴۱۳ تن می رسید.

وی، از افزایش تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ نسبت به یک سال قبل آن سخن گفت و افزود که آمار کشته شده گان نسبت به سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۶ درصد کاهش و آمار زخمی ها بیش از ۳۲ درصد افزایش را نشان می دهد.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر با بیان این که در سال ۱۳۹۷، تلفات زنان ۱۶ درصد افزایش داشته است، گفت: «در سال ۱۳۹۷ در مجموع ۹۳۳ زن کشته و زخمی شده اند که از این جمع ۲۵۸ زن کشته و ۶۷۵ زن دیگر زخمی شده اند، در حالیکه در سال ۱۳۹۶ دست­کم ۸۰۳ زن کشته و زخمی شده بودند.»

موصوف، با نگرانی از تلفات اطفال در سال ۱۳۹۷ گفت: «در سال ۱۳۹۷ تعداد ۲۴۵۲ طفل کشته و زخمی شده اند؛ اما این آمار در سال ۱۳۹۶ به ۲۶۹۲ تن می رسید.»

به گفته وی، بیش ترین تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ در زون جنوبغرب در ولایات هلمند، زابل، ارزگان و کندهار صورت گرفته است و با کشته و زخمی شدن مجموع ۳۸۴۱ تن در صدر جدول قرار دارد.

به اساس معلومات سمر، از آغاز کمپاین انتخابات ولسی جرگه تا ۲۹ میزان، در اثر وقایع و رویدادهای مختلف توسط مخالفان مسلح دولت ۶۶۹ تن کشته و زخمی شده اند.

موصوف، مخالفان مسلح، گروه داعش، نیروهای بین المللی و دولتی را عاملان اصلی تلفات افراد ملکی دانسته افزود: «گروه طالبان عامل بیش از ۵۳ درصد، گروه داعش بیش از ۱۲درصد، و نیروهای بین المللی و دولتی عاملين بیش از ۱۱ درصد تلفات افراد ملکی شناخته شده اند؛ اما عاملین ۲۲ درصد تلفات افراد ملکی نزد این کمیسیون تثبیت نگردیده است.»

او تصریح کرد که تلفات افراد ملکی در سال ۱۳۹۷ در مقایسه به سال قبل آن، توسط گروه طالبان ۱۱ درصد افزایش داشته است.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر علاوه کرد که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۲۴ تن از خبرنگاران کشته و ۲۰ تن دیگر مجروح گردیده و حداقل ۲۷ تن از خبرنگاران، مورد توهین و لت و کوب قرار گرفته اند.

وی، با اشاره به حملات هدفمند افزود: «بر اساس معلومات جمع آوری شده توسط این کمیسیون، افغانستان از سال ۱۳۹۴ خورشیدی شاهد حملات داعش بر پیروان سایر مذاهب بوده است و در سال ۱۳۹۷ نیز ادامه یافته و در اثر حملات هدفمند تروریستی و انتحاری این گروه در کابل، پکتیا، غور، ننگرهار، جوزجان و... ۱۴۱۰ فرد ملکی کشته و زخمی شده اند.»

او تصریح کرد: «حملات انتحاری ۲۷ درصد، جنگ های زمینی بیش از ۲۰ درصد، حملات راکتی بیش از ۱۹ درصد، ماین های کنار جاده ۱۶ درصد، حملات هوایی ۸،۵ درصد، ترور و کشتار ۷،۵ درصد توسط تلفات داشته و تنها در عملیات شبانه نیروهای خارجی ۸۸ نفر کشته و زخمی شده اند.»

موصوف گفت که طرف های درگیر در منازعات مسلحانه خصوصاً گروه های مخالف مسلح دولت، به موازین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه توجه جدی نداشته و عملاً در جنگ از تاکتیک ها و شیوه هایی استفاده کرده اند که باعث افزایش تلفات افراد ملکی شده است.

به گفته وی، تلفات ملکی در افغانستان از سال های قبل ادامه داشته و به جان، سلامتی و دارایی های غیر نظامیان آسیب های جدی وارد شده است و تلفات سال ۱۳۹۷ نشان می دهد که منازعه و جنگ نسبت به سال های گذشته ازدیاد یافته است.

سمر، از دولت افغانستان خواست که به تمام نیروهای امنیتی قوانین بین‌ المللی بشر دوستانه را تدریس و به فرهنگ معافیت پایان دهد و مسئولانی را که در جلوگیری از تلفات غیرنظامیان غفلت کرده ‌اند، مجازات کند.

همچنان او، از طرف های درگیر جنگ نیز خواست که قوانین بین‌المللی را مراعات کرده و به‌خاطر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان آتش‌بس اعلام کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement