خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«برنامۀ وسيع براى جذب ٣،٧ ميليون کودک بازمانده از مکتب روى دست گرفته شود»

«برنامۀ وسيع براى جذب ٣،٧ ميليون کودک بازمانده از مکتب روى دست گرفته شود»

Apr 24, 2019 - 15:54

پژواک (پژواک، ٤ ثور ۹۸): سخنرانان در آغاز مراسم هفتۀ عملکرد جهانى براى حمايت از معارف در کابل، از نبود امکانات لازم براى رفع نيازهاى معارف افغانستان سخن گفتند و خواستار حمايت مردم، حکومت و جامعۀ جهانى از معارف شدند.

اين کمپاين در افغانستان، از سوی ائتلاف ملی معارف افغانستان و جنبش پشتيبانی از تعليم و تربيۀ با کيفيت در افغانستان، تحت شعار"تعلیم من، حق من"، آغاز يافت.

جان محمد احمدیان مسئول جنبش پشتیبانی از تعلیم و تربیه با کیفیت در افغانستان، در آغاز اين مراسم گفت که هفته عملکرد جهانی به خاطر حمایت از معارف، یک کمپاین بین المللی است که سالانه توسط کمپاین جهانی معارف، در بیش از ۱۲۰ کشور جهان به حمایت نهادهای ملی وبین المللی به هدف آگاهی دهی در مورد اهمیت تعلیم و تربیه برای دستیابی به اهداف انکشاف پایدار معارف تاسال ۲۰۳۰، برگزار می شود.

وی خاطر نشان ساخت که ایتلاف ملی معارف افغانستان وجنبش پشتیبانی ازتعلیم و تربیه با کیفیت در افغانستان، به حمایت بیش از يکصد نهاد ملی و بین المللی فعال در سکتور معارف، همه ساله کمپاین هفته جهانی معارف را در کابل و ۳۴ ولایت کشور برگزار می کنند.

بر اساس معلومات وزارت درحال حاضر ۹.۶ میلیون شاگرد مصروف فرا گیری دروس در مکاتب دولتی و خصوصی میباشند که ۳۸ در صد آنان را دختران تشکیل می دهند و ۳.۷ میلیون کودک دیگر که هشتاد درصد آن را دختران تشکیل میدهند و سن قانونی برای مکتب رفتن را تکمیل کرده اند، در خارج از مکتب قرار دارند.

عطاءالله واحدیارمعين تعليمات عمومی وزارت معارف، در اين مراسم گفت که تمرکز جهت دسترسی به تعليم و تربيه با کيفيت، در اولويت برنامه وزارت معارف قرار دارد؛ اما بدون همکاری مردم حکومت نمی توانند به تمامی نیازمندی ها در این سکتور رسیدگی کنند.

وى با بيان اينکه در چند سال اخير، پيشرفت هايى در عرصه معارف  صورت گرفته؛ اما مشکلات نيز موجود می باشد، افزود: "رساندن خدمات عادلانه تعليم و تربيه با کيفيت برای تمام شهروندان، در صدر برنامه های وزارت معارف قرار دارد؛ اما به دليل مشکلات در سيستم معارف و پلانگذاری، اين خدمات سال گذشته عادلانه توزيع نشده بود؛ اما امسال در زمينه توجه صورت خواهد گرفت."

وی، عدم دسترسی ۳.۷ میلیون طفل به مکتب، کمبود معلمین مسلکی در مکاتب، کمبود کتب درسی، نداشتن تعمیر درسی حدود پنجاه درصد مکاتب و تهدیدات امنیتی را از چالش های عمدۀ فرا راه سکتور معارف عنوان کرد.

او گفت که به دلیل نبود بودجه لازم، این وزارت نتوانسته به این مشکلات رسیدگی کند و هنوز هم این وزارت با کمبود بودجه برای ساختن مکاتب و چاپ کتاب ها مواجه است.

وی تصريح کرد که بودجه پنج ساله معارف در بخش چاپ کتب و ساخت تعمیرات مکاتب ۳۳۰ میلیون دالر است، در حالیکه این وزارت در بخش چاپ مکتب، سالانه به ۲۶ میلیون دالر نیاز دارد و برای ساختن تعمیرات برای حدود پنجاه در صد مکاتبى که تعمیر ندارد، به بیش از ۱.۵ میلیارد دالر ضرورت دارد.

موصوف یاد آور شد که کمک های خارجی در سکتور معارف، کاهش یافته است و حالا زمان آن فرا رسیده تا مردم بيشتر از پيش، با سکتور معارف همکار باشند.

او از مردم خواست تا همانگونه که براى ساختن مساجد و مدارس حشر می کنند، براى ساختن مکاتب نیز حشر کنند.

وی علاوه کرد: "تا که ما حشر ملی را در افغانستان ایجاد نکنیم و تصویر با مسئوليت بودن را در تعلیم و تربیه افغانستان ایجاد نکنيم، به امکانات موجودى که در دسترس ما قرار دارد، نمی توانيم کشور خود را با دانش بسازیم."

همچنان او گفت که دولت بايد به همکاری شرکای بين المللی، به هدف جذب اطفال بازمانده از برنامه های تعليمی و تربيتی، برنامۀ وسيعی را روی دست گيرد. او افزود که مردم نيز در اين بخش سهم شان را ادا کنند.

میا گل وثیق مشاور رییس جمهور در امور جوانان در اين مراسم گفت: "سه و نیم میلیون کودک در افغانستان، از حق تعلیم و تربیه محروم اند و این مسئولیت همه ماست تا زمینه را برای برگشت این اطفال به تعلیم تربیه مساعد سازیم."

وی افزود که در بخش اصلاح نظام معارف کشور، اصلاح نصاب تعلیمی و بلند بردن سطح تعلیمات معلمین، اقدامات قابل مقایسه صورت گرفته است؛ اما بسنده نیست و هنوز هم پنجاه در صد مکاتب تعمیر ندارد و اطفال در فضای باز، خیمه و یا هم درتعمیر های کرایی درس می خوانند.

او نيز گفت که زمان آن فرا رسیده تا همه شهروندان، برای حمایت از معارف بلند شوند و تا حد توان این سکتور را حمایت کنند.

محمد رحيم جامی مسئول ائتلاف ملی معارف افغانستان گفت که فراهم شدن زمينه های تعليم و تربيه باکيفيت، عادلانه، فراگير، مصئون، رايگان و برای همه تا سال ٢٠٣٠ هدف اين کمپاين مى باشد.

وی افزود که در سال های گذشته، سکتور معارف به ويژه تعليم و تربيه، در اولویت برنامه های ملی دولت افغانستان قرار نداشته؛ اما امسال معارف در اولویت های حکومت قرار دارد و اقدام حکومت خوشبینی ها در قسمت رشد و انکشاف معارف را بیشتر ساخته است.

به گفته او، هدف اصلی این کمپاین که همزمان در ۱۲۳ کشور جهان راه اندازى می شود، این است که سکتور معارف می آید از یکسال گذشته در قسمت دستاورد ها، چالش ها و برنامه ها برای بهبود وضعیت معارف گزارش می کند و نهاد های جامعه مدنی و ادارات همکار نیز برنامه های شان را مطرح می سازند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement