خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها متعلم برمل پکتیکا در آن سوی خط دیورند به مکتب میروند

صدها متعلم برمل پکتیکا در آن سوی خط دیورند به مکتب میروند

Apr 24, 2019 - 16:17

 

شرن (پژواک، ۴ ثور ۹۸): صدها دانش آموز ولسوالی برمل پکتیکا، هنوزهم در مناطق تحت کنترول پاکستان در آن سوی خط دیورند، در مکاتب شخصی و دولتی دروس را فرا میگیرند.

باشندگان این ولسوالی می گویند که نبود مکتب در منطقه سبب شده تا اطفال آنها، آن سوی خط دیورند به مکتب بروند.

محمد عمر استاد مکتب سرحدی کمال ولسوالی برمل، به آژانس خبری پژواک گفت که صدها دانش آموز منطقه سرحدی برمل، در مکاتب مناطق تحت کنترول پاکستان، به فراگیری تعلیم ادامه میدهند.

موصوف افزود که متعلمین متذکره، از این جهت در مکاتب آن سوی خط دیورند شامل شده اند که در منطقه برای شان زمینه فراگیری دروس فراهم نشده است.

به قول عمر، حدود ۵۰۰ دانش آموز ولسوالی برمل در مکاتب شخصی و دولتی، در مناطق تحت کنترول پاکستان مصروف فراگیری تعلیم اند.

ازجانب دیگر، یک جوان منطقه سرحدی احمدزی وزیر، به پژواک گفت که در برمل مکاتب افغانی وجود دارد، ولی برای شمولیت دانش آموزان معیاری نیستند.

به قول موصوف، در منطقه بادر، سه مکتب وجود دارد که رقم متعلمین آن به صدها تن بالغ میشود؛ اما در تشکیل برایش دو استاد در نظرگرفته شده، به سویه ابتدائیه و متوسطه میباشد؛ اما فرزاندان آنها دانش آموزان صنف دوازدهم اند، در اینجا همچو لیسه برای آنها وجود ندارد، بنا براین صدها فرزند آنها آن سوی خط دیورند به مکتب میروند.

تاج محمد علاوه کرد در صورتیکه در منطقه زمینه فراگیری تعلیمات برای فرزندان شان فراهم شود، آنها آماده اند تا فرزندان شان را در منطقه خود به مکتب بفرستند.

گل کریم یکتن از اتحادیه جوانان ولسوالی برمل، به پژواک گفت که فرزندان آنها، به سبب نبود دوره ثانوی و امکانات دیگر، از خط فرضی دیورند عبور میکنند و در مناطق تحت کنترول پاکستان، تعلیمات را فرا میگیرند.

به قول موصوف، حکومت در مناطق متذکره مکاتب به درجه لیسه را ایجاد نماید، استادان مسلکی را در آن استخدام کند، تا باشندگان این مناطق اطفال شان را به مکاتب افغان بفرستند.

فرید و عجب گل، از جمله دانش آموزانى اند که آن سوی خط دیورند به مکتب میروند.

آنان به پژواک گفتند که ساعت ٨ صبح، آن سوی خط دیورند به مکتب میروند.

به قول آنها، در مکاتب پاکستان به زبان اردو تدریس صورت میگیرد، هر صبح سرود ملی پاکستان نواخته میشود؛ اما در مورد سرود ملی افغانستان معلومات ندارند.

آنها نیز تقاضا کردند که زمینه فراگیری تعلیمات الی درجه ثانوی(لیسه) برای شان فراهم شود، در آن صورت در کشور خود درس خواهند آموخت.

درعین حال، محراب الدین شفق رئيس معارف پکتیکا نیز می پذیرد که صدها طفل، آن سوی خط دیورند به مکتب میروند.

اما موصوف، به آژانس خبری پژواک گفت که خانواده های دانش آموزان متذکره، آن طرف خط دیورند معاملات داد و ستد دارند و می خواهند تا فرزندان شان بعد از مکتب، درکارها همراۀ شان کمک کنند.

شفق افزود که برمل، از جمله ولسوالی سرحدی پکتیکا است و ریاست معارف تلاش بیشتر به خرج میدهد تا خدمات را به مناطق سرحدی گسترش دهد.

نامبرده گفت که برای دانش آموزان این ولسوالی، در سال جاری، یک لیسه نمونوی ايجاد ميکنند که مشتمل بر ساختمان معیاری، اتاق های درسی منظم، محیط مناسب، آموزگاران مسلکی و تسهیلات دیگر خواهد بود.

به قول وی، با فراهم شدن این تسهیلات، اطفال ولسوالی برمل، به مکتب رفتن در آن سوی مرز مجبور نخواهند شد.

قابل ذکراست که در ولسوالی برمل، هشت مکتب فعال است که چهار باب آن، سال ها پیش، به سبب عوامل مختلف مسدود شده و در چهار باب مکتب متباقی، حدود ۲۰۰۰ دانش آموز مصروف فراگیری تعلیم اند.

قابل ذکراست که ده ها دانش آموز ولسوالی مومند درۀ ننگرهار، آن طرف خط دیورند درمکاتب پاکستانی مصروف فراگیری دروس اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking