خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عالمان دين در سرپل از نيروهاى امنيتى اعلام حمايت کردند

عالمان دين در سرپل از نيروهاى امنيتى اعلام حمايت کردند

Apr 24, 2019 - 14:52

 سرپل (پژواک، ٤حمل ٩٨): شمارى ازعالمان دین، فرمانده هان جهادی و مردم عام طى یک گردهمایی در ولايت سرپل، حمایت و پشتيبانی شانرا از نیروهای امنیتی کشور اعلام کردند.

اين درحاليست که به گفتۀ مسئولان محلى سرپل، در روزهای اخیر تحرکات طالبان در مرکز و ولسوالی های اين ولايت افزایش یافته وبربنياد ادعا هاى مخالفان دولت، بیش از۷۰فیصد اراضی سرپل، ازکنترول دولت خارج مى باشد.

حدود ٥٠٠تن ازباشنده هاى اين ولايت، امروز در یک گردهمایی، گروه طالبان را گروه نامستقل، دست نشانده و آله دست استخبارات کشورهای منطقه خوانده، همه با صداى واحد، حمایت شانرا از نیروهای مسلح کشور اعلان داشتند.

در این گردهمایی که عالمان دین، محاسن سفیدان، قوماندان های جهادی، جوانان و مسئولین حکومتی اشتراک نموده بودند، جنگ طالبان، جنگ باطل علیه حق خوانده شد.

آنان ، وضعيت امنيتى سرپل را خيلى وخيم ونگران کننده خوانده  گفتند که طالبان هر روز دراين ولايت مردم و نیروهای امنیتی را به گلوله میبندند، و خواست استخبارات منطقه را اجرا میکنند.

اشتراک کننده گان ، درصحبت هاى شان با پژواک گفتند که به هیچ صورت تسلیم گروه طالبان نمیشوند و با تمام توان از ولایت سرپل دفاع نموده و در کنار نیروهای مسلح خویش ايستاده مى شوند.

مولانا عبدالمحبوب حقجو رییس حج و اوقاف سرپل، يکى ازسخنرانان اين گردهمايى درصحبت هايش، نیروهای امنیتی را فرشته های نجات و زمینه ساز برای رفاه و آسایش و آرامش مردم عنوان نموده، از طالبان خواستند که ازجنگ دست بکشند، به صداى صلح لبيک گويند  وزندگی آرام را پیشه کنند.

شیخ محمد جوادی یکتن از عالمان دین نیز درصحبت هايش، جنگ طالبان علیه حکومت را یک جنگ استخباراتی و به سود کشورهای خارجی دانسته از آنان خواستند که کشتن زنان، اطفال و جوانان را خاتمه داده، دست از غلامی و خیانت بر دارند.

درعين حال محمد نور رحمانی رییس شورای ولایتی سرپل نیز وضعیت امنیتی در این ولایت را نگران کننده عنوان نموده، گفت که  درحال حاضرهزاران خانواده  ازاین ولایت بیجا شده اند.

به گفته اين مقام محلى ، خانواده هايى که در ولسوالیها زنده گی آرامی داشتند و روزانه صدها نفر را از مرکز سرپل مهمان نوازی میکردند، متاسفانه امروز در یک حالت بدی در مرکز سرپل  زنده گی میکنند و اگر به مرکز سرپل توجه صورت نگیرد، مردم این ولایت، در ولایتهای جوزجان و بلخ جای نخواهند داشت.

رحمانی افزود که اگر  حکومت برای نجات مردم سرپل تصمیم نگیرد، آنگاه دشمنان این مردم تصمیم خواهند گرفت که چگونه مردم این ولایت را به خاک و خون بکشند.

ازسويى هم جنرال محمد باقر مسعود نماینده خاص وزارت امور داخله نیز در سخنرانی اش از قوماندانهای جهادی و عالمان دین خواست که در برابر ظلم طالبان بی ایستند و نگذارند که این گروه، خون مردم را بریزاند و یا مردم را بی خانمان کند.

جنرال مسعود افزود طالبان که امروز در برابر مردم و حکومت جنگ میکنند، طالب نه بلکه قاچاقبران مواد مخدر  استند.

او با نام بردن از داملا نادر  وغضنفر از فرماندهان محلی طالبان در سرپل گفت اینها در هیچ مدرسه یی درس نخوانده و بلکه همیشه مصروف قاچاق مواد مخدر بودند، از این رو آنان را اجازه ندهيد که با استفاده از نام عالم دین، به منافع ملی مردم   آسیب برسانند.

در همین حال عبدالملک عظیمی معاون والی سرپل، طى صحبتى به مردم وعده داد که در آینده نزدیک وضعیت امنیتی به نفع مردم تغیير خواهد کرد.

او گفت نیروهای اوپراتیفی به ولایت سرپل رسیده و برنامه های خوبی را جهت سرکوب طالبان روی دست دارند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement