خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسئولین: خدمات صحی در پکتیا ناقص و بی کیفیت است

مسئولین: خدمات صحی در پکتیا ناقص و بی کیفیت است

Apr 24, 2019 - 17:29

گردیز(پژواک، ۴ ثور ۹۸): والی پکتیا و مسئولین دیگر انتقاد می کنند که خدمات صحی در این ولایت، نهایت ناقص است و در نتيجۀ آن مردم با مشکلات زیاد مواجه اند.

شمیم خان کتوازی والی پکتیا، به تاریخ ۴ ثور، به آژانس خبری پژواک گفت که اکمال ادویه و لوازم دیگر طبی به مراکز صحی در پکتیا، به دوش موسسه ای موسوم به هیواد است که موسسه مذکور، توانایی این کار را ندارد؛ این امر سبب شده تا خدمات کافی به کلینیک های صحی در مرکز و ولسوالی ها ارائه نشود.

کتوازی افزود که درمورد با وزارت صحت عامه و مسئولین مرکزی و  ولایتی موسسه هیواد بحث کرده، در صورتیکه موسسه متذکره، کارهای محوله اش را معیاری نسازد، قرارداد با آن فسخ خواهد شد.

موصوف گفت: "موسسه اى که دراین ولایت فعالیت دارد، من از کارهای آن مطلق ناراض استم و خدمات آن برایم هرگز قابل قبول نیست."

همچنان ایوب غروال عضو شورای ولایتی پکتیا ادعا کرد که موسسه هیواد با عقد قرارداد، از چهار ماه بدینسو، به مراکز و کلینیک های صحی داروها و مواد لازم دیگر را اکمال نکرده و برخی مراکز را به پیمانه خیلی کم اکمال نموده، که در چند روز تمام شده است.

غروال در این خصوص، وزارت صحت عامه را مقصر خواند که در اعطای همچو قراردادهای مهم روابط شخصی را ترجیح میدهد.

موصوف به پژواک گفت: "وزارت صحت عامه، به اساس یک سلسله روابط ، قراردادها را به نرخ نازل داده، به عوض این که خدمات معیاری و خوب شود، هنوز بدترشده، عرضه خدمات در ولسوالی ها خیلی بی کیفیت و خراب است."

شریف منگل یکتن از فعالان مدنی گفت که در شفاخانه حوزوی به بیماران دوا داده نمیشود، به علت نبود داکتران مسلکی مریضان به کابل انتقال داده میشوند، در اوقات رسمی طلب بیماران به معاینه خانه های شخصی از سوی داکتران و مشکلات زیاد دیگر نیز وجود دارد.

منگل به پژواک گفت: "این شفاخانه حوزوی است، ولی داکتران نیست، بیماران و تیمارداران با مشکلات زیاد مواجه اند، در این جا حتی ادویه سر دردی هم وجود ندارد."

همچنان داکتران شفاخانه حوزوی پکتیا نیز شاکی اند که ادویه و مواد لازم کافی دراختیار شفاخانه قرار داده نمی شود، لهذا بسا اوقات آنها با مشکلات مواجه میشوند.

ازجمع آنها داکترعمرخطاب به پژواک گفت: "موسسه هیواد، این قرارداد را به نرخ خیلی نازل بدست آورده، برخی اوقات در شفاخانه پیچکاری (سیرنج) هم پیدا نمیشود، بعضاً دستکش و کلاه عادی نمی باشد."

اما داکترفضل الرحمن منگل مسئول ولایت موسسه هیواد گفت که مطابق قرارداد عرضه خدمات میکند.

منگل گفت: "نظر به قرارداد، همه چیز را اکمال نموده ایم، اگرکس دراین عرصه خواستار معلومات باشد، من حاضرم تا فهرست ادویه اکمال شده را با آنها شریک سازم و این روند ادویه رساندن ادامه دارد."

داکتر فضل الرحمن منگل انتقاد کرد که در شفاخانه حوزوی، به سبب بی غوری داکتران، مشکلات زیاد وجود دارد و داکتران از مجراهای مختلف، در برابر تطبیق اصول آنها مانع واقع میشوند.

منگل گفت که داکتران در اوقات رسمی به کلینیک های شخصی شان میروند، برخی ها غیرقانونی شب در شفاخانه به سر میبرند، خدمات درست را برای بیماران ارائه نمی کنند، لذا وسایل طبی عصری در این شفاخانه، بدون استعمال درجایش قرار دارد.

داکترولایت خان احمدزی، رئیس صحت عامه پکتیا گفت که درمورد مشکلات و نواقص خدمات صحی با مسئولین ذیربط بحث نموده است، که برخی مشکلات حل شده و در مورد رفع شماری دیگر، تعهد صورت گرفته است.

احمدزی راجع به شفاخانه حوزوی گفت: "در شفاخانه مشکلات داکتران وغيره وجود دارد، برای حل آن یکجا تلاش میورزیم، امکانات و وسایل کم نیست، ولی موارد استفادۀ آن باید درست شود."

قابل تذکراست که بعد از پخش گزارش پژواک درمورد مشکلات صحی و اسکان ده ها کارمند صحی در شفاخانه و جنجال های زیاد، مقام ولایت یک کمیسیون متشکل از ۹ اداره را توظیف نمود و مشکل متذکره تا حد زیادى رفع شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement