خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت احیا و انکشاف دهات در سال گذشته با ارزش ۱۱۴ میلیون دالر صدها پروژه را عملی نموده است

بازسازى

آرشيف

وزارت احیا و انکشاف دهات در سال گذشته با ارزش ۱۱۴ میلیون دالر صدها پروژه را عملی نموده است

Apr 24, 2019 - 19:29

کابل (پژواک، ۴ ثور ۹۸): وزارت احیا وانکشاف دهات در سال گذشته، با مصرف ۱۱۴ میلیون دالر، بیش از هزار پروژه را تکمیل نموده، از سوی دیگر قرنطین ۱۳۷ تانکر تیل بی کیفیت، از دست آورد های  اداره نفت و گاز میباشد.

همچنان در سال گذشته اعطای جواز به ۳۶۸ نهاد ذیربط ادویه، از دست آوردهای اداره  تنظیم امور ادویه میباشد. وزارت معادن و پترولیم میگوید که در سال گذشته، ۷.۲ میلیارد افغانی عاید داشت.  

این ادارات امروز، به سلسله برنامه حساب دهی حکومت به ملت، کارکردهای سال گذشته را با رسانه ها در میان گذاشت.

وزیر احیا و انکشاف دهات:

مجیب الرحمن کریمی وزیر احیا وانکشاف دهات، امروز در کابل به گزارشگران گفت که درسال گذشته برای کاهش فقر با هزینه حدود ۱۱۴ میلیون دالر امریکایی بیش از هزار پروژه تکمیل شده است.

به گفته وی ، در پروژه های سال گذشته، دیزاین و سروی بیش از ۲۶۰۰ مکتب، تطبیق نزدیک به ۶۰۰ پروژه کوچک، اعمار سی پل خورد، باسازی ۵۴ هزار متر کاریز، تقریباً ۶۰۰ کیلومتر سرک وساختن ۱۲۷۱ پل و پلچک، از پروژه های آب رسانی متذکره، ۸۳۰ هزار تن مستفید شدند و این هم از دست آوردهای سال پار این وزارت می باشد.

اوگفت، برای بهبود وضعیت اقتصادی کوچی ها، ایجاد هزار شورا، باسازی بیش از ۴۸ هزار متر کاریز، نزدیک به ۲۹ هزار متر کانال، اعمار بندهای کوچک آبرسانی و ساختن حدود ۴۰ هزار متر دیوارهای استنادی در پلان سال روان این وزارت شامل میباشد.  

به گفته اقای کریمی، این وزارت در سال جاری بیش از ۱۸ میلیارد افغانی را در پروژهای مختلف مصرف میکند که از این پروژه ها ۹.۴  میلیون تن بهره مند خواهند شد.

وزارت معادن و پترولیم :

نرگس نهان وزیر سرپرست این وزارت گفت، برای استخراج ذخایر استخراجی سال گذشته این وزارت نقشه راه را ترتیب داده، مشکلات قرارداد های ۱۴ معدن خورد و کلان را حل نموده و برای جلب سرمایه گذاری خارجی خط مشی را ترتیب داده است.

وی در باره مشکلات قراردادهای متذکره افزود: "سال گذشته مشکلات استخراج معادن بزرگ چون  مس بلخاب، طلای بدخشان، طلا و مس زرکشان و مس شیدا حل شد، در پهلوی این معادن، کار استخراج گاز افغان تاجیک ادامه دارد که از اثر آن در سال گذشته ۷.۲ میلیارد افغانی عواید به دست آمده است.))

 به گفته او، این وزارت در نظر دارد که سال جاری، به هدف استخراج معادن، ۴۳ تن حقیقی و حکمی را جواز بدهد، ۱۴۷ معدن خورد و متوسط را به دواطلبی بگذارد و ۱۵ منطقه به سطح کشور که ذخایر معدنی دارد سروی نماید.

اداره ملی گاز و نفت افغانستان:

داکتر ولید تمیم رئیس این اداره گفت، که سال گذشته ۱۳۷تانکر تیل بی کیفیت قرنطین شده و اکنون تا هزرا تانکر تیل که ممکن بی کیفیت باشد در ولایت نیمروز توقف داده شده است.

به گفته وی، فعال نگهداشتن ۳۰غرفه فروش گاز مایع در شهر کابل، فراهم نمودن مواد سوخت به ۱۷ اداره دولتی، و ایجاد ذخایر برای ۶۵۰۰ تُن گاز در تورغندی هرات، آقینه فاریاب، پل متک پروان و ولایت بدخشان، از دست آورد های سال گذشته این ادره میباشد. 

وی میگوید، این اداره در سال روان پلان دارد که تصدی نفت وگاز را به شرکت ملی مبدل سازد، وقانون هایدروکاربن وتعدادی مقرره های دیگر را تدوین نماید.

اداره ملي تنظیم ادویه و محصولات صحی

داکتر غلام سعید راشد رئیس این اداره گفت، اداره متذکره در سال گذشته، از نزدیک به ۱۷۰۰دواخانه که ۲۸۳ آن عمده فروشی ادویه اند، و از فعالیت ۳۲۵ شرکت وارداتی و ۲۵ کارخانه تولیدی نظارت کرده است.

او افزود که سال گذشته سکتور خصوصی، به سطح کشور هشت فابریکه تولیدی دوا تاسیس نموده است، آقای راشد میگوید که این اداره سال گذشته، به ۱۰۹ عمده فروشی ادویه، ۱۲۹ شرکت وارداتی ، ۶۷ دواخانه، و ۶۵ نماینده شرکت های وارداتی جواز فعالیت اعطا نموده  و جواز های سه هزار دواخانه را تجدید نموده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement