خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یوناما: در سه ماه اخير تلفات افراد ملکی ۲۳ درصد کاهش داشته است

یوناما: در سه ماه اخير تلفات افراد ملکی ۲۳ درصد کاهش داشته است

Apr 24, 2019 - 13:10

کابل (پژواک، ۴ ثور ۹۸): یوناما، با نگران کننده خواندن تلفات افراد ملکی در افغانستان می گوید که در مقایسه با سه ماه اول سال گذشتۀ میلادی، این تلفات ۲۳ درصد کاهش داشته و در پنج سال اخير، پائین ترین آمار در عین زمان بوده است.

در گزارش ربع­وار [اول جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۹] هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) که تحت عنوان «محافظت افراد ملکی در درگیری های مسلحانه» منتشر شده و یک کاپی آن در اختیار آژانس خبری پژواک قرار گرفته، آمده است که یوناما در این مدت، توانسته است ۱۷۷۳ مورد تلفات ملکی به شمول ۵۸۱ کشته و ۱۱۹۲ مجروح را ثبت کند.

گزارش تصریح می دارد که از جمع رقم فوق بر ۵۸۲ کودک نیز تلفات وارد شده، که یوناما کشته شدن۱۵۰ تن و جراحت ۴۳۲ تن را ثبت کرده است، که بیشتر این تلفات به ترتیب در ولایت های کابل، هلمند، ننگرهار و فاریاب بوده است.

 بر پایه معلومات منبع، این آمار ۲۳ درصد کاهش در مجموع تلفات افراد ملکی را در مقایسه با عین زمان در سال گذشته نشان می دهد و از سال ۲۰۱۳ به این سو، پائین ترین آمار در ربع نخست سال می باشد.

یوناما خاطر نشان می دارد که این تقلیل تلفات ملکى، برخاسته از کاهش در تلفات افراد ملکی، ناشی از حملاتی است که در آن مواد منفجره در بدن شخص انتحاری جاسازی می شود و همچنان به باور هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان، شدت سرمای زمستان در سه ماه نخست سال میلادی، ممکن در این روند نقش داشته باشد.

اما منبع نوشته است روشن نیست که آیا وضعیت جوی، در کاهش مجموعی تلفات ملکی نقش داشته و یا تدابیر اتخاذ کرده شده توسط جوانب جنگی و یا گفتگوهای جاری میان جوانب منازعه، در حمایت افراد ملکی اثر گذار بوده است یا خیر.

در گزارش آمده است که درگیری های زمینی، بزرگترین عامل تلفات افراد ملکی بوده؛ چنانچه باعث تقریباً یک سوم مجموع تلفات شده است و استفاده از مواد منفجره تعبیه شده، دومین بزرگترین عامل تلفات افراد ملکی شمرده شده است.

در ادامه گزارش خاطر نشان شده است که عملیات های هوايی عامل بیشترین مرگ افراد ملکی و سومین بزرگترین عامل تلفات ملکی بود، که به تعقیب آن قتل های هدفمند و انفجار بقایای مواد منفجره از دوران جنگ قرار داشته است.

یوناما می پندارد که کاهش مجموعی در تلفات افراد ملکی، اکثراً برخاسته از کاهش چشمگیر – ۷۶ درصدی – در تلفات ملکی ناشی از حملات انتحاری بوده است.

 به نقل ازاين گزارش، در جریان ربع نخست سال ۲۰۱۹، یوناما چهار مورد حملات انتحاری مواد منفجره تعبیه شده را ثبت کرده است که منجر به ۱۷۸ مورد تلفات ملکی شده؛ در حالیکه در عین زمان در سال ۲۰۱۸ ، به تعداد ۱۹ رویداد ثبت شده، که باعث ۷۵۱ مورد تلفات افراد ملکی گردیده بود.

با وجود آن، یوناما گفته است که ادامه هدف قرار گرفتن افراد ملکی توسط عناصر مخالف دولت و بلند رفتن تلفات ملکی برخاسته از افزایش در میزان تلفات افراد ملکی ناشی از مواد منفجره تعبیه شده غیر انتحاری )افزایش ۲۱ درصدی( و همچنان ادامۀ افزایش چشمگیر در تلفات ملکی ناشی از عملیات های هوايی) ۴۱ درصد( و عملیات های تلاشی) ۸۵ درصد( توسط نیروهای طرفدار دولت، مایۀ نگرانی عمیق این نهاد می باشد.

درادامه گزارش، عناصر مخالف دولت در جریان سه ماه نخست سال ۲۰۱۹، کماکان عامل اکثر تلفات افراد ملکی شناخته شده اند؛ چنانچه باعث ۹۶۳ مورد تلفات ملکی) ۲۲۷ کشته و ۷۳۶ مجروح( شده است، که این آمار ۳۶ درصد کاهش را در مقایسه با عین زمان در سال ۲۰۱۸ را نشان می دهد.

در این گزارش، یوناما ۳۹ درصد تلفات ملکی را به طالبان، ۱۲ درصد را به داعش و سه درصد را به عناصر نامشخص مخالف دولت نسبت داده است.

همچنان هیئت معاونت ملل متحد، در ربع نخست سال روان ميلادى، ۵۲۹ مورد تلفات ملکی ناشی از هدف گیری عمدی افراد ملکی را ثبت کرده است.

هرچند تلفات ملکی، برخاسته از مواد منفجره تعبیه شده در بدن انتحاری در ربع نخست ۲۰۱۹ نسبت به ربع نخست سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است؛ اما یوناما دو درصد افزایش در تلفات ملکی ناشی از حملات مواد منفجره تعبیه شدۀ غیر انتحاری را ثبت کرده است، که منجر به ۳۲۲ مورد تلفات ملکی) ۵۳ کشته و ۲۶۹ مجروح) شده است.

در گزارش آمده است که یوناما یک بار دیگر در مورد استفاده بدون تفکیک از حملات انتحاری و سایر انواع مواد منفجرۀ تعبیه شده در ساحات ملکی و همچنان هدف قرار دادن عمدی افراد ملکی با این نوع مواد، ابراز نگرانی می کند و به عناصر مخالف دولت یادآور می شود که هدف قرار دادن عمدی افراد ملکی – به شمول کارمندان دولت – در قانون بین المللی منع قرار گرفته و جرم جنگی محسوب می شود.

در این گزارش، ماموریت ملل متحد از عناصر مخالف دولت خواسته است تا به نحوی از افراد ملکی تعریف نمایند که در مطابقت با قانون بین المللی قرار داشته باشد و اقدامات سریع را به منظور جلوگیری از تلفات افراد ملکی روی دست گیرند.

یوناما با نگرانی از اینکه در جریان ربع نخست ۲۰۱۹ نیروهای طرفدار دولت، عامل کشتار افراد ملکی بیشتر نسبت به عناصر مخالف دولت بوده اند؛ نوشته است که این نیروها از اول جنوری تا ۳۱ مارچ ۲۰۱۹ میلادی، عامل ۶۰۸ مورد تلفات افراد ملکی (۳۰۵ کشته و ۳۰۳ مجروح) می باشند، که ۳۹ درصد افزایش نسبت به ربع نخست سال گذشته را نشان می دهد.

یوناما ۱۷ درصد تلفات افراد ملکی را به نیروهای ملی امنیتی افغانستان، ۱۳ درصد را به نیروهای نظامی بین المللی، دو درصد را به گروه های مسلح طرفدار دولت و دو درصد را به گروه های نامشخص یا گروه های متعدد طرفدار دولت نسبت داده است.

نیروهای طرفدار دولت، مجموعاً در ۳۲ عملیات تلاشی، باعث ۱۰۲ مورد تلفات ملکی) ۷۲ کشته و ۳۰ مجروح( شده اند ،که ۸۵ درصد افزایش در تلفات ملکی را نسبت به ربع نخست سال ۲۰۱۸ نشان می دهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement