خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«اگر کارساخت سرک هرات-چشت آغاز نشود، انتخابات ریاست جمهوری را تحریم می کنیم»

«اگر کارساخت سرک هرات-چشت آغاز نشود، انتخابات ریاست جمهوری را تحریم می کنیم»

Apr 25, 2019 - 17:06

هرات(پژواک، ۵ ثور ۹۸): شماری از معترضان در هرات در اعتراض به آغازنشدن کار ساخت سرک هرات-چشت هشدار دادند که اگر کار این سرک آغاز نشود، نمی گذارند که انتخابات ریاست جمهوری در ولسوالی های اوبه، چشت و پشتون زرغون برگزار شود.

آنان همچنان می گویند که در صورت عدم آغاز کار ساخت سرک هرات-چشت، فعالیت بند سلما و فابریکه های سنگ مرمر را متوقف می سازند.

بیش از۲۰ تن از باشنده‌گان ولسوالی‌های اوبه، چشت و پشتون زرغون هرات در اعتراض به عدم آغاز کارساخت سرک هرات-چشت ۹۶ کیلومتر را پیاده پیمودند و امروز به شهر هرات رسیدند.

این معترضان دو روز پیش از ولسوالی اوبه هرات حرکت کرده بودند و با پوشیدن جلیقه های اعتراضی مبنی بر عدم آغاز کار ساخت سرک هرات-چشت هشدار داده اند تا هنگامی که کار عملی این سرک آغاز نگردد، دست از اعتراض های شان برنخواهند داشت.

آنان مدعی اند که اخیراً اداره محلی هرات به باشنده گان این سه ولسوالی وعده داده بود که در ماه ثور کار ساخت بخش اول سرک هرات - چشت آغاز می شود، اما تاکنون این وعده ها عملی نشده است.

این باشنده گان تاکید دارند که از ۱۸ سال به این طرف حکومت و اداره محلی هرات باشنده گان ولسوالی های چشت، اوبه و پشتون زرغون همین گونه فریب می دهند و به وعده های شان عمل نمی کنند.

گل رحمان خادمی یک تن از باشنده ولسوالی اوبه به پژواک گفت: «طی ۱۸ سال است که حکومت به باشنده گان این ولسوالی ها وعده می دهد اما به وعده هایش عمل نمی کند و به همین منظور از دو روز به این طرف این شمار جوانان پای پیاده به مرکز شهر آمدیم تا جواب ما را مقام های محلی بدهند.»

 سید عالم یک تن دیگر از باشنده گان ولسوالی اوبه هرات می گوید: «۱۵ روز است که باشنده گان سه ولسوالی در اعتراض به سر می بریم، اما تاکنون صدای ما شنیده نشده است و ما پای پیاده آمدیم تا از مقام های محلی بپرسیم که چه وقت کار این سرک آغاز خواهد شد.»

محمد حنیف یک تن دیگر از معترضان گفت: «ما به نماینده گی از جوانان سه ولسوالی پیاده آمدیم تا صدای خود را به گوش مقام های محلی برسانیم.»

باشنده گان این سه ولسوالی هشدار می دهند که اگر کار سرک هرات-چشت آغاز نشود، انتخابات ریاست جمهوری را در این سه ولسوالی تحریم خواهند کرد و اجازه فعالیت به بند سلما و فابریکه های سنگ مرمر را نخواهند داد.

در همین حال جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات می گوید که حکومت به وعده هایش متعهد است و تمام امور اداری مرحله نخست سرک هرات-چشت از طریق ادارۀ تدارکات ملی طی مراحل و منظور شده است.

وی افزود که اداره محلی آماده گی دارد که در آینده نزدیک کار مرحله نخست این سرک که ۴۰ کیلومتر است، آغاز گردد.

از سوی هم، سیدعبدالله حمایت رئیس فواید عامه هرات گفت که قرارداد ساخت این سرک در سال ۱۳۹۵ به امضا رسید و این سرک ۱۵۵ کیلومتر طول دارد و هزینه آن ۹۷ میلیون یورو از کمک‌های ایتالیا پرداخت می‌شود.

وی افزود، بخش اول سرک هرات-چشت به طول ۳۵ کیلومتر از قسمت شیدایی شهر هرات تا در هفته آینده جهت قرارداد با یک شرکت ترکی، به اداره تدارکات ملی سپرده می شود.

او گفت: «تا اوایل ماه ثور کار ساخت این پروژه آغاز می شود که به پنج مرحله تقسیم می شود که بخش اول آن در ماه ثور سال روان کارش افتتاح خواهد شد.»

این سرک بخشی از دهلیز شرق و غرب است، که مسیر بند سلما و معدن سنگ مرمر در ولسوالی چشت شریف، ولایت هرات را از طریق مناطق مرکزی به کابل وصل می ‌کند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement