خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در مذاکرات صلح استقلال افغانستان باید زیر سوال قرار نگیرد"

"در مذاکرات صلح استقلال افغانستان باید زیر سوال قرار نگیرد"

Apr 25, 2019 - 18:42

جلال آباد (پژواک، ۵ ثور۹۸): شمارى از فعالین مدنی در ننګرهار، به استقلال افغانستان در روند جارى صلح تأکید می ورزند، و یاددهانی کردند، صلح که با استقلال معامله شود برای هیچ افغان قابل پذیرش نیست.

اعضای کادری روند مدنی شرق این اظهارات را بتاریخ ۵ ثور، در شهر جلال آباد در جلسه افتتاحیه این نهاد بیان کردند.

مسوولین روند میگویند، هدف شان دفاع از حقوق مردم چهار ولایت شرقی و همکاری در راستای معارف، امنیت، بازسازی و جلوگیری از فساد میباشد.

عبدالودود افغان رئیس این نهاد گفت، ولایات مشرقی همیشه حامی حکومت بودند، و برای حکومت قربانی دادند اما حکومت دایم با آنها برخورد دوگانه نموده است.

 وی میگوید، در چهار سال گذشته، در این جا کدام پروژه بنیادی عملی نشده و جوانان اش بیکاراند، از اثر مشکلات اقتصادی از تحصیلات عالی محروم اند همچنان اطفال شان در ولسوالی ها از آموزش بازمانده اند.

او افزود، این بنیاد برای همین هدف ایجاد شد که از طریق راه اندازی حرکات مدنی حقوق خود رامطالبه نموده و برای مردم خویش سهولت ها را فراهم سازند.

 افغان در باره گفتگو وتلاش های جاری روند صلح افغانستان گفت، هر نشست که در خصوص صلح تدویر میشود استقلالیت افغانستان باید متاثر نشود.

اشتراک کننده گان جلسه، از تلاش های جاری صلح حمایت کردند، اما هرگونه معامله بر منافع ملی را برای مردم قابل پذیرش نمیداند.

محمد انور سلطانی یکی از این فعالان میگوید، جلسه اگر درقطر و یا کابل برگزار میشود باید منافع ملی و استقلالیت افغانستان در آن حفظ شود.

همچنان اسدالله لاروی یک فعال مدنی دیگر، از طالبان و حکومت افغانستان خواسته است، که طرفین باید برای مذاکرات بین الافغانی زمینه سازی نمایند.

قابل یاداوری است، که در این اواخر، در ولایات مختلف کشور برای حمایت از روند صلح افغانستان نشست ها برگزار میشود، که خواستهای اکثر اشتراک کنندگان آنها آغاز مذاکرات بین الافغانی، آتش بس جانبین و حفظ منافع ملی باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan