خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شماری از کارمندان صحی در بامیان از پائین آمدن معاش شان شکایت کردند

شماری از کارمندان صحی در بامیان از پائین آمدن معاش شان شکایت کردند

Apr 25, 2019 - 12:03

بامیان(پژواک،۵ ثور ۹۸): شماری از کارمندان صحی در بامیان می گویند که پائین آمدن حدود هفتاد درصد معاش شان، تاثیر سوء بر عرضه خدمات صحی و سبب دلسردی آنان از ادامه خدمت در این سکتور شده است.

عرضه خدمات صحی در بامیان، به سکتور خصوصی سپرده شده است و موسسه آغاخان این خدمات را انجام می دهد.

یکی از قابله ها که خواست نامی از وی گرفته نشود، به آژانس خبری پژواک گفت که قبلاً حدود ۴۵ هزار افغانی معاش می گرفت، اما در قرارداد جدید برایش ۹ هزار افغانی در نظر گرفته شده است.

موصوف افزود: «این ۹هزارافغانی مخارج رفت و آمدم تا کلینیک را پوره نمی کند، با این تقلیل معاش نسبت به ادامه کارم بی علاقه شده ام.»

وی علاوه کرد، اکثر کارمندان صحی و مسلکی که سال های سال در این بخش فعالیت کرده اند و از تجربه کافی برخوردار اند، با کم شدن معاش در جستجوی کار با امتیازات بهتر اند و ادامه این روند باعث خواهد شد تا کارمندان جدید نتوانند ارائه خدمات صحی مطلوبی را ارائه نمایند.

او گفت: «به محض این که ما اعتراض می کنیم، هشدار می دهند هر کسی که نمی خواهد با این معاش کار کند، وظیفه را ترک کند.»

محمد حسین یک تن از اعضای شورای صحی بامیان گفت که کم شدن معاش تاثیر سوء بر عرضۀ خدمات صحی داشته است.

به گفته او، درسالهای قبل یک کارمند صحی تا ۳۵ هزار افغانی معاش دریافت می کرد، اما در حال حاضر این رقم به ۹ هزار افغانی تقلیل یافته است که کم شدن حدود ۷۰ درصد معاش باعث بی علاقه گی تمام کارمندان صحی به شمول داکتر، قابله، نرس و دریور شده است.

وی خاطر نشان کرد که در بامیان بیش از یکصد کلنیک صحی اساسی و فرعی فعالیت دارند که بر اساس یک قرارداد عرضه خدمات صحی در این ولایت به موسسه آغاخان سپرده شده و این موسسه بدون کدام دلیلی معاش تمام کارمندان صحی را کاهش داده است.

در همین حال، یکی از داکتران شفاخانه مرکزی بامیان که خواست نامش گرفته نشود، می گوید که پس از کم شدن معاش کارمندان کلينیک ها، شمار مراجعین شفاخانه به تناسب گذشته یک هزار تن بیشتر شده است.

موصوف افزود که اگر این مشکل رفع نگردد تراکم مراجعین به شفاخانه مرکزی باعث مشکلات زیادی خواهد شد و عرضه خدمات صحی پائین خواهد آمد.

داکترعبدالصبور صابر رئیس موسسه آغاخان با تماس به دفتر مرکزی این موسسه در کابل تلاش کرد که پاسخ دهد، اما اجازه مصاحبه دریافت نکرد.

سید علی آقا ایوب ناصری رئیس صحت عامه بامیان گفت: «ما می پذیریم که یک کمی مشکلات بوجود آمده، اما معاش کارمندان صحی پائین نیامده فقط امتیازات پرسونل صحی به دلیل این که بانک جهانی حاضر به پرداخت آن نمی باشد، در تمامی ولایات به شمول بامیان قطع شده است.»

علی محمد یکی از باشندگان بامیان گفت که استخدام کارمندان جدید با امتیازات پائین که هیچگونه تجربه کاری ندارند، مشکلات زیادی را به بار آورده است.

حلیمه یکی از خانم های که به شفاخانه مرکز بامیان برای معاینات صحی مراجعه کرده، گفت: «از چندی به این سو در منطقه ما کلينیک خدماتش کم شده و پذیرش مریضان نیز پایین آمده است و مجبور شدیم از راه دور به شفاخانه مرکزی بیایم تا معاینات ما تکمیل گردد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement