خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نامزدان معترض ولايات ننگرهار،پکتيکاوکندهاردرکابل خيمۀ تحصن برافراشتند

نامزدان معترض ولايات ننگرهار،پکتيکاوکندهاردرکابل خيمۀ تحصن برافراشتند

Apr 25, 2019 - 13:40

کابل(پژواک،۵ثور۹۸):شماری از نامزدان انتخابات ولسی جرگه شامل ليست ابتدایی که در نتایج نهایی راه نیافته اند، ضمن بر افراشتن خیمۀ تحصن در کابل، خواهان ایجاد محکمۀ اختصاصی برای رسیده گی به تخلفات انتخاباتی شدند.

اين نامزدان انتخابات ولسی جرگه ولایات ننگرهار، پکتیکا و کندهار که به فهرست نهایی ولایات یاد شده راه یافته بودند ؛اما در ليست نهایی حذف شده اند، امروز در چهار راه زنبق شهر کابل خیمه تحصن برپا کردند و خواهان ایجاد محکمه خاص شدند.

انتخابات ولسی جرگه، در ۳۲ ولایت کشور در۲۸ و ۲۹ میزان و در ولایت کندهار در پنجم عقرب سال پار به استثنای غزنی برگزار شد.

کمیسیون مستقل انتخابات؛ تاکنون نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه ۲۹ حوزه انتخاباتی شامل لغمان، دایکندی، سمنگان، جوزجان، بامیان، پروان، زابل، فاریاب، نورستان، نیمروز، کنر، کاپیسا، پنجشیر، خوست، بدخشان، سرپل، ارزگان، بلخ، پکتیکا، غور، هرات، فراه، تخار، بادغیس، ننگرهار، لوگر، هلمند، کندهار و اهل هنود را اعلان کرده است و به شمول حوزه کوچی ها نتایج انتخابات ولایات کابل، میدان وردک، پکتیا، بغلان و کندز، اعلان نشده است.

دیوه نیازی نامزد معترض ولایت ننگرهار که به فهرست ابتدایی این جرگه راه یافته گفت که او بدون کدام دلیل از فهرست نهایی حذف شده است و یک خانم دیگر که کمتر از او رای داشت به این فهرست راه یافته است.

وی، بدون ارایه جزئیات ادعا کرد:«انیسه عمرانی با پرداخت ۲۷۰ هزار دالر امریکایی به فهرست نهايى راه یافته است،  من شکايات دراين زمينه را به لوی څارنوالی، کمیسیون های انتخاباتی ثبت کردیم اما تاکنون توجه صورت نگرفته است.»

او می گوید، در صورتی که به خواست ها آنها رسیده گی نشود به اعتراضات  ومبارزات شان تا تامین عدالت به  ادامه میدهد.

هیله مجتبی نامزد معترض ولایت پکتیکا که به فهرست ابتدایی راه یافته بود؛ اما از فهرست نهایی حذف شده نیز مسوولان کمیسیون های انتتخاباتی را به اخذ رشوت متهم کرد و گفت:« اگر پول میدادیم حالا برنده بودیم، اسناد و شواهد کافی داریم که مسوولان کمیسیون های انتخاباتی تقاضای پول را کرده اند.»

وى درحاليکه نگفت که کدام مسوول کميسيون انتخاباتى تقاضاى پول را کرده است؛ اما افزود که تمامى اسناد و شواهد را با ارگانهای عدلی و قضایی شریک کرده است.

آرزو صافی ديگرنامزد معترض ولایت کندهار که او هم از فهرست نهایی حذف شده مدعی است که رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی ولایت کندهار از او یکصدهزار دالر امریکایی برای برنده شدن تقاضا کرده است.

او می گوید که نوار تصویری و ویدیویی دراين زمينه در اختیار دارد و آنرا با ارگانهای عدلی و قضایی نیز شریک ساخته است.

وی افزود:«اگر به شکایات و داد خواهی ما توجه نشود من شخصا خود را در مقابل ارگ ریاست جمهوری به آتش می زنم .»

اين نامزدمعترض همچنان خواستار ایجاد محکمه اختصاصی شد و گفت:«اکثریت کسانی که به فهرست نهایی راه یافته اند رای مردمی ندارند بل به اساس پول به این فهرست راه یافته اند.»

معترضین بانشر قطع نامۀ، ضمن اينکه خواستار ارایۀ وضاحت در مورد حذف شان از فهرست نهایی نتايج انتخابات شدند از نهاد های ناظر انتخاباتی ملی و بین المللی خواستند تا در راستاى عدالت خواهی درکنارآنها قرارگيرند وبه چگونگی حذف بى مورد آنها ازليست نهايى توجه جدى نمایند .

در بخشى ازقطعنامه آمده است:«خواست اصلی و واضح ما از حکومت ایجاد یک محکمه اختصاصی است تا از چگونگی حذف مان پرسش صورت گيرد ورای معامله شده مردم را دوباره به صاحبان اصلی شان بسپارند.»

منبع نگاشته است که گروگان گیری انتخابات و ارادۀ مردم، ضربۀ بزرگی به پیکر مردم سالاری و باور مندی مردم به پروسه انتخابات است و کمیسیون های انتخاباتی باید هر چه زودتر نتایج نهایی ولایات باقی مانده را اعلام نماید.

معترضین درادامه گفتند که افتتاح شورای ملی قبل از اعلام نتایج نهایی تمامی ولایات برای آنها و ملت قابل پذیریش نیست و افتتاح آن هیچ کارایی و نتیجه موثری درپى نخواهد داشت .

اين تعداد نامزدان معترض از حکومت خواستند که تا اعلام نتایج نهایی تمامی ولایات، افتتاح شوراى ملى به تعویق انداخته شود.

با اين حال بگفته برخى ازمقامات حکومتى قرار است فرداجمعه شورای ملی درحالی افتتاح شود که تاکنون نتایج نهایی ولایات کابل، کندز، بغلان، پکتیکا و حوزه کوچی ها اعلام نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement