خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والى کابل: وقت حساب با غاصبين در کابل رسيده است

والى کابل: وقت حساب با غاصبين در کابل رسيده است

Apr 25, 2019 - 14:19

کابل (پژواک، ۵ ثور ۹۸): والی کابل در مراسم اعلام موجودیت شوراى مردم اصيل کابل گفت، به زودی روند واپس گیری زمین های غصب شده از غاصبين در کابل آغاز می شود و يک وجب زمين نزد آنها نخواهد ماند.

محمد یعقوب حیدری والی کابل این مطلب را امروز اعلام موجوديت شوراى يادشده که در آن حدود دو هزار تن اشتراک داشتند، اعلام کرد.

حیدری بدون ارايه جزييات گفت که بسیاری از زمین های عامه و دولتی در شرق، غرب، جنوب و شمال کابل از سوی افراد زورمند به شمول برخى اعضاى شوراى ملى، مقام هاى حکومت و غيره غصب شده است و اسناد کافی علیه آنان وجود دارد.

او مى گويد:«وقت حساب با غاصبين رسيده است، ما نمى گذاريم حتى يک بلست زمين نزد غاصبين بماند.»

والى کابل، بدون گرفتن نام کسى گفت برخى کسانى که در گذشته در قدرت بودند، «بسيار ظالمانه و غاصبانه» ماستر پلان شهر کابل را تغيير داده، زمين هاى دولتى را غصب نموده و فروخته اند.

و گفت:«اسامی غاصبین زمین و مقدار زمین غصب شده، شناسایی شده و اقدامات عملی برای واپس گيرى آن روی دست گرفته ایم.»

او در ادامه خاطر نشان کرد که قرار است در پنج سال آينده دونيم ميليون منزل مسکونى در شهر کابل ساخته شود.

به گفته او، شهر کابل گنجایش ۵۰۰ هزار نفر را دارد، اما در حال حاضر حدود ۷ میلیون تن در آن زندگی می کند و در هر کیلومتر ۲۰ هزار نفر زندگی می کنند؛ درحالی که این رقم در هیچ شهر دنيا اين چنين نيست.

او یاد آور شد، با وجودی که نفوس کابل چند برابر هر ولایت دیگر است، اما بودجه سالانه آن برابر به بودجه ولایت پنجشیر، بغلان، تخار، خوست و بامیان مى باشد.  

ذبیح الله نصیری رییس شوراى مردم اصيل کابل گفت که کابلیان بومى با مشکلات متعدد در شهر کابل مواجه اند، آنان در نهادهای دولتی، تحصیلی و نظامی حضور کمرنگ دارند.

وی افزود که این اجماع برای حل چالش ها و مشکلات کابلیان بومی شکل گرفته است.

موصوف گفت که جمعیت بیش از حد در کابل از یک طرف زندگی شهروندان را با مشکل مواجه نموده و از سوی دیگر مکان های تاریخی کابل در حال ویران شدن است که باید به حفظ آن توجه جدی شود.  

به گفته وى، باشندگان اصلی کابل بیشتر از دو میلیون نیستند، اما در حال حاضر دست کم هفت میلیون تن در کابل زندگی می کنند.

شالیزی دیدار والی پیشین کنر و عضو شوراى مردم اصيل کابل گفت که این شورا برای گرفتن حقوق باشندگان کابل ایجاد شده است؛ زیرا کابلیان در طول تاریخ قربانی داده اند، اما توجه مسوولین به آنها کم بوده.

او گفت که رئیس جمهور و رییس اجرایيه حکومت نه تنها به کابلیان توجه نکرده اند، بل حقوق کابلیان را به سایر ولایات داده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement