خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، خواستار بدون قید و شرط آتش بس در کشور شد

کمیسیون حقوق بشر افغانستان، خواستار بدون قید و شرط آتش بس در کشور شد

Apr 25, 2019 - 15:51

کابل(پژواک، ۵ ثور ۹۸): کمیسیون مستقل حقوق بشر، برای جلوگیری از تلفات اتباع کشور و پایان درگیری ها پیشنهاد آتش بس بدون قید و شرط کرد و خواستار سهم ۳۰ درصدی زنان در پروسه های صلح گردید.

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، امروز در همایش بزرگ زنان که تحت عنوان «آتش بس برای صلح» در کابل تدویر یافته بود، گفت که از تمام طرف های درگیر جنگ به شمول دولت و گروه طالبان خواسته می شود که به حملات مسلحانه و جنگ پایان بدهند و به آتش بس فوری و عاجل توافق کنند.

وی افزود: «شهروندان افغانستان در چهار دهه گذشته شاهد حکومت های چپ افراطی و راست افراطی بوده اند که در جریان این درگیری ها بیشترین رنج را زنان افغان متحمل شده اند.»

موصوف؛ قتل، اختطاف، قاچاق انسان و خشونت در خانواده ها را یکی از عوامل جنگ و درگیری ها عنوان کرده، از طرف‌های درگیر جنگ خواست که آتش بس کرده و جنگ و مخاصمات مسلحانه جاری در کشور را متوقف سازند.

سمر، با اشاره به این که تداوم جنگ، کینه، فاصله ها، انتقام جویی را بیش تر می کند گفت که آتش بس سبب به وجود آمدن اعتماد میان طرف های درگیر، حکومتداری خوب، حاکمیت قانون و جلوگیری از کشتار اتباع کشور صورت می گیرد.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر علاوه کرد: «مخالفان مسلح که طرفدار جنگ اند باید بدانند که وطن هیچگاه کسانی را که فرزندانش را بکُشند و با کِشت تریاک آن ها را معتاد بسازند، نمی بخشد.»

وی، از مادران، خانم ها و خواهران مخالفان مسلح خواست که بر مردان خود اجازه ندهند که فرزندان بی گناه وطن را بکُشند.

او تصریح کرد: «ما هیچگاه به عقب بر نمی گردیم و با یک صدا خواهان حفظ حقوق و آزادی شهروندی تمام مردم افغانستان و به خصوص زنان افغانستان می باشیم، قسمی که در قانون اساسی کشور تسجیل و تضمین گردیده است، افزون بر آن نمی خواهیم دستاوردهای دو دهه گذشته که با قربانی های فراوان بدست آمده است، از بین برود و این مسایل باید حین مذاکرات با طالبان به عنوان خطوط اساسی مدنظر گرفته شوند.»

شینکی کروخیل نامزد پیشتاز ولسی جرگه از ولایت کابل که در این نشست صحبت می کرد، از حکومت و گروه طالبان به خاطر اعلان عملیات علیه یکدیگر شان انتقاد کرده گفت که در حال حاضر افغانستان به جنگ سالار نه، بلکه به معمار ضرورت دارد.

کروخیل افزود: «ما عملیات خالد و الفتح را نمی خواهیم به خاطری که در هر دو عملیات افغان ها کشته می شوند و مخالف کشته شدن افغان ها هستیم.»

موصوف گفت که شهروندان بیشتر از این تحمل ادامه جنگ و خونریزی را ندارند، باید هرچه عاجل آتش بس کرده و مذاکرات بین الافغانی را آغاز نمایند تا افغانستان به صلح پایدار دست یابد.

اعلامیه یی که در اخیر این همایش به خوانش گرفته شد، آمده است که پروسه صلح یک روند دوامدار و زمان گیر است و آتش بس یکی از نیازهای فوری و جدی جامعه افغانستان می باشد، در صورت تامین آتش بس، خونریزی ها و کشتار در کشور متوقف می شود و زمنیه رسیدن به صلح عادلانه و پایدار فراهم می شود.

در اعلامیه آمده است که برای رعایت تعهدات طرف های درگیر در مخاصمات مسلحانه جاری در کشور در قبال آتش بس، میکانیزم نظارتی با مشارکت مستقیم زنان ایجاد گردد، تا تخطی کنندگان را شناسایی نموده و دوام آتش بس را تضمین نمایند.

در جای دیگر اعلامیه تصریح شده است: «ما خواهان آن هستیم که زنان افغانستان به عنوان نیمی از پیکر ملت، در تمام مراحل صلح در کشور سهم و مشارکت مستقیم، معنادار و موثر داشته و در این روند نادیده گرفته نشوند و در عین حالى که ما از تلاش های دولت افغانستان در عرصه شمولت زنان در ساختار شورای رهبری مصالحه، تیم مذاکره کننده و لویه جرگه مشورتی صلح استقبال و قدردانی می نماییم، یک بار دیگر خواهان حضور پُررنگ زنان که حداقل ۳۰ درصد سهم آن ها را در تمام پروسه صلح احتواء نماید، می باشیم.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement