خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

گروه حل بحران انتخاباتى اعلام موجوديت کرد

گروه حل بحران انتخاباتى اعلام موجوديت کرد

Apr 25, 2019 - 16:52

کابل (پژواک، ٥ ثور ۹۸): گروه حل بحران انتخاباتى در روز اعلام موجوديت خود، تاخير در انتخابات رياست جمهورى را نگران کننده خواند و گشايش شوراى ملى پيش از اعلام نتايج نهايى تمام حوزه هاى انتخاباتى را خلاف قانون خواند.

اين نهاد که در راس آن فضل احمد معنوی رييس اسبق کميسيون مستقل انتخابات قرار دارد، از دو نهاد ناظر انتخاباتى (نهاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان «فيفا» و بنیاد انتخابات شفاف افغانستان «تیفا») تشکيل شده است.

اعضاى اين گروه مى گويند که اين گروه يک بنياد مستقل است و به هدف حل مشکلات انتخاباتى ايجاد شده است.

بر اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات ولسى جرگه در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس ۱۳۹۷ اعلام شود، اما با گذشت حدود شش ماه پس از برگزاری انتخابات، هنوزهم نتایج نهایی تمامی ولایت‌ها اعلان نشده است.

کمیسیون مستقل انتخابات، تا کنون نتایج نهایی انتخابات ولسی جرگه ۲۹ حوزه انتخاباتی را اعلام کرده است اما به شمول حوزه کوچی ها نتایج انتخابات ولایات کابل، میدان وردک، پکتیا، بغلان و کندز را اعلام نکرده است.

با اين حال قرار است دور هفدهم شوراى ملى فردا (جمعه) گشايش يابد.

معنوى در نشست اعلام موجوديت نهاد گروه حل بحران انتخاباتى گفت، در حالى که تا حال انتخابات ولسی جرگه به گونه ناقص باقی مانده است، گشايش شورا را غيرقانونى خواند.  

بر اساس مادۀ ٦١ قانون اساسى، وظيفه رييس جمهور در اول جوزاى سال پنجم (١٣٩٨) بعد از انتخابات پايان مى يابد و انتخابات به منظور تعيين رييس جمهور جديد در خلال مدت سى الى شصت روز از پايان کار رييس جمهور برگزار مى گردد.

اما کميسيون مستقل انتخابات، يک بار ٢٩ سرطان و سپس ششم ميزان سال روان را روز انتخابات رياست جمهورى اعلام کرد و ستره محکمه، درخواست معاونيت پاليسى، نظارت و بررسى رياست امور حقوقى رياست جمهورى، در مورد ادامۀ کار رييس جمهور تا تعيين رييس جمهور جديد را تایید کرده است.

معنوى رييس گروه حل بحران انتخاباتى، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات نبايد زمان برگزارى انتخابات را تمديد مى کرد.

او مى گويد که انتخابات رياست جمهورى بايد در ششم ميزان برگزار شود، زيرا تاخير آن مردم را بر پروسۀ انتخابات بى باور مى کند.

همچنان یوسف رشید ريیس فیفا گفت که در گذشته چالش های زیاد در بخش انتخابات وجود داشت و اين مشکلات تا هنوز حل نشده است.

وى علاوه کرد:" اگر انتخابات در زمان معين آن برگزار نه گردد، بعد زمستان مى آيد که در آن وقت برگزار کردن انتخابات مشکل خواهد بود و مردم در آن اشتراک نخواهند کرد."

از سوى هم محمد نعيم ايوب زاده رییس بنياد شفاف و عادلانه افغانستان (تيفا)گفت که افتتاح شوراى ملى مسئله سیاسی است و بعد حقوقی ندارد.

ايوب زاده مى افزايد که افتتاح شوراى ملى پيش از اعلان نتایج برخى حوزه هاى انتخاباتى به خصوص ولايت کابل جفا  در مقابل مردم می باشد.

وى همچنان تاکيد کرد که انتخابات رياست جمهورى بايد در زمان معين آن برگزار گردد.

به گفته او اگر کمیسیون مستقل انتخابات اراده کامل داشته باشد و کار کند، می تواند انتخابات رياست جمهورى را در زمان معین برگزار نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement