خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

۳۹۰ کارآموز در جوزجان در بخش های مختلف آموزش حرفه می بینند

۳۹۰ کارآموز در جوزجان در بخش های مختلف آموزش حرفه می بینند

Apr 25, 2019 - 15:22

شبرغان(پژواک، ۵ ثور ۹۸): ریاست کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان برای بلند بردن اقتصاد خانواده های فقیر، ۳۹۰ کارآموز را در ۱۱ بخش حرفه آموزش می دهد.

سید عبدالرشید منصوری رئیس کار و امور اجتماعی ولایت جوزجان در مراسم معرفی برنامه آموزش حرفه گفت که این برنامه به مدت شش ماه در سه ولسوالی و مرکز شهر شبرغان عملی خواهد شد.

وی افزود که در این برنامه آموزشی ۲۱۰ تن از بانوان و ۱۸۰ تن از پسران شامل اند که امور مربوط آن توسط ۱۳ آموزگار پیش برده می شود.

موصوف علاوه کرد که در این برنامه بیشتر روی افرادی تمرکز صورت گرفته که بنابر مشکلات اقتصادی تحصیلات شان ناتمام مانده و متعلق به خانواده های فقیر اند.

او خاطر نشان کرد که در این برنامه ۶۰ تن در ولسوالی فیض آباد، ۹۰ تن در ولسوالی خواجه دوکوه، ۹۰ تن در ولسوالی آقچه و ۱۵۰ تن در مرکز شهر شبرغان آموزش داده خواهد شد.

براساس معلومات منصوری، اشتراک کنندگان در بخش ترمیم موتر و موترسایکل، مولد سازی، برق تعمیرات، خدمات کامپیوتر، بیک دوزی، خیاطی، آرایشگری، گلدوزی، سولرسازی و ترمیم موبایل آموزش داده خواهند شد.

وی افزود که برای تشویق استادان سه ماه اضافه مدد معاش در نظر گرفته شده و همچنان در ختم این برنامه آموزشی برای مداومین وسایل کاری نیز توزیع خواهد شد.

فرشته یکی از شاملین کورس خیاطی گفت: »اقتصاد خانواده ما خوب نیست، نسبت این معضل نتوانستم مکتب را به اتمام رسانم؛ شامل این کورس شدم تا خیاطی بیاموزم و برای پدرم در قسمت تامین مایحتاج زنده گی بازو شوم.»

وی افزود: «باورمند استم که در مدت شش ماه می توانم خیاطی را یاد می گیرم تا از این طریق لقمه نانی به دست آورم و آرزو دارم اقتصاد خانواده ما خوب شود تا بتوانم تحصیلات ناتمام خودم را به پایان برسانم.»

سید حسیب الله جوان دیگری که نسبت مشکلات اقتصادی شامل این برنامه آموزشی شده و می خواهد در بخش مولدسازی کورس را دنبال کند، می گوید: «در خانه ده نفر استیم و نان آورخانه تنها پدرم است که با فروش ترکاری، گاه با دست پر و گاهی هم با دست خالی به خانه بر می گردد.»

موصوف خاطرنشان کرد که از طریق ملا امام مسجد محلۀ به این کورس معرفی شده و می خواهد که پس از فراگیری کسب و پیشه برای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده اش مصدر خدمت شود.

مولوی لطف الله عزیزی والی جوزجان در این مراسم گفت که راه اندازی چنین برنامه ها می تواند در قسمت بازتوانی اقتصاد خانواده های نیازمند و فقیر موثر باشد.

وی افزود که اشتراک ۲۱۰ تن از بانوان در این برنامه نشان می دهد که تبعیض جنسیتی در ولایت جوزجان از بین رفته است.

این درحالی است که سال گذشته از طریق این برنامه ۲۵۰ تن از دختران و پسران حرفه های مختلف را فرا گیرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement