خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برخى زندانيان آزادشده: طالبان ما را شکنجه مى کردند

برخى زندانيان آزادشده: طالبان ما را شکنجه مى کردند

Apr 27, 2019 - 15:52

کابل (پژواک ، ۷ ثور۹۸): برخى زندانيان آزاد شده در عمليات نيروهاى دولتى از زندان طالبان، که دو روز بعد با خانواده هاى شان يک جا مى شوند، مى گويند که در زندان شکنجه شده اند. Top of Form

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع، امروز در مراسمى که به مناسبت آزادسازى ۵۳ تن از یک زندان گروه طالبان در ولسوالی خاص ارزگان ولايت ارزگان، امروز در کابل صحبت می کرد، گفت که اين زندانيان شب جمعه در عمليات نيروهاى کماندو در همکارى با نيروهاى خارجى، از اين زندان آزاد شده اند.

وى گفت که ٤٩ تن از زندانيان يادشده، منسوبين نيروهاى دفاعى و امنيتى و چهار تن ديگر آنان افراد ملکى مى باشند. او بدون ارايه جزييات گفت که اين زندانيان، از دو ماه تا دو سال نزد طالبان زندانى بودند.

وی در خطاب به آن عده از نیروهای امنیتی و افراد ملکی که در زندان هاى طالبان به سر مى برند، گفت: "مى دانيم شما شاید صدای ما را بشنوید و نیروهای کماندو، به زودی برای رهایی شما خواهند آمد، نگران نباشید."

سرپرست وزارت دفاع گفت که حملات نیروهای امنیتی برپنا‌گا‌های مخالفان مسلح دولت، روحیۀ آن‌ ها را تضعیف می ‌کند و در صورت ادامه‌ این حملات، «معادلات سیاسی» نیز تغییر خواهد کرد.

وى ضمن حمايت از روند صلح گفت که نيروهاى دفاعى و امنيتى، صلح با عزت مى خواهند.

موصوف خاطر نشان کرد که قرار است اين زندانيان رها شده، دو روز بعد پس از معاينات صحى، با خانواده هاى شان يک جا شوند.

جنرال اسکات ‌میلر قوماندان ماموریت حمایت قاطع ناتو برای افغانستان نیز در اين مراسم گفت: «اول می خواهم اردوی ملی افغانستان را تبریکى بدهم، به خاطری عملیات نجات مردم، اینجا به خاطر استقبال زندانیان رها شده از قید آمده ایم که با فامیل های شان یک جا می شوند.»

وی افزود: «در این اواخر طالبان عملیات بهاری شان را به نام الفتح اعلام کردند، این عملیات علیه آرزوهای افغان ها است، ما تلاش می کنیم که خشونت را کاهش بدهیم؛ به خاطر افغان ها، ما نیروی های افغان، پولیس و اردوی ملی را حمایت و همکاری می کنیم.»

شکايت زندانيان

 عتیق الله باشندۀ ولايت بدخشان و سرباز اردوی ملی که ۲۱ ماه را در زندان طالبان سپرى کرده است، در مراسم امروز گفت که از سوی طالبان، مورد شکنجه قرار گرفته است.

او افزود: "از ساعت شش صبح تا شش شام، طالبان سر ما صوف می کندند و تنها دو وقت غذا می دادند."

یارمحمد یک تن از کوماندوهای اردوی ملی که در جمع ٥٣ تن يادشده از بند رها شده است، گفت که ٩ ماه در زندان طالبان بود.  

او نيز افزود که از سوی طالبان مورد شکنجه قرار گرفته و هر روز چندین متر صوف را برای طالبان کندن کاری کرده است.

موصوف گفت که طالبان، زندانيان نظامى را لت و کوب مى کردند.

وى افزود که به زودی به وظیفه اش بر می گردد و برای دفاع از خاک و نوامیس ملی و سرکوب دشمن، قاطع تر ایستادگی می کند.

شمیم باشندۀ ولسوالی کوت ننگرهار که برادرش از قید طالبان رها شده است، گفت: "بسیار خوشحال هستم که برادرم بعد از دو سال از قيد طالبان رها شد، هیچ باورم نمی شد که دیگر او را زنده ببينم؛ اما دیدم و خدا را هزار بار شکرگذار استم."

او گفت که در دو سال، هیچ گونه اطلاعى از زندگى و مرگ برادرش نداشت.

طالبان مسلح، تا به حال در مورد چیزی نگفته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement