خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان و جوانان اشتراک کننده لویه جرگه مشورتی صلح، بر حفظ دستاوردها تاکید دارند

زنان و جوانان اشتراک کننده لویه جرگه مشورتی صلح، بر حفظ دستاوردها تاکید دارند

Apr 29, 2019 - 11:56

کابل (پژواک، ٩ ثور ٩٨): شمارى از اعضاى جرگه مشورتى صلح با تاکید بر حفظ ارزش های دو دهه پسین به ویژه جایگاه جوانان و زنان، خواستار پایان جنگ و آغاز مذاکرات بین الافغانی شدند.

این جرگه که قرار است تا چهار روز دیگر ادامه یابد، اشتراک کننده گان روی میکانیزم مذاکرات، مشخص کردن خطوط اساسى و محدوديت های صلح و توافق احتمالی صلح با تحريک طالبان، بحث خواهند کرد.

زحل اتمر کارمند اتاق تجارت و صنعت و يک تن از اشتراک کنندگان جرگه مشورتى صلح به آژانس خبرى پژواک گفت که در اين جرگه به دليلى اشتراک کرده که دستاورد­هاى ١٨ سال زنان در گفتگوهاى صلح حفظ گردد.

موصوف افزود که بايد به هيچ وجه با اين دستاوردها معامله صورت نگيرد.

همچنان عظيمه عظيمى کارمند رياست شهدا و معلولين ولايت کندز و يکی ديگر از زنان اشتراک کننده در جرگه مى گويد: «من در این جرگه شرکت کرده ام تا پيام مردم ولايت خود به خصوص زنان را به طرف های درگير جنگ برسانم که ما از جنگ خسته شده ايم و بايد به يک صلح پايدار توافق کنند و در گفتگوهاى صلح دستاوردهاى کسب شده حفظ شوند.» 

هاجره امیر کریمی دیگر اشتراک کننده لویه جرگه مشورتی صلح که به نماینده گی از رسانه ها در این نشست شرکت کرده است، می گوید که زنان امروز زنان دو دهه قبل نیستند، صدای زنان افغان رسا است و نیاز به آن ندارند که کسی دیگر از آن ها نماینده گی کند، بلکه به آن ها باید فرصت داده شود، تا خود از حقوق شان دفاع کنند.

وی خاطر نشان کرد که آزادی بیان حق هر شهروند است و هیچ کس حق ندارد که این آزادی را از آن ها بگیرد، به همین ترتیب حق تعلیم، حق کار و حق انتخاب از سایر حقوقی است که قانون اساسی کشور آن را واضح ساخته است.

موصوف افزود که زنان مانند سایر اقشار جامعه قربانی اصلی جنگ اند و با آن که در هجده سال گذشته به پیشرفت های زیادی صورت گرفته است، اما هنوز هم به دلیل پائین بودن سطح آگاهی از حقوق زنان مورد خشونت قرار می گیرند.

او علاوه کرد: «من در این نشست بزرگ شرکت کرده ام تا پیام خود و سایر همقطارانم را به عنوان یک ژورنالیست و فعال رسانه یی به مخالفین برسانم تا از مخاصمت دست بردارند و به صلح بین الافغانی رو آورند.»

لینا شیرزاد دیگر اشتراک کننده از ولایت بدخشان یک تن از اعضای اين جرگه می گوید که نبايد در گفتگوهاى صلح دستاوردهاى ١٨ سال گذشته ناديده گرفته شود.

وی افزود: «ما زنان حق خود را مى خواهیم و باید بفهمیم که حق ما در پروسه صلح در کجا است زنان افغان نمى خواهند که به عقب برگردند.»

به گفته او تامين صلح و ثبات آرزوى تمام مردم به ويژه زنان است.

ناهیده سروری دیگر اشتراک کننده از ولسوالی کلکان کابل می گوید که خانم ها نیمی افراد جامعه را تشکیل می دهند و برای آن که توانسته باشد از حقوق سایر زنان در این نشست دفاع کند، شرکت کرده است.

موصوف افزود که صلح خواست هر افغان است، اما نباید در مذاکرات صلح دستاوردهای ۱۸ سال گذشته نادیده گرفته شود.

حلیمه وردک یک تن دیگر از اشتراک کننده لویه جرگه مشورتی صلح از ولایت بغلان می گوید برای زنان در این جرگه سهم بیشتری داده شده است و تمام خانم های این جا به یک امید حضور پیدا کرده اند.

به گفته وی، تمام خانم ها خواهان ادامه فعالیت های شان به مثل دستاوردهای هجده ساله شان هستند.

رسول یار یک تن از جوانان اشتراک کننده جرگه از ولایت بغلان گفت: «من به نماینده گی از مردم خود در این جرگه شرکت کردیم و این نوع جرگه ها یکی از عنعنات قدیم و پسندیده در کشور ما می باشد.»

به گفته او همه اشتراک کننده ها امید دارند که این جرگه نقطه پایان برای غم و درد چندین ساله کشور باشد.

وی افزود: «اگر ما از اشتباهات گذشته برای آینده هدف و برنامه نداشته باشیم و دست به دست یک دیگر ندهیم، نمی توانیم که به صلح دست پیدا کنیم.»

محمد نسیم صافی اشتراک کننده جرگه از ولایت کاپیسا گفت که این جرگه برای مردم افغانستان بسیار مهم بوده و تمام مردم از جنگ خسته شده اند و صلح می خواهند.

وى نيز به حفظ دستاورد­هاى ١٨ سال گذشته و حفظ نقش جوانان و زنان در گفتگوهاى صلح تاکيد نمود.

فضل جمیل هاشمی که به نماینده گی از جوانان از ولایت بدخشان در اين جرگه شرکت کرده است، می گوید که همه مردم مى خواهند تا در فضاى صلح زندگى کنند، درس بخوانند و پيشرفت کنند.

او افزود: «در گفتگوهاى صلح بايد آزادى ها و دستاوردهای ١٨ سال گذشته حفظ بوده باشد و خطوط سرخ عدول نگردد.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement