خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ناتو: در افغانستان انتخابات ریاست جمهوری و پروسه صلح باید در اولویت باشد

ناتو: در افغانستان انتخابات ریاست جمهوری و پروسه صلح باید در اولویت باشد

Apr 30, 2019 - 14:13

کابل (پژواک، ۱۰ ثور ۹۸ ): نمایندگان ملکی ناتو میگویند، برای آینده بهتر افغانستان انتخابات ریاست جمهوری و پروسه صلح هر دو باید در اولویت باشد.

سفیرملکی ناتو این اظهارات را در گفتگوی ویژه، به آژانس خبری پژواک بیان نمود.

او در دوحه پایتخت قطر بر لغو شدن نشست بین الافغانی نمایندگان حکومت افغانستان، سیاسون و طالبان، ضمن ابراز نا امیدی، اظهار امید واری نموده است که این گونه نشست بین افغانها هر چه زودتر برگزار شود.

نیکولاس میگوید،  صلح یک پروسه مشکل است که با احتیاط کامل باید پیش برده شود و هر کس باید در این بخش انعطاف نشان دهد.

نماینده ملکی ناتو میگوید، همه میدانند که نشست دوحه مذاکرات رسمی نه، بلکه فرصت خوب برای گفتگو بود.

به گفته او، صلح دایمی فقط از طریق مذاکرات بین الافغانی امکان دارد و اظهار امیدواری کرد که مذاکرات بین الافغانی، به زودترین فرصت آغاز گردد.

نماینده ملکی ناتو در افغانستان در رابطه به انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ یک پرسش میگوید، این انتخابات در ماه میزان سال روان خورشیدی برگزار میشود، کمیسیون انتخابات باید قبل از برگزاری انتخابات، کمبودی و مشکلات انتخابات پارلمانی گذشته را هموار سازد.

به گفته او، در صورت رفع این مشکلات و نواقص، انتخابات شفاف و باوری، انتخابات همه پذیرشده می تواند.

او میگوید، سازمان ناتو از تلاش های جاری زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان حمایت میکند. 

به گفته نامبرده، خلیلزاد در باره تلاشهای جاری، به سفیران کشورهای عضو ناتو در بروکسل چهار بار معلومات ارائه نموده و او هم از نزدیک همراهش در تماس است.

 

نیکولاس میگوید: ((خلیلزاد بسیار تلاش میکند که طالبان را به مذاکرات بین الافغانی آماده سازد، این کار چند سال پیش ناممکن بود، اما اکنون برای صلح فرصت های بیشتر وجود دارد.))

نماینده ملکی در پاسخ  به یک پرسش در باره نقش وهمکاری پاکستان در صلح افغانستان گفت که پاکستان برای تفاهم سیاسی و صلح افغانستان علاقمندی بیشتر دارد.

اما او میافزاید، تمامی همسایه های افغانستان باید به رهبری و مالکیت افغانها در پروسه صلح نقش برازنده را ایفا نماید.

نامبرده در پاسخ به یک پرسش در پیوند به لویه جرگه گفت، ناتو از تلاش های حمایت میکند که برای صلح اجماع بوجود می آورد.

سفیر ملکی ناتو میگوید، این باید نمایندگی تمامی افغانها، مردان، زنان، سیاسون و اقوام را با خود داشته باشد.

به گفته او، لویه جرگه یک رسم افغانی میباشد، که افغانها ارزش و نقش آن را میدانند.

نیکولاس اظهار امیدواری کرد که اشتراک کننده گان جرگه، بحث های خوبی خواهند داشت، و به یک نتیجه برسند که نظریات همه افغانها شامل آن باشد.

نماینده ناتو در جواب پرسش که بعد از صلح چه کسی ضمانت میدهد که از خطوط سرخ افغانها تجاوز صورت نمیگیرد؟  گفت، در این مورد باید افغانها خود شان فیصله نمایند.

وی افزود، افغانستان حالا بیشتر تغییر کرده است، افغانستان ۱۷ سال قبل نیست، ۶۳ در صد افغانها کم تر از بیست و پنج سال عمر دارند، همه اینها حملات ۱۱ سپتمبر بر امریکا را به یاد دارند.

به گفته او، در ۱۷ گذشته در بخش حقوق بشر، حقوق زنان، آزادی بیان، معارف و سهولت های صحی پیشرفت های زیادی صورت گرفته اند.

سفیر ناتو میگوید، برای صلح دايمی حفظ این دست آورد ها زیرا مهم است که به نفع تمام افغانها بوده و برای کمک های دوامدار جهانیان مهم میباشد.

در پاسخ به پرسش مربوط به پیمان امنیتی میان حکومت افغانستان و ناتو (صوفه) بعد از پروسه ممکنه صلح با این پیمان چه میشود؟ گفت، طرز همکاری ناتو با افغانستان تغییر نکرده است.

او افزود: ((ما در تلاش یک سازش سیاسی در افغانستان هستیم و این اطمینان را حاصل میکنیم که افغانستان باری دیگر، به لانه تروریست های جهانی مبدل نمیشود، اما این کار تا هنوز به پایان نرسیده است .))

سفیر ملکی ناتو میگوید، هنگامیکه حالات تغییر شد، درباره چگونگی همکاری های ناتو با افغانستان، ً ناتو مشترکا با مقامات افغانستان فیصله خواهند کرد.

اما نیکولاس میگوید، ناتو و متحدین اش مشترک به افغانستان آمدند و در رابطه ماموریت آینده هم مشترکاً فیصله میکنند.

وی افزود، ناتو هیچگاه نمیخواهد که برای مدت طولانی بدون ضرورت در افغانستان باقی بماند، اما هرگز بی مسوولیت ناتو افغانستان راترک نخواهد کرد.

نماینده ملکی ناتو میگوید، نیروهای افغان مسوولیت امور امنیتی انتخابات ریاست جمهوری را به عهده خواهد داشت و ماموریت ناتو همکارش خواهد بود.

وی افزوده است: ((انتخابات یک اصل دموکراسی است، وبرای آینده بهتر افغانستان ضمانت میدهد.))

نماینده ملکی ناتو در جواب به پرسش ایجاد حکومت موقت گفت، چگونگی فیصله حکومت و صلح مربوط افغانها است ، اما در عین حال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اولویت دارد.

نامبرده نیروهای افغان را ستایش نمود که امور امنیتی را به جرائت پیش میبرد، تلاش های آنها به طالبان پیام میدهد که در میدان نبرد موفق شده نمیتوانند.

سفیر ناتو گفت، که این سازمان به حمایت مالی و نظامی نیروهای افغان وفادار است.

سفیر ناتو در پیام به افغانها گفته است که از فرصت و چانس موجود استفاده عظیم نمایند، اختلافات را کنار گذاشته و برای اجماع ملی نقش برازنده را ایفا کنند.

او از همه افغانها خواسته است که برای مذاکرات بین الافغانی کار نمایند، و از همین طریق برای تفاهم سیاسی و صلح دائمی زمینه سازی نماید.

نیکولاس کی میگوید، هنگام سفر به جنوب افغانستان مشاهده کرد که ملت شدیداً علاقه مند صلح اند، گرچه این منطقه به نام زادگاه طالبان یاد میشود، اما اکنون عنوان منطقه صلح را از آن خود نموده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement