خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کار پروژۀ انکشافی بند دهله در قندهار به زودی آغاز خواهد شد

کار پروژۀ انکشافی بند دهله در قندهار به زودی آغاز خواهد شد

May 01, 2019 - 16:51

 

کندهار (پژواک، ١١ ثور ۹۸): رئیس حوزۀ ١٣ ولایت قندهار میگوید که دیزاین، سروی و استملاک بند دهله تکمیل شده و به زودی کارهای عملی آن آغاز خواهد شد.

این بند، زمین های زراعتی هفت ولسوالی ولایت قندهار را آبیاری میکند که از چند سال بدینسو، در خصوص پروژۀ بلند کردن دیوارهای آن، بحث میشود و مردم بی صبرانه منتظر آغاز کارهای عملی این پروژه هستند.

اما انجنیر توریالی محبوبی رئيس حوزهِ سیندیزه ولایت قندهار گفت که پس از انتظار طولانی؛ دیزاین، سروی و استملاک توسعۀ بند دهله تمکیل شده و به زودی کارهای عملی آن آغاز خواهد شد.

موصوف، این اظهارات را در مصاحبۀ اختصاصی با پژواک مطرح کرده است.

وی افزود که پروژۀ بند دهله، دارای چهار بخش از جمله بلند کردن دیوارهای بند، عصری ساختن کانال هال زراعتی، اعمار شبکه های آب آشامیدنی برای شهر قندهار و تولید ۲۴ میگاوات برق میباشد.

وی افزود که دیوارهای بند دهله، ۱۲ متر و پارچاوی آن ۱۳،۶ متر بلند میشود، که با اعمار این دیوارها ظرفیت ذخیرۀ آب در این بند، سه برابر میشود.

به گفتۀ او، این بند حدود ۷۰ سال قبل اعمار شده بود که ۵۰۰ متر مکعب آب را ذخیره کرده میتوانست؛ اما با گذشت چندین سال، این بند از ۴۳ در صد رسوبات پر شد و در حال حاضر، توانایی ذخیره ۲۹۰ مترمکعب آب را دارد.

اما وی گفت که با بلند شدن دیوارهای بند دهله، این بند ۹۵۰ متر مکعب آب را ذخیره خواهد کرد که دهاقین و باغداران این ولایت، برای آبیاری و مالداری، آب کافی خواهد داشت.

محبوبی خبر داد که اکنون به علت ظرفیت کم بند، میلیون ها متر مکعب آب ضایع میشود.

به گفتۀ او، امسال اندازۀ بارندگی بیشتر بود، بند دهله پس از پر شدن، به تاریخ ‍۱۹ ماه حوت پارچاو شده و تاهنوز دو برابر آب این بند ضایع شده است، که این اندازه نشان دهندۀ خسارات بیشتر است.

محبوبی گفت درست است که مردم بی صبرانه منتظر اعمار این بند هستند؛ اما اعمار چنین بندهای بزرگ، نیاز به زمان و کار بیشتر دارد و مردم باید صبر و حوصله داشته باشند.

وی یادآور شد که این پروژه، در مدت پنج سال تکمیل خواهد شد.

علاوه بر این، انجنیر حمیدالله یلانی رئیس بزرگ کانالیزاسیون و رسانیدن آب های شهری افغانستان، چند روز پیش در جریان سفرش به قندهار، به آژانس خبری پژواک گفته بود که در پروژۀ اعمار بند دهله در قندهار، ایجاد شبکۀ بزرگ آب آشامیدنی در پلان است که مشکلات آب تمام باشندگان ولایت قندهار را حل خواهد کرد.

وی افزوده بود که اعمار این شبکۀ آب، ۲۰۰ میلیون دالر هزینه برمیدارد، که از سوی بانک جهانی پرداخت میشود و آنها میتوانند با اعمار این شبکه، به همه باشندگان شهر قندهار، از ظریق نل برای ۲۴ ساعت آب آشامیدنی برسانند.

بند دهله، حدود ۷۰ سال قبل به مصرف مالی ایالات متحدۀ امریکا در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر قندهار در ولسوالی شاه ولیکوت اعمار شده است.

کارهای ترمیم نخستین مرحلۀ این بند، از جمله اعمار دروازه های کوچک، وال هاوس، تونل، کانال و نوسازی ماشینری، چند سال پیش به هزینۀ ۷۱ میلیون دالر امریکایی انجام شده است.

به گفتۀ مسئولان، کارهای ابتدایی این بند تمکیل شده و اکنون کارهای مرحلۀ دوم آن آغاز ميشود.

در این اواخر، بانک انکشافی آسیا که در افغانستان در بخش های تقویت سکتور زراعتی و برق فعالیت دارد، تصمیم آغاز این پروژه را گرفته است. 

مقامات میگویند که ضمن بلند کردن دیوارهای این بند، ايجاد ذخیرۀ آب برای زمان بیشتر جهت انتقال آب آشامیدنی به شهر قندهار و تولید ۲۴ میگاوات برق از این بند، ۴۷۰ میلیون دالر مصرف میشود.

این بند، اکنون زمین های زراعتی هفت ولسوالی قندهار(شاوليکوت، ارغنداب، ژیری، پنجوايی، ميوند، دند و دامان) را آبیاری میکند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement