خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ریاست حفاظت محیط زیست از منع شکار و فروش پرندگان در کابل خبر داد

ریاست حفاظت محیط زیست از منع شکار و فروش پرندگان در کابل خبر داد

May 09, 2019 - 11:57

کابل(پژواک،۱۹ثور۹۸):ریاست حفاظت محیط زیست می گوید که اکثریت پرنده گان بومی در کابل از بین رفته اند و منبعد کسانی که دست به شکار و فروش پرنده گان شکارشده می زنند، مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

محمد کاظم همایون رییس محافظت محیط زیست ولایت کابل که امروز در برنامه ای به مناسبت روز جهانی پرنده گان مهاجر در کابل صحبت مى کرد، گفت که به منظور جلوگیری از انقراض نسل پرنده گان بومی، شکار پرنده گان در ولایت کابل ممنوع شده است.

به گفتۀ همايون، اين رياست به هدف جلوگيرى ازانقراض نسل پرنده هاى بومى، در صدد بسترسازی برای پرنده گان بومی در کابل می باشد و در حال حاضر، شش نوع پرندۀ بومی دوباره در اين ولايت پیدا شده است.

موصوف موجودیت، سگ ها و پشک های ولگرد، عدم آگاهی مردم از اهمیت پرنده گان، شکارپرنده گان به مقاصد تفریح، رزق و روزی، از بین رفتن تالاب ها، استفاده غیر معیاری وغیر مسلکی حشره کش در درختان و سایر نباتات، انواع آلوده گی های شهری، تغیيرات اقلیمی و افزایش گرمای زمین، خشک سالی پیهم، تغیيرات در طول شب و روز، رقابت بین انواع پرنده گان بر سرغذا و تبدیل شدن ساحات جنگ و ساحات سبز زراعتی به ساحات مسکونی را، از دلایل انقراض و مهاجرت پرنده گان یاد کرد.

به گفتۀ اين مقام رياست حفاظت محیط زیست کابل، اين اداره درهماهنگی با نهاد هاى ذیربط ، به هدف بيشترشدن تعداد پرندگان در کابل، در صدد بسترسازی و ایجاد ساحات سبز مى باشد.

وی با بيان اينکه قانون منع شکار تهیه شده و درآینده نزدیک، غرض تصویب به شورای ملی فرستاده می شود، گفت: «شکار پرنده گان در ولایات پروان، کاپیسا و پنجشیر سال گذشته منع شده بود، امسال در کابل نیز منع شده و حتی به ارگانهای امنیتی دستور داده شده تا به منظور جلوگیری از انقراض نسل پرنده گان بومی درکابل، برعلاوۀ اينکه شکار آن منع شود وحتی کسانی که بعد از شکار دست به فروش پرنده گان شکار شده می زنند، مورد پیگرد قرار گیرند.»

برپايۀ معلومات همایون، تاکنون ده ها تن به اتهام شکار پرنده گان بومی در کشور به خصوص در کابل، بازداشت شده اند، که به اساس قانون کُد جزا، کسانی که دست به چنین کاری بزنند، الی شش ماه محکوم به حبس می شوند.

 افزون برآن، او گفت که برنامه های آگاهی دهی برای جلوگیری از شکار پرنده گان بومی نيز ازسوى این اداره  آغاز شده که به وجه احس ادامه دارد.

در محفل امروزى، ده ها جلد کتاب و گل ها نیز به نمایش گذاشته شده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement