خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان در نورستان ١٢ مرکز صحی را مسدود کرده اند

طالبان در نورستان ١٢ مرکز صحی را مسدود کرده اند

May 11, 2019 - 15:39

جلال آباد (پژواک، ٢١ ثور ٩٨): مقامات ریاست صحت عامه نورستان میگویند که طالبان مسلح، در شماری از ساحات تحت تسلط شان، ١٢ مرکز صحی را مسدود کرده اند.

آنها میگویند که در آغاز آمار این مراکز ١٧ بود؛ اما پنج آن دو روز قبل دوباره باز شده است.

این مراکز از چند روز گذشته بدینسو در ولسوالی های دواب، مندول، نورگرام، کامدیش و برگمتال نورستان مسدود شده است و مردم به سهولت های صحی دسترسى ندارند.

داکتر ذکی الله ستوری رئیس صحت عامه نورستان، به تاریخ ٢١ ثور به آژانس پژواک گفت که طالبان مسلح ١٧ مرکز صحی مربوط به موسسه AHEAD را مسدود کرده بودند که پنج آن، دو روز قبل دوباره باز گردیداست.

وی افزود که این مراکز در ولسوالی های دواب، مندول، نورگرام، کامدیش و برگمتال در ساحات تحت تسلط طالبان مسدود شده است.

رئیس صحت عامه  گفت که مراکز صحی، اکثراً درساحات تحت تسلط طالبان است، بدین دلیل کارمندان صحی و مردم عامه، به طالبان شکایت کرده ومراکز را مسدود کرده اند.

به گفته او، مردم از خدمات صحی موسسه اهید که جدیداً قرارداد صحی این ساحه را به دست گرفته است، شکایت کرده اند.

نامبرده افزود: ((پرسونل ما هم از آن به طالبان شکایت کرده اند، واقعاً هم این موسسه که جدیداً به پول کم قرار داد را حاصل کرده است، امکان ندارد که به این پول اندک، خدمات ارائه گردد و تا حدى تاثیر منفی کرده است؛ دلیل دیگر آن این است که دوا هم کم داده میشود و مکمل نمی رسد .))

رئیس صحت عامه گفت موسسه جدید به کارمندان مراکز صحی، مطابق فعالیت آنها تعيین معاش کرده است و کسانی که کار کم انجام میدهند معاش شان هم کم پرداخت میگردد؛ به این دلیل است که کارمندان صحی هم شکایت کرده اند.

مردم عام هم میگویند که بیماران در منطقه با حالت بد روبرو استند.

سید علی باشنده ولسوالی نور گرام گفت یک ماه میشود که شفاخانه های شان مسدود است، میگویند که به داکتران معاش داده نمی شود.

او به پژواک گفت: ((امروز هم چند بیمار به کلینيک مرکزی ولسوالی آورده شده بودند اما کسی نبود، مجبور شدیم به لغمان انتقال شان دادیم.))

اما حافظ عبدالقیوم والی نورستان گفت که توسط جرگه های قومی، برای باز کردن تمام این مراکز صحی تلاش ها ادامه دارد و ممکن این چالش تا آخر همین هفته حل گردد.

در تمام نورستان، ٤٣ مرکز صحی فعالیت میکند که ٣٧ آن به موسسه اهید وابسته است و باقی ماندۀ آن به انجوهای دیگر وابستگى دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement