خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در پنج سال بيش از ٩٢ هزار رويداد جنايى در کشور ثبت شده است

در پنج سال بيش از ٩٢ هزار رويداد جنايى در کشور ثبت شده است

May 12, 2019 - 15:49

کابل (پژواک، ٢٢ ثور ٩٨): در افغانستان در پنج سال اخير، همه روزه ٥١ رويداد جنايى که بيشترين آن ها را انواع سرقت ها، مجروحيت و قتل تشکيل مى دهند، ثبت شده است.

کشف وضبط بيش از ٦٢٠٠ ميل سلاح مختلف، بيش از شصت تُن مواد مخدر، هزاران ليتر مشروبات الکولى، جلوگيرى ازحدود٧٧٢٠٠ واقعۀ جرمى و بازداشت حدود ١١٥ هزار تن در پيوند به جرايم مختلف از دستاوردهاى نيروهاى امنيتى در پنج سال اخير مى باشند.

اين معلومات که از سوى مل پاسوال جمشيد رسولى طوطاخيل رييس عمومى مبارزه با جرايم جنايى وزارت امور داخله تهيه شده، امروز از سوى سمونوال امان الله چمتو سرپرست رياست ارکان قوماندانى عمومى جلب و جذب وزارت امور داخله، در نشست مشورتى مقام هاى پوليس با شهريان کابل شريک گرديد.

او در حالى که بر همکارى مردم با پوليس براى کاهش جرايم تاکيد مى کرد، گفت که اين آمار در وزارت امور داخله ثبت شده است.

به اساس معلومات منبع، قضاياى سرقت شامل نزديک به ١٦٠٠ مورد رهزنى، بيش از ١٣٣٠٠ سرقت اموال، بيش از ٥١٠٠ سرقت وسايط، و نزديک به يک هزار مورد سرقت هاى مسلحانه مى باشند. 

چمتو افزود که درکُل برعلاوه آمار شامل چارت، ثبت ٢٩٠٤٧ رويداد در پنج سال اخيرنيز شامل ساير واقعات جنايى مى باشند.

او گفت اين در حالى است که در مدت يادشده، نزديک به ٧٧٢٠٠ واقعۀ جرمى پيش از وقوع کشف شده و نزديک به ١١٥ هزار تن در پيوند به جرايم مختلف بازداشت شده اند.

به اساس معلومات منبع، نزديک به ١٦٥٠٠ مورد مجروحيت، نزديک به ١٠٣٠٠ مورد سرقت اموال، نزديک به ٨٢٠٠ مورد قتل، نزديک به ٥٣٠٠ مورد قاچاق مواد مخدر و غيره شامل واقعات کشف شده مى باشد.

منبع در مورد آمار يادشده به تفکيک سال معلومات نداده است.

 وضعيت کابل

چمتو گفت که ولایت کابل نسبت به سایر ولایات بیشتر مورد توجه گروه های سازمان یافته جرمی، باند های مافیایی و گروه های تروریستی قرار دارد؛ زيرا مرکز سازماندهی امور دولتی کشور از اهمیت سیاسی، دیپلماتیک، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وغیره برخوردار بوده و نسبت به سایر ولایات پر جمعیت ترین ولایت کشور محسوب می شود.

او تنها در مورد جرايم در دو سال اخير در کابل معلومات ارايه کرد.

به اساس معلومات منبع در کابل، درسال ١٣٩٦ بيش از ٤٥٠٠ و درسال ١٣٩٧ بيش از ٣٤٠٠ واقعه جرمى رخ داده است که در سال گذشته نسبت به سال ١٣٩٦، بيست و چهار درصد کاهش را نشان مى دهد.

سرپرست رياست ارکان قوماندانى عمومى جلب و جذب وزارت امور داخله گفت که با ایجاد ٥٤١ شوراى مردمى در کابل  به هدف جلب اعتماد و همکارى شهریان کابل با نيروهاى هاى امنيتى، در راستاى تامين امنيت و جلوگيرى از جرايم تلاش صورت گرفته و این روند جریان دارد.

 کشف و ضبط سلاح و مهمات

منبع افزود که در پنج سال اخير در سطح کشور بيش از ٦٢٠٠ ميل سلاح مختلف، يک موتر مملو از مواد منفجره، چهار واسکت انتحارى، ٢٠٥ موتر مربوط به مجرمين و مقدارى مهمات نيز کشف و ضبط شده است.  

کشف و ضبط مواد مخدر

اين مقام وزارت امور داخله گفت که در پنج سال اخير برعلاوه کشف و ضبط نزديک به ٤٣ هزار ليتر مشروبات الکولى، تيزاب، آب کشمش تخمير شده و مواد کيمياوى و بيش از ٧٣٠٠ تابليت نشه آور،  بيش از شصت تُن انواع ديگر مواد مخدر نيز کشف و ضبط شده است.

کشف و ضبط پول هاى جعلى

سرپرست رياست ارکان قوماندانى عمومى جلب و جذب وزارت امور داخله گفت که در پنج سال، بيش از دو عشاریه هشت میلیون افغانی، نزدیک به دو عشاریه دو میلیون کلدار پاکستانی، نزدیک به ٢٨٢ هزار کلدارى هندى، بيش از ٢٩٠ هزار تومان ايرانى، نزديک به ٢٨ هزار درهم امارات، ٢٧٤ هزار دالر امريکايى و ٨٠٠ يورو به دست نيروهاى امنيتى افتاده است.

عوامل وقوع جرایم

بربنياد معلومات منبع، تاثیرات منفی جنگ های تحمیلی چهل ساله در کشور، فقر، بیکاری، خصومت های ذات البینی، موجودیت افراد مسلح غیرمسئول، قاچاق سلاح های مختلف النوع، اعمال قدرت و غیره ازعوامل وقوع جرایم در سطح کشوربوده است .

همچنان به گفته او، غصب و تصاحب ملکیت های غیر، تاثیرات منفی نشریات رسانه های جمعی به خصوص سریال ها، ارتباطات نامشروع، عدم اعتماد و بروز ظن در روابط فامیلی، اعتیاد به مواد مخدر، اختلالات عقلی و دماغی، مشکلات روحی و روانی، تاثیرات اقلیمی و غیره ازديگر عوامل وقوع جرایم بوده که در ارتکاب جرایم جنائی در سطح کشور نقش دارد.

چالش ها

سرپرست رياست ارکان قوماندانى عمومى جلب و جذب وزارت امور داخله گفت نبود کمیسیون مشترک متشکل از وزارت های امور داخله، اطلاعات و فرهنگ، حج و اوقاف، کار و امور اجتماعی، صحت عامه، معارف، تحصیلات عالی، شاروالی کابل و سایر بخش های دولتی جهت رفع عوامل جرایم، نبود طرح و تطبیق برنامه های شغل زايی برای اتباع کشور و نبود طرح و تطبیق برنامه های آگاهی دهی به مردم از قوانین نافذه و پیامدهای جرايم، از چالش و مشکلات موجود در کشور می باشد.

موصوف موجودیت سلاح های غیرقانونی در نزد یک تعداد افراد تحت نام محافظین اراکین بلند رتبه دولتی، پيش بينى جزاى خفيف براى اکثر جرایم منجمله حمل اسلحه در کد جزا را، از عوامل ديگر وقوع جرايم در کشور خواند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement