خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمازگزاران زن در کابل خواستار فراهم شدن زمینه های ادای نماز جماعت شدند

نمازگزاران زن در کابل خواستار فراهم شدن زمینه های ادای نماز جماعت شدند

May 12, 2019 - 15:00

کابل(پژواک، ۲۲ ثور ۹۸): در حالیکه نمازگزاران مرد، در بیش از ۲۴۰۰ مسجد در شهر کابل به ادای نماز جماعت و تراویح می پردازند؛ اما تنها در ۳۰ مسجد در نقاط مرکزی، زمینه ادای نماز برای نمازگزاران زن فراهم می باشد.

برخی از نمازگزاران زن، با انتقاد از نبود مکان های مناسب برای زنان، آزار و اذیت از سوی پسران جوان و نبود پولیس برای تامین امنیت مساجد می گویند که این موارد سبب شده، تا زنان نتوانند با خاطر آرام در مساجد حضور یابند و مانند سایر همنوعان شان مناسک دینی و الهی را انجام دهند.

این نمازگزاران می گویند در صورتی که برای بیرون رفت از معضلات موجود تدابیری اتخاذ گردد، شمار بیشتر زنان علاقه مند ادای نماز در جماعت اند.

یکی از خانم های نمازگزار در ناحیه نهم شهر کابل که بنابر مشکلات امنیتی خواست نامش در گزارش ذکر نشود، به آژانس خبری پژواک گفت که شرکت خانم ها در نمازهای جماعت، تراویح و جمعه، کارنیک و حق دینی و اسلامی آنان است و درعربستان سعودی نیز خانم ها نمازهای شان را در جمع ادا می کنند.

وی که هر شب با شماری از خانم های دیگر در یکی از مساجد ناحیه نهم شهر کابل، برای ادای نماز تراویح می رود، از آزار و اذیت خانم ها توسط پسران نيزانتقاد کرده و گفت که برخی از پسران ضمن این که در داخل مسجد خنده، مزاح و شوخی می کنند، در مسیر راه نیز دختر خانم ها را آزار و اذیت می کنند؛ اما هیچ کس نیست که مانع آنان شود.

این خانم، از عدم موجودیت پولیس به منظور تامین امنیت نمازگزاران به خصوص خانم ها شکایت کرده، علاوه نمود که پولیس با مساجد، نمازگزاران به خصوص نمازگزاران زن که بیش از مردان مورد تهدید قرار دارند، همکار نیست.

موصوف، از وزارت امور داخله خواست که در هماهنگی با وزارت ارشاد، حج و اوقاف، امنیت نمازگزاران را تامین کند.

ذکيه صالحى باشنده قلعه زمان خان شهر کابل گفت که هر سال، نماز تراويح را در مسجد مکروريان سوم ادا مى کرد؛ اما امسال نسبت شرايط بد امنيتى درمسيرسرک پل پاچا – بنايى، نماز تراويح را در خانه مى خواند.

وى گفت که امسال حتى مردان خانوادۀ شان نيز جهت اداى نماز تراويح به مسجد نمى روند؛ زيرا در زمستان سال گذشته روز جمعه به دليل اينکه همه شان در خانه نبودند، دزد به خانه آنان آمده برخى وسايل را با خود برده بودند.

موصوف افزود: «در صورتی که امنیت خوب باشد، تهديدى وجود نداشته باشد، خيلى علاقه دارم که بدون رمضان نيز نماز را در مسجد ادا کنم.»

صالحی، از حکومت خواست که در تمام مناطق شهر کابل به شمول قلعه زمان خان، در مساجد مکانی براى زنان اختصاص داده شود .

جمیله یکی از باشندگان حوزه پانزدهم امنیتی پولیس شهر کابل گفت که سال­پار نمازهای جمعه و تراویح را در مسجد ادا می کرد؛ اما اکنون به دلیل نقل مکان و نبود مکان مناسب برای زنان، نمازش را در منزل ادا می کند.

موصوف، از وزارت ارشاد، حج و اوقاف، خواست که در تمام مساجد مردانه یک مکان مناسب و جداگانه را برای زنان آماده کند، تا زنان هم بتوانند نماز شان را در جماعت ادا کنند.

وی، با اشاره به اینکه شرکت خانم ها در نمازهای جماعت ثواب بیش­تر دارد، گفت: «مسجد نزدیک خانه ما، جای جداگانه برای خانم ها ندارد و مساجدی که جای جداگانه برای خانم ها دارد، در آنجا زنان به خصوص دختر خانم ها در مسیر راه توسط بچه های کوچه مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و به همین دلیل به مسجد نمی روند.»

این خانم افزود که اگر مکان مناسب، امن و دور از آزار و اذیت برای خانم ها ایجاد شود، بيشتر خانم ها علاقمند رفتن به مسجداند؛ چون ثواب بیش تر دارد.

اما علمای دین، رفتن مردها را به مسجد یک مسئولیت و مکلفیت دانسته می گویند که دین مبین اسلام، برای خانم ها منزلت بیشتر قایل است و آنان را مکلف به آمدن در مسجد نکرده است.

علمای دین مى گويند که  ادای هیچ یک از نمازهای فرض پنج­گانه در جماعت برای زنان واجب نیست و نمازشان در خانه بهتر از نمازشان در مسجد است، چه این نماز فرض باشد چه نفل؛ اما اگر زنی خواست در مسجد نماز بخواند، نباید وی را منع کرد؛ اما باید در خارج از خانه و در نماز به آداب اسلام پایبند باشد، یعنی با حجاب و بدون استفاده از عطر به مسجد برود و پشت مردان به نماز ایستاده شود.

مولوی فضل کریم سراجی رئیس عمومی مساجد در وزارت ارشاد، حج و اوقاف گفت که برای نماز خواندن زنان در بیرون از منزل و در مسجد کدام ممانعتی وجود ندارد؛ اما در مکانی که زنان نماز می گزارند باید محفوظ باشد.

موصوف، از آماده شدن مکان های مخصوص برای نمازگزاران زن در شماری از مساجد شهرکابل خبر داده گفت که در حال حاضر در بعضی از مساجد، زنان برای ادای نماز در مساجد حضور می یابند.

وی، درحاليکه مى پذيرد که دربرخى مناطق شهرکابل نه تنها خانم ها بلکه شمارى ازمردان نيز به دليل ناامنى نمازهاى صبح وخفتن را درمسجد ادا نمى کنند، افزود که درحال حاضردر بيشتراز٣٠ مسجد درنقاط مرکزى شهرکابل، مکان هاى زنان موجود بوده که بیشتر خانم ها در این مساجد حضور پیدا می کنند.

موصوف افزود: «ما در آینده برنامه داریم که در کنار یکصد هزار محراب مسجد که در افغانستان است، مکان زنانه هم وجود داشته باشد، تا خانم ها نیز به مسجد دسترسی پیدا کنند؛ اما با تاسف که به دلیل نبود امکانات، بودجه کافی، تشکیلات فعلاً در یک حد آرمان است، با آن هم برای عملی شدن آن تلاش ها جریان دارد.»

ازسويى هم پوليس کابل خود را متعهد به تامين امنيت نمازگزاران ومساجد ميداند .

بصیر  مجاهد آمر مطبوعات قوماندانی زون ۱۰۱ آسمایی کابل، به پژواک گفت که قبل از ماه مبارک رمضان در جلسه هماهنگی، به همه حوزه ها هدایت داده شده است تا امنیت مساجد و نماز گزاران را بطوردوامدار تامین کنند.

وی افزود که در  حال حاضر به هدف تامين امنيت ، همه مساجد کابل تحت پوشش کشفی و امنیتی پولیس قرار دارد.

موصوف، در مورد آزار و اذیت قرار گرفتن زنان در مسیر رفتن به مسجد، گفت که تاکنون کدام شکایت در این خصوص دریافت نکرده اند، درصورتى که درزمينه شکايتى به آنها مواصلت کند ، حتماً به آن رسیدگی می کنند.

نمازگزاران زن درشهرکابل، درحالى خواستار فراهم آورى زمينه بهتراداى نمازجماعت به زنان مى باشند که به گفته مسئولان وزارت حج، فعلا درسطح کشور بيش ازيکصدهزار مسجد شامل پنج هزار مسجد رسمى ومتباقى غيررسمى موجود مى باشد .

به همين گونه درجمله ٢٤٠٠ مسجد در ولايت کابل ٩٠٠ آن رسمى مى باشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement