خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در ننگرهار بر پروسس سنگ تالک ۱۵میلیون دالر سرمایه گذاری میشود

در ننگرهار بر پروسس سنگ تالک ۱۵میلیون دالر سرمایه گذاری میشود

May 18, 2019 - 17:09

جلال آباد (پژواک، ۲۸ثور۹۸): وزارت معادن و پترولیم میگوید که شورای عالی اقتصاد، طرح سنگ تالک ننگرهار را منظور نموده، که از روی یک قرارداد با سرمایه گذاری ۱۵ میلیون دالر، یک فابریکۀ بزرگ پروسس ایجاد  گرديده و کارهای پروسس منظم خواهد شد.

مسوولین این وزارت امیدواراند که با تطبیق این طرح، زمینه اشتغال برای هزاران تن درمنطقه مساعد خواهد شد و هم پروژه های بازسازی درمنطقه راه اندازی خواهد شد.

ازجانب دیگر، اتحادیه سنگ تالک ننگرهار نگران است که با این کار میزان استخراج افزایش می یابد؛ ولی انحصار به وجود می آید و شماری زیاد فابریکه های کوچک پروسس سقوط خواهند شد.

عبدالقدیرمطفی سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، به تاریخ ۲۸ ثور، به آژانس خبری پژواک گفت که شورای عالی اقتصاد، پنجشنبه گذشته طرح پروژه تالک ننگرهار را پذیرفت.

موصوف علاوه کرد که نشست سوم شورای عالی اقتصاد که به تاریخ ۲۶ ثور در ارگ ریاست جمهوری برگزارشده بود، نرگس نهان وزیرمعادن و پترولیم طرح اکتشاف، پروسس و بهره برداری پروژه تالک ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار را مطرح نمود.

به اساس معلومات مطفی، طرح متذکره بعد از بحث های همه جانبه، از سوی شورای عالی اقتصاد تایید شد و فیصله صورت گرفت  که وزارت معادن و پترولیم با شرکت برتر مذاکرات را آغازنماید.

موصوف علاوه نمود که با تطبیق قرارداد فوق، شرکت ذیدخل درعرصه اکتشاف، استخراج، پروسس و بهره برداری ۱۵ میلیون دالر سرمایه گذاری خواهد کرد.

به قول موصوف، شرکت در منطقه فابریکه بزرگ پروسس را اعمار میکند که طی آن فرصت های کاری برای مردم فراهم میشود و همچنان بهره برداری ازسنگ تالک نیزشکل منظم را اختیار میکند و میزان عواید دولت نیز بلند خواهد رفت.

نامبرده گفت که پیش از این با شرکت های متعدد قراردادها عقد شده بود که از تادیه مالیات سرپیچی می کردند و سنگ تالک را بدون پروسس انتقال می دادند، که کشورهای دیگرازآن بیشتر نفع میبردند و افغان ها از آن اندک فایده بدست می آوردند.

ازجانب دیگر، اتحادیه سنگ تالک ننگرهار می گوید که با تطبیق این پروژه، زمینه اشتغال برای صدها انجنیرمسلکی فراهم خواهد شد؛ ولی نگران است که فابریکه های کوچک پروسس سنگ تالک موجود درمنطقه با سقوط مواجه خواهند شد.

محفوظ الحق کاکرسخنگوی این اداره، به آژانس خبری پژواک گفت در مرحله اکتشاف و اعمار فابریکه، به صدها تن مسلکی و غیرمسلکی زمینه کارمساعد میشود ولی با روند استخراج، هزاران تن مصروف کارخواهند شد.

از جانب دیگر، حاجی ولی خوگیانی عضو شورای اجرایی این اتحادیه، در گفتگو با آژانس خبری پژواک ابراز نگرانی کرد که  با این قرارداد درعرصه پروسس سنگ تالک، انحصار بوجود خواهد آمد.

موصوف گفت که میزان استخراج افزایش خواهد یافت؛ اما اکثرشرکت ها و فابریکه ها که در این راستا فعالیت دارند، سقوط خواهند کرد.

ازجانب دیگر حاجی وردک شيرزاد یکتن از متنفذین قومی ولسوالی شیرزاد، به پژواک گفت که حکومت باید حین عقدقرارداد، از شرکت برنده تعهد اخذ نمایدکه به مخالفین مسلح باج نمی پردازد.

نامبرده نگرانى کرد که ناامنی درمنطقه و موجودیت گروه های مسلح مواردى اند که شرکت جدید را نیز مانند شرکت های دیگر، به پرداخت باج برای مخالفین مسلح مجبور خواهد ساخت.

اما محفوظ الحق کاکرسخنگوی اتحادیه سنگ تالک گفت که آنها طور رسمی به هیچ گروه باج نمی دهند؛ اما گروه های مسلح که به زندگی مردم ارزش قایل نیستند، ممکن در برخی موارد از مردم به جبر پول اخذ نموده باشند.

ازسوی دیگر، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم گفت که شرکت برنده، ابتدا ضمانت می سپارد که به مخالفین مسلح هیچ عواید را نمی دهد.

موصوف افزود که امنیت یک منطقه زمانى مختل میشود که باشندگان آن، از تسهیلات و اموربازسازی بدور بوده و با بیکاری مواجه باشند؛ اما این شرکت مکلف است تا مطابق نیازمندی مردم کارهای ساختمانی را نیز انجام دهد تا اهالی منطقه مصروف کارشده و با این کار امنیت درمنطقه تامین میشود و تمام نگرانی ها مرفوع خواهد شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement