خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نمایشگاه کتاب در شهر مزارشریف افتتاح شد

نمایشگاه کتاب در شهر مزارشریف افتتاح شد

May 18, 2019 - 17:12

مزارشریف (پژواک، ٢٨ ثور ٩٨): در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ، به مناسبت هفتۀ کتاب نمایشگاه چهار روزه کتاب افتتاح شد.

نمایشگاه متذکره ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ، از سوی شماری کتابخانه ها و کتاب فروشی ها به تاریخ ٢٨ ثور در کتاب فروشی مزارشریف یا (کتاب ښار) آغاز گردید، که الی ٣١ ثور به روی شایقین مطالعه باز خواهد بود.

صالح محمد خلیق رئیس اطلاعات وفرهنگ بلخ، در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه به آژانس خبری پژواک گفت که چنین برنامه ها در اجتماع برای ترویج فرهنگ مطالعه زیاد کمک میکند.

او افزود که از ده سال گذشته بدینسو، همه ساله به هماهنگی ریاست اطلاعات و کلتور مزارشریف و شماری کتابخانه ها و کتاب فروشی ها به مناسبت هفته کتاب نمایشگاه ها ساخته میشود.

به گفته خلیق، در سال های اخیر در بلخ علاقه کتاب خوانی جوانان افزایش یافته است.

وی گفت: ((ما در چهارچوب ریاست اطلاعات و فرهنگ دو کتابخانه داریم، در سال های نخست علاقه مندان مطالعه زیاد نبودند؛ اما حالا روز هايی نیز آمده است که در کتابخانه از اثر ازدحام جوانان به تعدادی اشخاص جای مطالعه نیز نمی باشد.))

خلیق افزود، در ولایت بلخ تماماً ٦٠ کتابخانه فعالیت دارد که دو باب ان به اطلاعات و فرهنگ مربوط میشود و سایر آن به سکتور خصوصی مربوط میشود.

به گفته او، در بلخ تقریباً ٣٠ مطبعه خرد و بزرگ  نیز فعالیت میکند که ازین رو سهولت  در بخش چاپ و توزیع کتاب به میان آمده است.

خلیق افزود که از دو یا سه سال بدینسو، کتاب های بیشتر نویسنده گان بلخی در بلخ چاپ میشود، که این کار با توسعه اقتصاد کمک کرده است.

در همین حال سید حیدر احمدی رئیس پوهنتون خصوصی راه سعادت در بلخ گفت که هنوز هم با کتاب و مطالعه، علاقه مردم به حدی زیاد نشده است مثلى که ضرورت آن دیده میشود.

نامبرده به پژواک گفت که هفته کتاب، هر سال در افغانستان و کشور های منطقه تجلیل میشود که به گفته او در کشورهای همسایه چون ایران پاکستان و آسیای میانه تجلیل میشود، که به نسبت آنها در افغانستان کمرنگ تجلیل میشود.

به گفته او نبود بازار کتاب باعث شده که آثار نویسنده گان به وقت چاپ و توزیع نشود.

احمدی افزود که ارگانهای نشراتی و مطبع ها باید به چاپ  کتاب هايى بیشتر توجه نماید که با علاقه مردم و محیط افغانستان سازگاری داشته باشد.

او از حکومت خواست که از نویسندها و مطبوعات حمایت نماید.

به گفته او، برای کم کردن کشمکش ها در افغانستان، باید به ترویج مطالعه کتاب تلاش ها صورت گیرد.

مینه سلیمی شاعر و نویسنده که در مزارشریف به نمایشگاه کتاب رفته گفت که به نسبت سال های گذشته، علاقمندی بیشتر جوانان با مطالعه قابل خوشبینی است.

 به گفته او، باوجود اینکه اکثر جوانان در شبکه های احتماعی مصروف اند؛ اما گرفتن کتاب و فرهنگ مطالعه همرایش خوب است.

نامبرده از دولت خواست که در بخش چاپ آثار نویسندگان افغانستان کمک نماید.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement