خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

امسال در سی‌ هزار جریب زمین باغ‌های میوه‌های‌ زودرس و دیررس ساخته مى شود

امسال در سی‌ هزار جریب زمین باغ‌های میوه‌های‌ زودرس و دیررس ساخته مى شود

May 19, 2019 - 14:09

کابل (پژواک، ٢٩ ثور ٩٨): وزير زراعت افغانستان، در دومین نمایشگاه میوه‌های زودرس در کابل گفت که قرار است در سال جاری، در سی‌ هزار جریب زمین، باغ‌های میوه‌های‌ زودرس و دیررس ايجاد شود.

در این نمایشگاه يک روزه که در مقر وزارت زراعت، آبيارى و مالدارى راه اندازى شده بود، میوه هایی چون شفتالو، زرد آلو، آلوبالو و انواع سبزيجات از ولایات کندز، بلخ، سمنگان، بغلان و ننگرهار به نمایش گذاشته شده بود.

نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در اين نمايشگاه گفت  میوه‌هایی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته‌ شده، در مقایسه با میوه‌های معمولی، حدود دو ماه قبل پخته و به مارکیت عرضه می‌شود.

وى افزود که باغ هاى اين ميوه ها بعد از تحقيقات در مورد آب و هواى محلات از سوى آن وزارت، در چهار زون کشور از حدود چهار سال به اين سو احداث شده است.

او گفت که این میوه‌ها زمانی به مارکیت عرضه می‌شود که تقاضا  برای آن در مارکیت زیاد است.

موصوف افزود که همین اکنون تنها در زون شرق کشور، حدود سه‌هزار جریب زمین باغ‌های متراکم یا میوه‌های زودرس وجود دارد و از این مساحت، نزدیک به ۱۲ هزار تن میوه برداشت شده است.

وزیر زراعت تأکید کرد که تقاضا برای میوه‌های تازه در این فصل زیاد است و میزان تولید باغ‌های زودرس، فعلاً تنها برای زون شرقی کفایت نمی‌کند.

 او بدون ارايه جزييات افزود که در زون‌های دیگر، ساحات کم‌تری از این نوع باغ‌ها وجود دارد؛ اما عثمان صافی رییس باغداری وزارت زراعت می گوید که يک هزار جریب دیگر، در ساحات دیگر وجود دارد.

وزير زراعت گفت که وزارت يادشده، در نظر دارد تا باغ‌های متراکم و غیر متراکم را گسترش دهد و برای سال جاری، قرار است سی‌هزار جریب زمین باغ‌های جدید میوه‌های‌ زودرس و دیررس ساخته شود.

او گفت: «ما می‌خواهیم که در افغانستان، در تمام وقت‌ها و ‌فصل‌ها هم میوۀ تازه داشته باشیم و هم بنیه اقتصادی دهقانان تقویت شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement