خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بانک مرکزی: فیصله انسداد آرین بانک عاری از انگیزه سیاسی است

بانک مرکزی: فیصله انسداد آرین بانک عاری از انگیزه سیاسی است

May 19, 2019 - 18:50

کابل (پژواک، ۲۹ ثور۹۸): افغانستان جواز بانک ایرانی (آرین بانک) را لغو کرده و بانک متذکره این فیصله را خلاف قانون دانسته، اما تحلیلگران مسائل، صدور و لغو جواز را از صلاحیت های د افغانستان بانک عنوان میکنند.

آرین بانک با سرمایه مختلط بانک ملی و صادراتی ایران، برای گسترش معاملات داد و ستد میان ایران و افغانستان با سرمایه گذاری ابتدایی ده میلیون دالر در سال ۱۳۸۳ در افغانستان آغاز به کار کرد.

ایمل هاشور سخنگوی د افغانستان بانک میگوید که د افغانستان بانک از این جهت جواز فعالیت آرین بانک را ملغا قرار داد که این بانک قوانین بانکی افغانستان را مراعات نمی کرد.

اما یک مسوول آرین بانک، به شرط فاش نشدن هویتش، به رسانه ها گفته که فیصله انسداد آرین بانک غیرقانونی است و از حکومت افغانستان در مورد وضاحت می خواهد.

موصوف میگوید که اکنون فعالیت بانک متوقف شده، ولی تلاش صورت میگرد که دوباره فعال شود.

مسوولین افغان هرگونه انگیزه سیاسی در پی این فیصله را رد نموده و می گویند که این فیصله را به منظور تقویت نظام مالی و ترویج بانکداری شفاف انجام داده اند.

سیف الدین جیجون استاد فاکولته اقتصاد پوهنتون کابل میگوید، از اینکه طی هژده سال گذشته ارسال و رسید پول بیشتر بود، شماری بانک های ملی و بین المللی در افغانستان نمایندگی های شان را فعال کردند، اما بدبختانه که این بانک ها بدون ارسال و رسید پول هیچ فعالیت دیگر نداشت.

نامبرده میگوید: ((بدبختانه که بانک های ملی و بین المللی موجود در افغانستان، فعالیت های انکشافی اقتصادی، اهداء قروض به مفاد کم و آسان و فعالیت های دیگر اقتصادی نداشتند؛ باید جوازهای فعالیت آنها ملغا قرار داده میشد.))

نامبرده میگوید، موضوع را که بانک مرکزی در خصوص آرین بانک اذعان نموده و آن این که این بانک برای توسعه اقتصادی میان افغانستان و ایران ایجاد شده بود، اما بانک متذکره به مسوولیت های محوله خود توجه نداشت؛ بنابراین فعالیت جواز آن لغو شد.

به قول وی، بانک مرکزی مصمم است تا بانک های خصوصی فعال در افغانستان نباید تنها معاملات ارسال و رسید پول را انجام دهند، بلکه باید برای پیشرفت اقتصادی کشور کارهای متعدد را انجام دهند؛ اما شماری زیاد بانک ها در کشور، در بدل قرضه دهی، اعتباردهی و اخذ مفاد، فیصدی بلند اخذ میکنند که تاجران افغان ((تکتانه)) بلند را پرداخته نمی توانند.

سیحون در مورد وضاحت طلبی از سوی آرین بانک میگوید: ((آرین بانک حق وضاحت خواهی دارد که به اساس چه انگیزه ها فعالیت اش متوقف شده، آیا در پرتو واقعیت های موجود اقدام صورت گرفت یا خیر؟ اما بهر حال بانک مرکزی صلاحیت صدور و لغو جواز را دارد.))

تاج محمد اکبر استاد پوهنځی اقتصاد پوهنتون کابل میگوید، هر بانک که خلاف قانون بانکی افغانستان عمل کند، باید جواز آن ملغا شود، زیرا در قانون فعالیت های مجوز و غیرمجوز مشخص شده اند.

موصوف در مورد وضاحت خواهی از سوی آرین بانک گفت: ((در مورد لغو جواز این بانک مطلع شده و می داند که دارای کدام نواقص است؛ وضاحت خواهی موضوع به اصطلاح [خود را به کوچه حسن چپ میزند] است.))

هر دو کارشناس مسایل اقتصادی، لغو فعالیت آرین بانک را عاری از هرگونه انگیزه سیاسی عنوان نموده و میگویند که کارکرد هر بانک در پرتو قانون پیگیری میشود و در مورد فیصله صورت میگیرد.

طی یکسال گذشته، به شمول این بانک، جواز فعالیت سه بانک ملغا قرار داده شده است.

پیش از آرین بانک و حبیب بانک، فعالیت بانک تجارتی افغانستان نیز متوقف شده و اکنون امور تصفیه آن ادامه دارد.

در حال حاضر در افغانستان، ضمن سه بانک دولتی حدود ۱۲ بانک دیگرفعالیت دارند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement