خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"دوسیه های ۴۹۵ تن در پيوند به ١٩١ قضيۀ انتخاباتی به محکمه راجع شده است"

"دوسیه های ۴۹۵ تن در پيوند به ١٩١ قضيۀ انتخاباتی به محکمه راجع شده است"

May 19, 2019 - 15:50

کابل(پژواک، ۲۹ ثور۹۸): لوی څارنوالی از رسيدگى به ١٩١ قضيۀ انتخاباتى در روند انتخابات ولسی جرگه خبرداده مى گويد که ۴۹۵ تن در پيوند به اين قضايا مظنون، متهم و محکوم شناخته شده و دوسیه های شان به محکمه راجع شده است.

جمشید رسولی سخنگوی اين اداره، امروز در یک نشست خبری در کابل گفت که لوی څارنوالی، بر بنیاد اسناد و مدارک و موشکافی کارشناسانه از دو حوزه انتخاباتی بدخشان و کنر، دریافته است که اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی، در دستبرد آرای مردم دست داشته اند.

موصوف، بدون ارایۀ جزئیات در مورد اینکه چه زمانی تحقیقات در مورد اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی تکمیل شده است، علاوه کرد: «۱۲ تن شامل ۱۰ کمیشنر، ۷ تن مربوط به کمیسیون انتخابات، ۳ تن مربوط کمیسیون شکایات و دو تن دیگر شامل رئیس دارالانشا و رئيس تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات، در قضیه کنر به کم کردن و اضافه کردن آراء و تزویر اوراق متهم اند.»

وی گفت که در قضیه بدخشان نیز ۱۲ تن از کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی و دو تن از رؤسای دارالانشا و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات، متهم به فساد مالی، کم کردن و اضافه کردن آرا متهم شناخته شده اند.

 اين درحاليست که پس ازآنکه اعضای پیشین کمیسیون های انتخاباتی متهم به فساد و سوء استفاده از صلاحیت ها در برگزاری انتخابات ولسی جرگه شدند، رييس جمهورغنى، به تاریخ ۲۳ دلو سال گذشته خورشیدی، قانون انتخابات را تعدیل واعضای کمیسیون های انتخاباتی را برکنار کرد که بعدابه لوی څارنوالی معرفی شدند.

رسولی افزود: «از آغاز روند انتخابات ولسی جرگه ۱۳۹۷ تاکنون، مجموعاً ۱۹۱ قضیه مورد رسیدگی صورت گرفته است، در کنار آن ۷۲ شکایت که بگونه انفرادی و دسته جمعی از سوی نامزدان معترض درج شده بود، از جانب څارنوالی مورد رسیدگی صورت گرفت و قضایايی که ایجاب می کرد از طرف کمیسیون شکایات انتخاباتی بررسی شود به آن کمیسیون ارسال گردید.»

به گفته وی، این قضایا در ۲۵ ولایت کشور به استثنای ولایات ارزگان، بادغیس، تخار، دایکندی، میدان وردک، غور، نورستان، کنر و غزنی صورت گرفته است.

او تصریح کرد که در پیوند به این قضایا ۴۹۵ تن مظنون، متهم و محکوم شناخته شده اند که ۶۴ تن شان در مرکز و متباقی شان در سایر ولایت ها هستند، که خوشبختانه از اکثریت شان تحقیقات صورت گرفته و دوسیه ها به محکمه سپرده شده است.

همچنان وی، با اشاره به دوسیه آزار و اذيت دختران فوتبالر گفت: "قضیه بسیار پیچیده بود و هیئت موظف رسیدگی به دوسیه آزار دختران فوتبالر، از اروپا به کشور بر گشته و به زودی تصمیم نهایی در این مورد اتخاذ خواهد شد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement