خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"برای فروش کتاب، بازار و مارکیت مناسب در شهرشبرغان وجود ندارد"

"برای فروش کتاب، بازار و مارکیت مناسب در شهرشبرغان وجود ندارد"

May 20, 2019 - 15:11

شبرغان (پژواک، ٣٠ثور٩٨): درحالیکه باشنده گان شهرشبرغان، از فرهنگ ضعیف مطالعه بین جوانان و مردم صحبت میکنند، ریاست اطلاعات و فرهنگ اين ولایت به مناسبت هفتۀ مخصوص کتاب، از گشایش نمایشگاه آثارهنری و ادبی درمحوطۀ این اداره خبر میدهد.

حاجی علی شیر" انتظار" یکی از فعالین جامعه مدنی اين ولايت به پژواک گفت: "فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بین مردم ولایت جوزجان به رکود رفته و کسی برای مطاالعه و کتاب ارزش قایل نیست."

وی افزود که اصلاً برای خرید و فروش کتاب دربازارهای شهرشبرغان، علاقمندی وجود ندارد و این مساله باعث شده که فرهنگیان، از تهیه آثار هنری وادبی دلسرد شوند.

او گفت که اداره محلی و ریاست اطلاعات و فرهنگ نیز دراین زمینه امکانات مالی ندارند تا برای وضعیت درهم و برهم ریختۀ فرهنگی کاری را انجام دهند.

اين فعال مدنى مدعی است که برای حمایت از فعالیت های فرهنگی، از سوی مسئولین هیچ کاری صورت نگرفته و دراین راستا اصلاً علاقمندی وجود ندارد.

سیما " صافی " یکی از باشنده های دیگر شهرشبرغان گفت که برای فروش کتاب، بازار و مارکیت  مناسب درشهرشبرغان موجود نیست .

این زن افزود تا زمانیکه فرهنگ کتابخوانی بین طبقه جوان معمول نشود، این سلسله همچنان جریان  خواهد داشت.

موصوف علاوه نمود که جوانان باید متوجه اهمیت این موضوع شوند و حداقل درهفته یکبار مطالعه کنند و از کتب و رساله های مختلف استفاده نمایند تا براندوخته های معلوماتی خود بیفزایند و از کتاب فیض ببرند.

به باور وى، کتابخوانی میتواند برای بلند رفتن سطح آگاهی آنها موثرواقع گردد و خاصتا جوانان که متعلم و محصل اند، بیشتراز آن سودجویی نمایند.

دراین حال عظیم الله " رحمان یار" رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت جوزجان، ضمن صحبتی به پژواک گفت: "ما در حد توان، کارهای فرهنگی را در شهرشبرغان انجام داده ایم و این سلسله همچنان ادامه دارد."

 افزون برآن وی افزود: "اینکه ما از هفته مخصوص کتاب تجلیل میکنیم و برنامه های متعددی را دراین مورد به راه می اندازیم، خود نمایانگرآن است که فعالیت های فرهنگی اینجا صورت میگیرد."

او تصریح کرد ، شاید کارهای که در بخش فرهنگی صورت گرفته کافی نبوده باشد ولی گام های دراین راستا برداشته شده است.

رحمانیار درادامه گفت: "ما به محافل بزرگداشت از شعایر فرهنگی اکتفا نکرده کار های دیگری را نیز برای غنای فرهنگ و ادب عملی نموده ایم."

 برپايه معلومات موصوف، درجریان سال گذشته ده ها برنامه به مناسبت مسایل مختلف فرهنگی برگزارشده است تا حلقه ادبی و فرهنگی درولایت جوزجان بیشترمنسجم شوند و برای ترويج فرهنگ مطالعه و ایجاد سهولت های لازم برای قلم به دستان گام هايی برداشته شود.

رئیس اطلاعات و فرهنگ همچنان گفت که تلاش های آنها دراین راستا جریان دارد و مصمم اند تا سهولت های بیشترى را به فرهنگیان و قلم به دستان ایجاد نمایند.

در ولایت جوزجان، سه کتابخانه دولتی وجود دارد که یکی در ریاست اطلاعات و فرهنگ, دومی در ولسوالی آقچه و سومی در ولسوالی درزاب موقعیت دارد که درآن هزار ها جلد کتاب, رساله های تاریخی و ادبی وجود دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement