خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در مزارشریف نظریات کتبی مردم پیرامون صلح جمع آوری میشود

در مزارشریف نظریات کتبی مردم پیرامون صلح جمع آوری میشود

May 20, 2019 - 16:37

مزارشریف (پژواک، ۳۰ ثور ۹۸): کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون شمال میگوید که افغان ها، خواستار صلح عادلانه و پایدار می باشند.

نهاد خبرگان افغان در مزارشریف، با حضورداشت حدود ۲۰۰ فعال مدنی، اساتید پوهنتون ها، فعالان حقوق زن و محصلین، راجع به صلح، روند جمع آوری نظریات کتبی مردم را آغاز نموده است.

جمشید فردی رییس نهاد خبرگان افغان دربلخ، به پژواک گفت که این برنامه همزمان در زون های دیگر نیز راه اندازی خواهد شد که هدف آن، جمع آوری و انسجام نظریات افغان ها در خصوص صلح است.

موصوف افزود که تاکنون در پروسه صلح افغانستان، حضور و جایگاه افغان ها تصریح نشده و همواره، برخی حلقات با استفاده از آدرس مردم در روند صلح دخیل شده اند.

موصوف افزود که روند راه اندازی شده از سوی این نهاد، با کنفرانس های منعقد شده در این عرصه متمایز است، نهاد متذکره نظریات عالمان دینی، حقوق زنان، فعالان مدنی، روحانیون و مردم عادی را طورتحقیقی و کتبی جمع آوری میکند.

به قول وی، بعد ازاختتام نظرخواهی، نظریات جمع آوری شده با همه جوانب که در روند صلح افغانستان دخیل اند، شریک میشود که اثر مثبت بر روند متذکره خواهد گذاشت.

مسوول نهاد خبرگان افغان ابراز خرسندی کرد که درمورد صلح افغانستان، اجماع ملی و منطقوی بوجود آمده که باید از فرصت به دست آمده بهره برداری خوب صورت گیرد.

نامبرده از افغان ها خواست تا در این مرحله حساس میان صلح و جنگ، صدای شان را بلند کنند تا حقوق شان محفوظ شده و همچنان در روند متذکره دخیل پنداشته شوند.

به قول وی، با وجودیکه طالبان مسلح در روند جاری صلح، به نظریات افغان ها ارزش قایل نیستند؛ اما این گروه درنهایت مجبور خواهد شد تا به خواسته های مردم لبیک بگوید.

وی اذعان کرد که برای پایان جنگ در افغانستان امیدواری بیشتر شده است.

درعین حال سیدمحمد سامع مسوول کمیسیون مستقل حقوق بشر در زون شمال گفت که هر فرد جامعه، در راه اندازی جنگ و تامین صلح نقش برازنده دارد.

نامبرده افزود که نظریه کمیسیون مستقل حقوق بشر در خصوص صلح آشکار است.

موصوف گفت: (( درافغانستان خواهان صلح عادلانه و پایدار استیم؛ صلحى که حقوق مردم در آن رعایت شود، دستاوردهای ۱۷ سال گذشته مردم و حقوق اساسی اتباع درآن مورد معامله قرار نگیرد.))

به گفته سامع، کمیسیون مستقل حقوق بشر، طور مستقیم در روند صلح دخیل نیست، ولی آنها همواره از داعیه صلح حمایت نموده اند.

وی علاوه کرد که کمیسیون متذکره، برنامه های آگاهی دهی راجع به ارزش صلح و اضرار جنگ را روی دست دارد.

فرزانه رحیمی یکتن از فعالان حقوق زن، به پژواک گفت که نقش افغان ها در روند جاری صلح کمرنگ است.

نامبرده ابراز نگرانی کرد که در روند صلح، مبادا دستاوردهای ١٧ سال گذشته زنان متضرر شود.

خانم رحیمی تقاضا کرد که در برنامه ها، فیصله ها و کنفرانس هاى مربوط به روند صلح، باید برای زنان سهم داده شود.

موصوف از حکومت ابراز امتنان کرد که در لویه جرگه مشورتی صلح، به زنان ۳۰ درصد نقش قایل شده بود و ازحکومت تقاضا دارد تا در مذاکرات رو در روى صلح نیز زنان افغان سهیم ساخته شوند.

به قول وی، در مذاکرات صلح باید زنان دخیل شوند که نمایندگی واقعی از زن های افغان کرده بتوانند.

خانم مسکا ترین مدیره مکتب فاطمه بلخی درمزارشریف، به پژواک گفت که در روند صلح، یگانه خواست زنان افغان، حفظ آزادی های موجود، دستاوردها و پیشرفت ها است.

موصوف افزودکه بسا اوقات با زنان افغان  برخورد سمبولیک صورت میگیرد، در روند صلح باید سهم ارزنده برای آنها داده شود.

موصوف گفت: ((اکثر زنان دخیل در روند صلح، نظریات شان را به نمایندگی از تمام خانم ها مطرح می کنند، آنها خواسته ها و صداهای زنان عادی افغان را تحویل نگرفته اند که چه مطالبه دارند.))

به قول وی، در روند صلح باید ابتدا صدای آن عده زنانى شنیده شود که فرزندان و شوهران شان را در جنگ ها از دست داده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement